Rozpadlá rada Prahy jednohlasně schválila tendr na svoz odpadu za 13 miliard

ČTK ČTK
19. 1. 2016 13:31
Tendr na svoz odpadu za 13 miliard jednohlasně schválila rozpadlá pražská koalice. Koalice se kvůli tendru přela řadu měsíců. Problematika odpadů byla podle některých informací jedním z důvodů jejího rozpadu. Praze v roce 2011 skončila dlouholetá smlouva na svoz odpadu, od té doby ji politici několikrát bez výběrového řízení prodloužili. Do konce týdne rada vypíše zakázku za 12,8 miliardy bez DPH.
Pražská rada jednohlasně schválila zadávací dokumentaci na svoz a likvidaci odpadu.
Pražská rada jednohlasně schválila zadávací dokumentaci na svoz a likvidaci odpadu. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Rozpadlá pražská rada ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) po řadě neshod jednohlasně schválila zadávací dokumentaci k problematickému tendru na svoz a likvidaci odpadu. Do konce týdne vypíše zakázku za 12,8 miliardy bez DPH. Řekla po jednání radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Koalice se kvůli tendru přela řadu měsíců. Problematika odpadů byla podle některých informací jedním z důvodů jejího rozpadu. Město musí dodavatele vybrat nejpozději do konce června, kdy mu končí několikrát a bez soutěže prodloužená smlouva s Pražskými službami (PSAS).

Praha není stoprocentním vlastníkem Pražských služeb, proto firmě nemůže zadat zakázku přímo. Menšinovým vlastníkem PSAS je AVE CZ, která městu odmítla prodat svůj podíl.

Praha několik let usilovala o akvizici PSAS, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama svážet odpad. Firma AVE CZ ale snahu zablokovala, když předloni ovládla menšinový podíl Pražských služeb. Praha a AVE CZ kvůli situaci vedly smírčí řízení.

Spor mezi akcionáři se týkal především využití malešické spalovny. Dál také trvá zájem AVE CZ ovládnout PSAS. Firma nabízí Praze 4,1 miliardy korun. Město se ale podílu zbavovat nechce, naopak se bude dál snažit o akvizici Pražských služeb.

Pražské služby, které předloni měly čistý zisk 66,8 milionu korun při tržbách 2,9 miliardy korun, se v hlavním městě starají o odvoz odpadu. Praze v roce 2011 skončila dlouholetá smlouva, od té doby ji politici několikrát bez výběrového řízení prodloužili. Naposledy dostaly Pražské služby a AVE CZ bez soutěže zakázku za 1,6 miliardy korun bez DPH.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy