Šabatová: Zakazovat ve škole šátky je diskriminační

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2014 18:47
Veřejná ochránkyně práv se postavila za studentku ze Somálska, které škola zakázala nosit takzvaný hidžáb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se postavila na stranu studentky ze Somálska, které Střední zdravotnická škola v Praze zakázala nosit na hlavě šátek. Takzvaný hidžáb muslimky používají k zahalení vlasů a krku a podle Šabatové je diskriminační jim to na půdě školy zakazovat.

S odkazem na interní dokument o řešení kauzy, který se podařilo získat Lidovým novinám, to uvedl server Lidovky.cz.

Škola: zapovězeny jsou všechny pokrývky

Škola odůvodnila zákaz tím, že ve školním řádu jsou zapovězeny všechny pokrývky hlavy. Dívka ze Somálska a další muslimská studentka této školy původem z Afghánistánu údajně právě kvůli tomu studium předčasně ukončily a případ loni na podzim zveřejnily. První jmenovaná se obrátila na veřejnou ochránkyni práv.

Ta podle serveru dospěla k závěru, že Střední zdravotnická škola dívku nepřímo diskriminovala, protože muslimský šátek je projevem jejího náboženství navenek.

Tento postoj s ní sdílí i někdejší ministr školství Eduard Zeman, který se v polovině září ujme funkce školského ombudsmana.

"Je-li ten šátek vyjádřením určité víry a jsme ve státě, kde je ta víra tolerována, pak je to diskriminace," uvedl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s tím, že například tento případ by spadal do jeho pravomocí. Připustil však, že je těžké hodnotit tuto kauzu bez přípravy a prostudování příslušných materiálů.

Zklamala inspekce?

Šabatová za laxní posouzení kauzy kritizovala i Českou školní inspekci.

Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys se proti nařčení z laxního postupu důrazně ohradil. Inspekce prý případ prošetřovala velmi důkladně, ale dva měsíce se marně snažila o schůzku se stěžovatelkami, které prý nakonec úplně přestaly komunikovat.

Inspekce má k dispozici stanovisko, v němž ombudsmanka poukazuje také na nedostatky v jejím postupu.

"S výtkami věcně nesouhlasíme, nicméně jsme je akceptovali, protože ctíme autoritu úřadu veřejného ochránce práv," doplnil Andrys.

Oficiálně se Šabatová zatím nechtěla vyjádřit s tím, že případ není uzavřen.

 

Právě se děje

Další zprávy