Zeman odmítl kritiku kvůli demonstraci s Ortelem. Žijeme ve svobodné společnosti, řekl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2015 15:13
Prezident Miloš Zeman dnes odmítl kritiku předsedy ODS Petra Fialy, který prohlásil, že by se měl prezident distancovat od sobotního pochodu extremistů. Na něm vystoupil například zpěvák Tomáš Ortel nebo exšéf republikánů Miroslav Sládek. Podle hlavy státu žijeme ve svobodné společnosti, kde každý občan může demonstrovat jak ve prospěch někoho, tak proti někomu.
Zpěvák Tomáš Ortel hraje na sobotní demonstraci na podporu Miloše Zemana na Hradčanském náměstí.
Zpěvák Tomáš Ortel hraje na sobotní demonstraci na podporu Miloše Zemana na Hradčanském náměstí. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes odmítl kritiku předsedy ODS Petra Fialy, podle něhož je ostuda, že se nedistancoval od sobotní demonstrace v Praze. Zemana na demonstraci přišlo podle policie podpořit asi 1000 lidí. Akci svolaly Hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie. Zeman uvedl, že žijeme ve svobodné společnosti, kde každý může demonstrovat. Fialovi popřál, aby se našel dostatek demonstrantů na jeho podporu.

Účastníci demonstrace se sešli na Václavském náměstí, kde měl proslov třeba bývalý předseda republikánů Miroslav Sládek. Pak se vydali cestou na Hrad za skandování hesel "Čechy Čechům", "Nic než národ" či "Multi-kulti nechceme".

"Kdyby byl Miloš Zeman demokrat, distancoval by se od demonstrace, kde na jeho podporu vystupuje výkvět extremistické scény. Je ostuda, že to neudělá," uvedl Fiala na svém účtu.

"Žijeme ve svobodné společnosti, kde každý občan může demonstrovat, jak ve prospěch někoho, tak proti někomu. Já přeji panu předsedovi Fialovi, aby se našel dostatečný počet demonstrantů, kteří budou demonstrovat na jeho podporu," reagoval dnes Zeman.

Na Václavském náměstí se v sobotu setkala asi tisícovka lidí. Ti kromě projevení odporu k uprchlíkům vyjádřili podporu právě Zemanovi.

Podle nich Zeman jako jeden z mála politiků nabízí řešení uprchlické krize. Řada demonstrantů při pochodu nesla české vlajky či transparenty, na nichž se objevovala hesla jako "Ať žije Zeman", "Chráníme svou vlast", "Ne Bruselu" či "Stop EU". Pochod skončil na Hradčanském náměstí, kde zahrála tři písně kapela Ortel spojovaná s krajní pravicí. Texty skupiny jsou často zaměřeny proti menšinám.

Prezidentovo rozhodnutí zkritizovala řada politiků napříč politickým spektrem, předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) například prohlásil, že se tím Zeman zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy