Šéf pražské záchranky Schwarz končí. Neustál spor s odbory

Domácí Eliška Nová, Domácí
Aktualizováno 12. 5. 2015 18:15
Zdeněk Schwarz bude ve funkci do konce června. Praha vypíše na jeho nástupce výběrové řízení.
Zdeněk Schwarz
Zdeněk Schwarz | Foto: DVTV

Praha - Radní hlavního města odvolali po 16 letech ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze. Důvodem jsou dlouhodobé spory mezi ním a odboráři záchranné služby.

Schwarz ve funkci končí k 30. červnu. Praha vypíše na místo výběrové řízení.

Spor v pražské záchrance mezi ředitelem a zaměstnanci řeší rada hlavního města od začátku roku, kdy kvůli opakovaným stížnostem poslala na Zdeňka Schwarze kontrolu.

"V průběhu svého působení rada zjistila, že poměry v této organizaci nejsou ve vztahu k zaměstnancům ideální, a tak se po 16 letech rozhodla vyhlásit na tento post výběrové řízení," uvedl radní v oblasti zdravotnictví Radek Lacko.

Končící ředitel zatím nechce rozhodnutí radních komentovat. "Jsem mimo ČR. Vyjádřím se v pátek," vzkázal přes SMS Schwarz Aktuálně.cz.

K rezignaci už Schwarze na přelomu roku vyzývali odboráři a část zaměstnanců vyhrožovala stávkou. "Způsob, jakým záchranku vede, kritizujeme už dlouho. S novou politickou reprezentací na magistrátu nám konečně svitla naděje, že ve svých požadavcích uspějeme," řekl v lednu Aktuálně.cz předseda odborové organizace pražské záchranky Jan Franěk.

O problémech nevím, řekl Schwarz

Ostré spory mezi zaměstnanci pražské záchranky a ředitelem organizace trvají už od konce loňského roku. Na konci ledna ale vygradovaly do takových rozměrů, že pracovníci záchranky vstoupili do stávkové pohotovosti.

Vadí jim hlavně chování ředitele Schwarze - prý své lidi uráží a ponižuje. Odboráři současně požadovali více peněz. Schwarze kritizovali, že jejich problémy neřeší, místo toho je popírá a bagatelizuje.

Ředitel Schwarz ale kritiku od začátku odmítá. "O žádných problémech nevím. Záchranná služba funguje, zaměstnanci chodí do práce. Odborová organizace navíc nekomunikuje se všemi zaměstnanci, včera jsem sloužil noční a na stanovišti nikdo o ničem nevěděl. Nikdo je o ničem neinformuje," popisuje situaci Schwarz. Jde podle něj jen o virtuální svět, který vytváří odborová organizace.

Postup radních se nelíbí předsedovi pražské ODS Filipu Humplíkovi, který rozhodnutí radních označil za "personální devastaci" a kritizoval i termín odvolání, kdy je Schwarz mimo republiku. "Po 16 letech byl odvolán maximálně schopný manažer, který ze záchranky vybudoval službu na úrovni evropské extratřídy. Odvolání navíc následuje po auditu, který jeho kvality potvrdil," uvedl Humplík.

Loni záchranáři ošetřili 110 413 pacientů. Letos počet výjezdů za den ještě vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří asi se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy