Zeman odmítl kritiku kvůli demonstraci s Ortelem. Žijeme ve svobodné společnosti, řekl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2015 15:13
Prezident Miloš Zeman dnes odmítl kritiku předsedy ODS Petra Fialy, který prohlásil, že by se měl prezident distancovat od sobotního pochodu extremistů. Na něm vystoupil například zpěvák Tomáš Ortel nebo exšéf republikánů Miroslav Sládek. Podle hlavy státu žijeme ve svobodné společnosti, kde každý občan může demonstrovat jak ve prospěch někoho, tak proti někomu.
Zpěvák Tomáš Ortel hraje na sobotní demonstraci na podporu Miloše Zemana na Hradčanském náměstí.
Zpěvák Tomáš Ortel hraje na sobotní demonstraci na podporu Miloše Zemana na Hradčanském náměstí. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes odmítl kritiku předsedy ODS Petra Fialy, podle něhož je ostuda, že se nedistancoval od sobotní demonstrace v Praze. Zemana na demonstraci přišlo podle policie podpořit asi 1000 lidí. Akci svolaly Hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie. Zeman uvedl, že žijeme ve svobodné společnosti, kde každý může demonstrovat. Fialovi popřál, aby se našel dostatek demonstrantů na jeho podporu.

Účastníci demonstrace se sešli na Václavském náměstí, kde měl proslov třeba bývalý předseda republikánů Miroslav Sládek. Pak se vydali cestou na Hrad za skandování hesel "Čechy Čechům", "Nic než národ" či "Multi-kulti nechceme".

"Kdyby byl Miloš Zeman demokrat, distancoval by se od demonstrace, kde na jeho podporu vystupuje výkvět extremistické scény. Je ostuda, že to neudělá," uvedl Fiala na svém účtu.

"Žijeme ve svobodné společnosti, kde každý občan může demonstrovat, jak ve prospěch někoho, tak proti někomu. Já přeji panu předsedovi Fialovi, aby se našel dostatečný počet demonstrantů, kteří budou demonstrovat na jeho podporu," reagoval dnes Zeman.

Na Václavském náměstí se v sobotu setkala asi tisícovka lidí. Ti kromě projevení odporu k uprchlíkům vyjádřili podporu právě Zemanovi.

Podle nich Zeman jako jeden z mála politiků nabízí řešení uprchlické krize. Řada demonstrantů při pochodu nesla české vlajky či transparenty, na nichž se objevovala hesla jako "Ať žije Zeman", "Chráníme svou vlast", "Ne Bruselu" či "Stop EU". Pochod skončil na Hradčanském náměstí, kde zahrála tři písně kapela Ortel spojovaná s krajní pravicí. Texty skupiny jsou často zaměřeny proti menšinám.

Prezidentovo rozhodnutí zkritizovala řada politiků napříč politickým spektrem, předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) například prohlásil, že se tím Zeman zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy