Schwarzenberg: Stažení Hudečkových billboardů ohrožuje volby

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
22. 9. 2014 20:08
Podle předsedy TOP 09 je chování reklamních společností v Praze nedemokratické. Firmy, které pražský primátor naštval regulací venkovní reklamy, ale tvrdí: přelepením plakátů bráníme vlastní zájmy.
Karel Schwarzeberg.
Karel Schwarzeberg. | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Praha Předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se zastal spolustraníka a pražského primátora Tomáše Hudečka v jeho boji s reklamními firmami. Agentury v posledních dnech vyostřily vzájemné spory tak, že ze svých billboardových panelů stáhly Hudečkovu nasmlouvanou předvolební reklamu.

Podle Schwarzenberga tak reklamní agentury a lobbisté ohrožují demokratický průběh blížících se komunálních voleb.

"Firmy, které léta vydělávaly na úkor města, zničily domluvené reklamní plochy s primátorem Tomášem Hudečkem a zahltily Prahu ohromnými billboardy s pomlouvačnou kampaní. A to v takové míře, jaká u nás nemá obdoby. Jsou to čisté lži," napsal v pondělí Schwarzenberg na svém blogu Aktuálně.cz.

Podle exministra je skutečnou motivací jen pomsta společností ze skupiny BigBoard za to, že současné vedení města šlape na paty kmotrům a snaží se potírat mafiánské metody.

"Prosím, uvědomme si, že zde nejde jen o boj proti primátorovi Hudečkovi nebo proti TOP 09 a dalším, ale že se jedná o narušení těžce vydobytých demokratických pravidel v naší zemi, ve prospěch čistě soukromých zájmů a pochybných kšeftů," napsal Schwarzenberg.

Reklamní společnosti sdružené nově do Svazu provozovatelů venkovní reklamy začaly v půlce září přelepovat billboardy s primátorem Hudečkem. Sedm reklamních firem, které svaz zastupuje, pozastavilo kampaň TOP 09 v Praze kvůli novým stavebním předpisům, které omezí venkovní reklamu.

Společnostem se nelíbí, že podle nových pravidel by od října neměly v Praze vyrůst žádné nové stavby pro reklamu s plochou větší než šest metrů čtverečních.

Firmy: Hudeček jde proti našim zájmům

Svaz provozovatelů venkovní reklamy zároveň tvrdí, že důvody pro stažení billboardů neměly s politikou vůbec nic společného.

"Tento názor (Schwarzenbergův) je úplně mimo. Důvodem samozřejmě nebylo jakékoliv narušení soupeření stran. My ale máme ve všeobecných obchodních podmínkách, že můžeme stáhnout kampaň, která je v rozporu s našimi finančními zájmy. Tohle bylo poprvé, co jsme to udělali, protože nám to přišlo jako pokrytectví. Pan Hudeček se nijak netají tím, že bojuje proti billboardům a reklamě. Přitom jich sám umístil celkem třicet, co překračovaly jeho vlastní předpis,“ řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí svazu Marek Pavlas.

"Nám je úplně jedno, kdo na magistrátu sedí. Jde nám jen o to, aby se s námi bavili. Nejsme žádné veřejnoprávní médium, abychom všem museli měřit stejně. A tohle jde proti našim zájmům,“ doplnil Pavlas.

Karel Schwarzenberg však za jejich krokem vidí nepřijatelné ovlivňování voleb. "Ničení demokratické soutěže politických stran v předvolební kampani je naprosto nepřijatelné. O volebním výsledku musí rozhodovat voliči, a ne velké peníze a jejich majitelé," uvedl Schwarzenberg.

 

Právě se děje

Další zprávy