Rozhovor s Dienstbierem: My v Praze kmotry nemáme

Jan Němec Jan Němec
19. 10. 2010 11:30
Jiří Dienstbier obhajuje opoziční roli ČSSD na pražské radnici
Jiří Dientsbier. Uprostřed
Jiří Dientsbier. Uprostřed | Foto: Martina Machová

Praha - ČSSD má za sebou první oficiální jednání o pražské radnici s vítěznou TOP 09 a před sebou středeční jednání s ODS. Všechny tři možné koalice zůstávají otevřené a z taktických důvodů ani Jiří Dienstbier mladší, nová tvář pražské ČSSD pro tyto magistrátní volby, nechce otevřeně říct, které koalici by dal přednost.

Mluví o starých tvářích ODS, které radnici vést nemohou. Ohledně "starých tváří" ČSSD je zdrženlivější a už dřív se nechal slyšet, že odpovědnost pražské ČSSD za nepořádky na radnici je podstatně menší.

Vyjednávací tým je tříčlenný: kromě sebe v něm má šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského, který byl v letech 2002 až 2006 náměstkem primátora a zastával řadu placených funkcí v pražských městských firmách, a také Karla Březinu, někdejšího nejmladšího ministra Zemanovy vlády.

A.cz: Máte za sebou první oťukávání s TOP 09. Jaký z něj máte dojem?

Byla to první jednání a řekli jsme si, jak by mohla pokračovat. Shodli jsme se, že základní je prozkoumání programů, vytipování oblastí, kde by mohla být shoda, a naopak, kde se nějak podstatně rozcházíme.

A.cz: Čekáte nějakou alespoň předběžnou dohodu do druhého kola senátních voleb?

Nečekám. Všechno jsme teprve naťukli.

A.cz: Není nakonec pravděpodobnější ona "osvědčená" pražská koalice ODS s ČSSD?

Nemyslím si, že je teď cokoliv pravděpodobnější. Opakuji, že je zcela nezbytná programová shoda. Pokud bychom nedosáhli splnění alespoň podstatné části našeho programu, je pro nás důstojnější jít do opozice. Ale také je nezbytné, aby nová koalice v Praze zajišťovala slušnost, otevřenost, transparentnost v rozhodování radnice. A je těžko představitelné, že by něčeho takového bylo možno dosáhnout s těmi lidmi, kteří dnes Prahu řídí.

A.cz: Ano, ale ČSSD byla svého času v koalici s ODS. Jste si jistý, že za vašimi zády neprobíhají zákulisní jednání s ODS?

Za mými zády by žádná jednání probíhat neměla. Včera jsme si ustavili vyjednávací tým, ve kterém jsem já, Petr Hulínský jako předseda pražské organizace a Karel Březina jako místopředseda našeho klubu zastupitelů.

A.cz: Jste takový ten známý fenomén "neokoukaná, nezašpiněná tvář". Nebojíte se, že se stanete jen marketingovým tahem, ale rozhodovat budou jiní?

Názory na další vývoj můžou být různé i uvnitř ČSSD. Doufám, že uspěju, ale v politice nemůžete porážku vyloučit vůbec nikdy.

A.cz: Počítáte s tím i z vlastních řad?

Samozřejmě, přece v každé straně probíhají názorové střety. A nějaký názor zvítězí. Je to normální demokratický mechanismus. Ale samozřejmě - pokud by se dospělo k něčemu, s čím bych měl podstatný problém, tak bych se na tom nepodílel.

A.cz: Vaše heslo "Více slušnosti, méně chamtivosti" - můžu ho číst tak, že se starými tvářemi typu Richter, Blažek do koalice nikdy?

Já to tak vnímám, ale mnohem podstatnější je systémové řešení, nastavení pravidel rozhodování.

A.cz: Ale je tu i část "starých tváří" pražské ČSSD. Dokázal byste tyto lidi, které nazýváte "šíbry", držet dál od radnice?

V souvislosti s Prahou používám i já pojem kmotři. Mluví se o Romanu Janouškovi a Tomáši Hrdličkovi.

A.cz: A když se zeptám na kmotry ČSSD?

Nevím v Praze o žádných kmotrech, kteří by stáli za pražskou ČSSD. Neříkám, že všechno probíhá ideálně, ale není to tak, že by tady byla nějaká neviditelná postava v příšeří, která by tahala za nitky.

A.cz: Máte některé lidi z řad ČSSD, kteří už na radnici byli, a vy byste je tam nechtěl?

Samozřejmě, že i já bych měl nějaké svoje preference, ale tyto personální věci se budou rozhodovat v našich pražských stranických orgánech. Byť moje slovo nějakou váhu bude mít, není to věc jen jednoho člověka.

A.cz: Takže není žádná postava z ČSSD, která by pro vás byla "červeným hadrem pro býka"?

Nechci to takhle osobně definovat.

A.cz: Tak je, nebo není?

Určitě jsou lidé, které si umím představit v určitých pozicích, než jiné.

A.cz: A máte sílu ty druhé udržet stranou od pražské rady?

Je to o nějaké naší vnitřní debatě. Teď je podstatnější programová debata, ale k personáliím se bezpochyby dostaneme.

A.cz: Personálie jsou přece důležité, ti lidé budou váš program prosazovat, to je přece klíčové...

Zdůrazňoval jsem, že je třeba nastavit hlavně systémová pravidla. Aby systém nebyl zneužitelný, ať už do těch funkcí usedne v zásadě kdokoliv. Pokud nastavíte dobrá pravidla, pak máte slušnou šanci, že i ne zcela férový člověk nebude schopen takový systém zneužít.

A.cz: Takže vám by tam "ne zcela férový" člověk nevadil?

Ale vadil. Ale politika je činnost, kde se rozhoduje o vlivu, o financích, tak se nedá předpokládat, že v ní budou jen samí slušní lidé. Je důležité, aby byla ta systémová pravidla.

A.cz: Všechny tři strany mluví o programovém průniku. Ale kdyby vám např. ODS nabídla primátorské křeslo, byl by to dostatečný motiv jít s ní do koalice?

Samozřejmě, že posty jsou důležité, protože vám dávají možnost něco prosadit. Ale pokud by nebyly splněny programové podmínky nebo podmínka slušnosti, korektnosti, tak primátorské místo nic neřeší. Takové řešení si neumím představit a bylo by beze mě.

A.cz: Hrála ČSSD v tom minulém období dostatečně roli opozice?

Jednoznačně hrála roli opozice...

A.cz: Ale hrála ji dobře?

Vždycky je co zlepšovat. Ale třeba u kauzy Opencard sehrála ČSSD významnou roli. Takže naše opoziční role tam byla pozitivní.

A.cz: Takže když Zdeněk Tůma z TOP 09 říká, že opoziční role ČSSD byla nedostatečná, považujete to za nespravedlivé?

Nespravedlivé... Je to jeho dojem, který z toho má. Říkám - vždycky je co zlepšovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Vilnius: Litva - Chorvatsko 1:3 (0:1).

1. ČR 4 2 2 0 9:1 8
2. Skotsko 4 2 2 0 4:1 8
3. Řecko 3 2 1 0 7:1 7
4. Chorvatsko 3 2 0 1 11:3 6
5. Litva 5 1 1 3 4:6 4
6. San Marino 5 0 0 5 0:23 0
před 1 hodinou

Fotbalisté Bulharska před zápasem s Čechy prohráli s Paraguayí

Fotbalisté Bulharska prohráli v přípravném utkání v Sofii s Paraguayí 0:1. Nedělního posledního soupeře českých reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé vedl trenér Georgi Dermendžiev, který po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií vystřídal na lavičce Krasimira Balakova.

Bulhaři zatím v kvalifikaci ani jednou nevyhráli, ze sedmi zápasů třikrát remizovali. Neuspěli ani v přípravě s jihoamerickým protivníkem, kterou rozhodl po hodině hry gól Miguela Almirona.

před 1 hodinou

Fotbalisté Turecka jsou na Euru a pomohli na šampionát i Francii

Fotbalisté Turecka si dnešní bezbrankovou remízou s Islandem v Istanbulu zajistili postup na Euro. Výsledek současně na šampionát posunul i mistry světa Francouze, kteří k utkání předposledního devátého kola skupiny H proti Moldavsku nastoupí od 20:45.

Turecko s Francií rozšířily počet jistých účastníků ME na osm. Už dříve si místo na turnaji zajistily Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Ještě dnes se k nim můžou připojit Česko, Portugalsko a Anglie, kterou navíc čeká jubilejní 1000. zápas.

Euro se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina H:

Turecko - Island 0:0

20:45 Francie - Moldavsko, Albánie - Andorra.

1. Turecko 9 6 2 1 16:3 20
2. Francie 8 6 1 1 21:5 19
3. Island 9 5 1 3 12:10 16
4. Albánie 8 4 0 4 14:10 12
5. Andorra 8 1 0 7 1:16 3
6. Moldavsko 8 1 0 7 2:22 3
Další zprávy