Šéf pražské záchranky Schwarz končí. Neustál spor s odbory

Domácí Eliška Nová, Domácí
Aktualizováno 12. 5. 2015 18:15
Zdeněk Schwarz bude ve funkci do konce června. Praha vypíše na jeho nástupce výběrové řízení.
Zdeněk Schwarz
Zdeněk Schwarz | Foto: DVTV

Praha - Radní hlavního města odvolali po 16 letech ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze. Důvodem jsou dlouhodobé spory mezi ním a odboráři záchranné služby.

Schwarz ve funkci končí k 30. červnu. Praha vypíše na místo výběrové řízení.

Spor v pražské záchrance mezi ředitelem a zaměstnanci řeší rada hlavního města od začátku roku, kdy kvůli opakovaným stížnostem poslala na Zdeňka Schwarze kontrolu.

"V průběhu svého působení rada zjistila, že poměry v této organizaci nejsou ve vztahu k zaměstnancům ideální, a tak se po 16 letech rozhodla vyhlásit na tento post výběrové řízení," uvedl radní v oblasti zdravotnictví Radek Lacko.

Končící ředitel zatím nechce rozhodnutí radních komentovat. "Jsem mimo ČR. Vyjádřím se v pátek," vzkázal přes SMS Schwarz Aktuálně.cz.

K rezignaci už Schwarze na přelomu roku vyzývali odboráři a část zaměstnanců vyhrožovala stávkou. "Způsob, jakým záchranku vede, kritizujeme už dlouho. S novou politickou reprezentací na magistrátu nám konečně svitla naděje, že ve svých požadavcích uspějeme," řekl v lednu Aktuálně.cz předseda odborové organizace pražské záchranky Jan Franěk.

O problémech nevím, řekl Schwarz

Ostré spory mezi zaměstnanci pražské záchranky a ředitelem organizace trvají už od konce loňského roku. Na konci ledna ale vygradovaly do takových rozměrů, že pracovníci záchranky vstoupili do stávkové pohotovosti.

Vadí jim hlavně chování ředitele Schwarze - prý své lidi uráží a ponižuje. Odboráři současně požadovali více peněz. Schwarze kritizovali, že jejich problémy neřeší, místo toho je popírá a bagatelizuje.

Ředitel Schwarz ale kritiku od začátku odmítá. "O žádných problémech nevím. Záchranná služba funguje, zaměstnanci chodí do práce. Odborová organizace navíc nekomunikuje se všemi zaměstnanci, včera jsem sloužil noční a na stanovišti nikdo o ničem nevěděl. Nikdo je o ničem neinformuje," popisuje situaci Schwarz. Jde podle něj jen o virtuální svět, který vytváří odborová organizace.

Postup radních se nelíbí předsedovi pražské ODS Filipu Humplíkovi, který rozhodnutí radních označil za "personální devastaci" a kritizoval i termín odvolání, kdy je Schwarz mimo republiku. "Po 16 letech byl odvolán maximálně schopný manažer, který ze záchranky vybudoval službu na úrovni evropské extratřídy. Odvolání navíc následuje po auditu, který jeho kvality potvrdil," uvedl Humplík.

Loni záchranáři ošetřili 110 413 pacientů. Letos počet výjezdů za den ještě vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří asi se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy