Rozpadlá rada Prahy jednohlasně schválila tendr na svoz odpadu za 13 miliard

ČTK ČTK
19. 1. 2016 13:31
Tendr na svoz odpadu za 13 miliard jednohlasně schválila rozpadlá pražská koalice. Koalice se kvůli tendru přela řadu měsíců. Problematika odpadů byla podle některých informací jedním z důvodů jejího rozpadu. Praze v roce 2011 skončila dlouholetá smlouva na svoz odpadu, od té doby ji politici několikrát bez výběrového řízení prodloužili. Do konce týdne rada vypíše zakázku za 12,8 miliardy bez DPH.
Pražská rada jednohlasně schválila zadávací dokumentaci na svoz a likvidaci odpadu.
Pražská rada jednohlasně schválila zadávací dokumentaci na svoz a likvidaci odpadu. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Rozpadlá pražská rada ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) po řadě neshod jednohlasně schválila zadávací dokumentaci k problematickému tendru na svoz a likvidaci odpadu. Do konce týdne vypíše zakázku za 12,8 miliardy bez DPH. Řekla po jednání radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Koalice se kvůli tendru přela řadu měsíců. Problematika odpadů byla podle některých informací jedním z důvodů jejího rozpadu. Město musí dodavatele vybrat nejpozději do konce června, kdy mu končí několikrát a bez soutěže prodloužená smlouva s Pražskými službami (PSAS).

Praha není stoprocentním vlastníkem Pražských služeb, proto firmě nemůže zadat zakázku přímo. Menšinovým vlastníkem PSAS je AVE CZ, která městu odmítla prodat svůj podíl.

Praha několik let usilovala o akvizici PSAS, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama svážet odpad. Firma AVE CZ ale snahu zablokovala, když předloni ovládla menšinový podíl Pražských služeb. Praha a AVE CZ kvůli situaci vedly smírčí řízení.

Spor mezi akcionáři se týkal především využití malešické spalovny. Dál také trvá zájem AVE CZ ovládnout PSAS. Firma nabízí Praze 4,1 miliardy korun. Město se ale podílu zbavovat nechce, naopak se bude dál snažit o akvizici Pražských služeb.

Pražské služby, které předloni měly čistý zisk 66,8 milionu korun při tržbách 2,9 miliardy korun, se v hlavním městě starají o odvoz odpadu. Praze v roce 2011 skončila dlouholetá smlouva, od té doby ji politici několikrát bez výběrového řízení prodloužili. Naposledy dostaly Pražské služby a AVE CZ bez soutěže zakázku za 1,6 miliardy korun bez DPH.

 

Právě se děje

před 7 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy