Roušky v metru smysl mají, ale klimatizace v MHD virus nešíří, říká hygienička

Pavel Mazanec Pavel Mazanec
30. 7. 2020 6:21
Přestože epidemiologická situace v Praze zůstává klidná, hygienická stanice stále trvá na nošení roušek v metru. V tramvajích ani autobusech přitom opatření neplatí už od 1. července. "V metru je jiný systém chlazení než u vozů pozemní dopravy, kde takové riziko přenosu viru klimatizací nehrozí," vysvětluje pražská hygienička. Ale varuje, že na podzim se povinné roušky nejspíš vrátí do celé MHD.
Roušky jsou nyní povinné jen v metru, na podzim se ale podle hygieničky mohou vrátit do celé MHD (ilustrační foto).
Roušky jsou nyní povinné jen v metru, na podzim se ale podle hygieničky mohou vrátit do celé MHD (ilustrační foto). | Foto: ČTK

V Praze je nyní přes 3000 nakažených koronavirem. Kvůli horkému počasí už řada Pražanů roušky natrvalo odložila, a to i tam, kde zůstávají povinné - v metru.

Ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová na rouškách v metru nadále trvá, přestože ve všech ostatních dopravních prostředcích veřejné dopravy už povinnost neplatí.

"Důvodem, proč nebyly roušky doporučeny v celé síti hromadné dopravy města, byla absence klimatizace, která není ve všech vozidlech povrchové dopravy," vysvětluje Jágrová pro Aktuálně.cz. "Stávající klimatická situace při teplotách nad 25 stupňů Celsia činí nošení roušek v povrchových dopravních prostředcích obtížným," dodává Jágrová.

Podle hlavního epidemiologa Rastislava Maďara je v metru větší riziko přenosu viru kvůli uzavřenému prostoru, větší koncentraci lidí nebo rychle se pohybujícímu vzduchu. "Je to vzduch, který před sebou tlačí souprava metra, to může způsobit přenos viru na větší vzdálenost," míní Maďar.

Koncentrace lidí na malém prostoru je ale v tramvajích či autobusech obvykle větší než v soupravách metra. Výsledky konkrétní studie účinnosti opatření v pražské hromadné dopravě, kterou ministerstvo zdravotnictví slibovalo již na konci června, však pražská hygiena dosud k dispozici nemá. "Konkrétní šetření nebylo prováděno," říká Jágrová.

Sám Dopravní podnik hlavního města Prahy se k situaci vyjadřovat nechtěl, věc je podle něj v kompetenci hygieniků. Podnik na povinnost nosit v metru roušku jen nadále upozorňuje, v ostatních prostředcích ji pak doporučuje.

Virus nešíří klimatizace, ale lidé

Klimatizaci má v Praze jen část autobusů a pouhá šestina tramvají. Oproti jaru, kdy ji podnik nechal záměrně vypnutou, ji nyní se souhlasným stanoviskem hygieny už využívá. "Klimatizace bude nastavena na maximální nasávání vnějšího vzduchu," uvádí mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Podle pražské hygieničky se virus klimatizací v tomto případě přenášet nemůže. "Nedochází k mísení přiváděného venkovního vzduchu s chladicím médiem a nedochází tak k jakémukoliv šíření respiračních infekcí do vnitřních uzavřených prostor vozu nad míru, která se vyskytuje ve venkovním prostoru," popisuje Jágrová. 

"V obou případech, jak v prostorách vozidel autobusů, tak i tramvají, jsou dominantním zdrojem možného šíření infekce covid-19 přepravované osoby. Na rozdíl od metra, kde je to pohyb vzduchu," dodává.

Pražská městská policie dodržování opatření v pražském metru pravidelně kontroluje. V průměru strážníci denně evidují bez roušky zhruba 55 lidí, sdělila Aktuálně.cz mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Podle ní se nejedná o neznalost, lidé o vládních nařízeních vědí. "Jde spíše o případy, kdy si lidé neuvědomí, že v metru musí roušku mít, nebo případy ignorace tohoto opatření," upřesnila Seifertová. To, že by lidé hlásili nenošení roušek na tísňovou linku městské policie, je podle ní jen ojedinělé.

To, že se povinné nošení roušek v celé hromadné dopravě vrátí s koncem léta a snížením teplot, jak naznačuje text mimořádného opatření hygieny, Jágrová potvrzuje. "Dá se to předpokládat. Situace ve výskytu koronaviru se stále vyvíjí. Je možné, že bude nezbytné přijmout další omezení, v současné době však nejsou žádná plánována," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy