Schwarzenberg: Stažení Hudečkových billboardů ohrožuje volby

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
22. 9. 2014 20:08
Podle předsedy TOP 09 je chování reklamních společností v Praze nedemokratické. Firmy, které pražský primátor naštval regulací venkovní reklamy, ale tvrdí: přelepením plakátů bráníme vlastní zájmy.
Karel Schwarzeberg.
Karel Schwarzeberg. | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Praha Předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se zastal spolustraníka a pražského primátora Tomáše Hudečka v jeho boji s reklamními firmami. Agentury v posledních dnech vyostřily vzájemné spory tak, že ze svých billboardových panelů stáhly Hudečkovu nasmlouvanou předvolební reklamu.

Podle Schwarzenberga tak reklamní agentury a lobbisté ohrožují demokratický průběh blížících se komunálních voleb.

"Firmy, které léta vydělávaly na úkor města, zničily domluvené reklamní plochy s primátorem Tomášem Hudečkem a zahltily Prahu ohromnými billboardy s pomlouvačnou kampaní. A to v takové míře, jaká u nás nemá obdoby. Jsou to čisté lži," napsal v pondělí Schwarzenberg na svém blogu Aktuálně.cz.

Podle exministra je skutečnou motivací jen pomsta společností ze skupiny BigBoard za to, že současné vedení města šlape na paty kmotrům a snaží se potírat mafiánské metody.

"Prosím, uvědomme si, že zde nejde jen o boj proti primátorovi Hudečkovi nebo proti TOP 09 a dalším, ale že se jedná o narušení těžce vydobytých demokratických pravidel v naší zemi, ve prospěch čistě soukromých zájmů a pochybných kšeftů," napsal Schwarzenberg.

Reklamní společnosti sdružené nově do Svazu provozovatelů venkovní reklamy začaly v půlce září přelepovat billboardy s primátorem Hudečkem. Sedm reklamních firem, které svaz zastupuje, pozastavilo kampaň TOP 09 v Praze kvůli novým stavebním předpisům, které omezí venkovní reklamu.

Společnostem se nelíbí, že podle nových pravidel by od října neměly v Praze vyrůst žádné nové stavby pro reklamu s plochou větší než šest metrů čtverečních.

Firmy: Hudeček jde proti našim zájmům

Svaz provozovatelů venkovní reklamy zároveň tvrdí, že důvody pro stažení billboardů neměly s politikou vůbec nic společného.

"Tento názor (Schwarzenbergův) je úplně mimo. Důvodem samozřejmě nebylo jakékoliv narušení soupeření stran. My ale máme ve všeobecných obchodních podmínkách, že můžeme stáhnout kampaň, která je v rozporu s našimi finančními zájmy. Tohle bylo poprvé, co jsme to udělali, protože nám to přišlo jako pokrytectví. Pan Hudeček se nijak netají tím, že bojuje proti billboardům a reklamě. Přitom jich sám umístil celkem třicet, co překračovaly jeho vlastní předpis,“ řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí svazu Marek Pavlas.

"Nám je úplně jedno, kdo na magistrátu sedí. Jde nám jen o to, aby se s námi bavili. Nejsme žádné veřejnoprávní médium, abychom všem museli měřit stejně. A tohle jde proti našim zájmům,“ doplnil Pavlas.

Karel Schwarzenberg však za jejich krokem vidí nepřijatelné ovlivňování voleb. "Ničení demokratické soutěže politických stran v předvolební kampani je naprosto nepřijatelné. O volebním výsledku musí rozhodovat voliči, a ne velké peníze a jejich majitelé," uvedl Schwarzenberg.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy