Reportáž: Jak se uklízí vyplavená pražská zoo

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
11. 6. 2013 18:46
V pražské zoo se od soboty uklízí povodňová spoušť. Pomáhat přišly i desítky dobrovolníků
Úklid v pražské zoo je v plném proudu.
Úklid v pražské zoo je v plném proudu. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Je pondělí osm hodin ráno, venku to vypadá na déšť a já vyrážím do pražské Troji. Budu tam v pražské zoo jako jeden z dobrovolníků pomáhat s popovodňovým úklidem.

Do zoologické zahrady přijíždím v čas. Provoz metra C byl naštěstí v neděli odpoledne obnoven, a tak jsem se nemusela mačkat v přeplněné náhradní dopravě, která navíc mívala často zpoždění. 

Výsadu uklízet spoušť, kterou za sebou letošní velká voda zanechala, má pouze několik vyvolených. Během pěti dnů se přihlásilo skoro deset tisíc dobrovolníků. Zoologická zahrada jich ale tolik na úklid nepotřebuje a musela proto většinu z nich odmítnout.

Podívejte se, jak probíhá úklid v pražské zoo 

Holínky s sebou

V devět hodin ráno je už u hlavní brány Zoo Praha nastoupená necelá stovka dobrovolníků. Počáteční administrace zabere pouze několik minut. Každý musí při nástupu do práce nahlásit své jméno a trvalé bydliště.

Na oplátku vyfasuje láhev pitné vody, stravenku na oběd a kartičku s nápisem dobrovolník, kterou je nutné si přišpendlit na viditelné místo. Spodní část zoologické zahrady je totiž stále pro veřejnost nepřístupná a za pásky ohraničující zatopené území se nedostane žádná neautorizovaná osoba.

Jsem přidělena k ptákům, konkrétně do pavilonu Sečuán, který byl až do výše prvního patra pod vodou. Vyzbrojená pláštěnkou, holínkami, pracovními rukavicemi a růžovým kbelíkem vyrážím na pracoviště.

Cestou se mi naskýtá smutný pohled na zničenou zahradu. Pokrývá ji vrstva kluzkého nevábně vonícího bahna, v klecích je nachytané listí a klacky, několik oken je rozbitých.

Předměty, které nebyly dobře upevněny, jako trojmetrový dřevěný hroch na dětském hřišti, stoličky nebo kontejnery na tříděný odpad velká voda bez větších problémů rozházela po výbězích a pěšinách. Poškozena byla také elektroinstalace a nefunkční jsou i studny, na nichž je zoo závislá. Voda z nich se totiž používá na úklid, ve výbězích i při krmení zvířat.

Vše se musí vydezinfikovat

Ještě lépe je zkáza vidět v pavilonu Sečuán, který za normálních okolností slouží jako útočiště pro asijské ptáky z vysokých hor. V expozici, která je v provozu teprve deset let, nezůstal kámen na kameni. Zem je pokryta několika centimetrovou vrstvou bláta, stromy jsou zaprášené, dřevěné chodníky a mostky poničené. Ušetřeno nezůstalo ani technické zázemí, kde jsou klece pro vzácné ptáky.

Právě tyto klece mám spolu se svou kolegyní Andreou za úkol rozmontovat, aby se následně mohly umýt. Jakmile budeme hotovy s prvním úkolem, čeká na nás úklid místnosti. Celá včetně stropu se musí dobře vystříkat vodou a poté vydezinfikovat.

Andrea a její přítel se stejně jako mnozí další dobrovolníci k výpomoci v zoo přihlásili, protože mají zahradu rádi a nelíbí se jim, že během poměrně krátké doby musí čelit další pohromě. "Není to zrovna veselý pohled. Do zoo chodíme docela často a chceme, aby se zvířata mohla co nejrychleji vrátit z provizoria zpět," upřesňuje důvody, proč se rozhodla strávit dva dny uklízením.

Gorily se budou stěhovat

Práce nám jde dobře od ruky a před obědem vynášíme poslední rozloženou voliéru. V zahradě tou dobou panuje čilý ruch. Hned vedle našeho pavilonu hasiči a technici zachraňují lanovku, jejíž strojovna byla zaplavená. Všude jsou lidi s lopatami a odklízejí bahno, polámané větve a vyvrácené stromy. Skláři již přivezli nové okenní tabule a právě je instalují.

Po obědě v bistru mám čas se projít po dolní části zahrady. Současné vedení zahrady neuvažuje, že by zoologická zahrada tyto prostory i přes nedostatečnou protipovodňovou ochranu opustila.  

Takto vypadala zoo přesně před týdnem

"Chceme spodní část zahrady obnovit s vědomím aktuální zkušenosti. Bude třeba provést řadu úprav, aby se při každé velké vodě neopakoval stejný příběh. Například Pavilon goril, který se v současné době nalézá na nejzranitelnějším místě, bude nezbytné přesunout do bezpečí horní části zoo," vysvětluje ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Bobek bude zároveň apelovat, aby se prověřila a zlepšila protipovodňová ochrana zahrady. V současné době je totiž chráněna před maximálně dvacetiletou vodou.

Datum obnovení provozu zatím neznámé

Odpoledne se s Andreou vracíme do Sečuánu, kde na nás už čeká úklid přidělené místnosti. Ta se pod našima rukama během tří hodin mění k nepoznání. Podobně je to i v jiných částech zoologické zahrady, výsledky práce dobrovolníků i zaměstnanců zahrady jsou dobře vidět. 

Jak dlouho budou opravy a úklid trvat, ale zatím není jasné a ani ředitel Bobek si netroufá stanovit přesný termín. "Nerad bych teď určil konkrétní datum. Úklid by mohl být hotový v řádu dnů. Do doby než budou opraveny kolektory a nebudeme mít vodu z vrtů, se zvířata vrátit nemohou," vysvětluje Bobek.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 57 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy