Oprava Národního muzea se zpozdí, výročí je v ohrožení

ČTK ČTK
11. 2. 2015 16:30
Přestavba měla začít už loni, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stále nevydal konečné rozhodnutí.
Večer na Václavském náměstí, ilustrační foto.
Večer na Václavském náměstí, ilustrační foto. | Foto: Viktor Vondra

Brno - Rekonstrukce historické budovy Národního muzea v Praze se stále více opožďuje.

Měla začít už loni, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stále nevydal konečné rozhodnutí. Vede ještě dvě správní řízení.

Podle Mileny Marešové z tiskového odboru ÚOHS nelze přesný termín pravomocného ukončení obou řízení předvídat.

Prázdné je od roku 2011

Objekt muzea je od července 2011 prázdný, opravy však dosud nezačaly. Hrozí, že se nepodaří dodržet ani nejzazší termín znovuotevření, tedy rok 2018, kdy muzeum oslaví 200 let existence.

Přitom vítěz veřejné zakázky na rekonstrukci - Sdružení M-P-I Národní muzeum, jehož účastníky jsou Metrostav, Průmstav a IMOS Brno, je znám už od poloviny října 2014.

Jeho nabídkovou cenu 1,352 miliardy korun bez DPH vyhodnotila výběrová komise jako nejvýhodnější. Podle harmonogramu měl vítěz tendru začít pracovat už loni, doba stavby je odhadnuta na 42 měsíců.

Sdružení je proti

Výběrové řízení loni v létě napadlo Sdružení Václavské náměstí 68, jehož vedoucím účastníkem je společnost Strabag. Stalo se tak poté, co bylo ze soutěže vyloučeno kvůli nesplnění podmínek při zpracování nabídkové ceny.

Nejprve podalo námitku a pak podnět k antimonopolnímu úřadu, aby přezkoumal oprávněnost vyřazení.

"Toto řízení bylo přerušeno až do nabytí rozhodnutí právní moci rozhodnutí, které bude vydáno v řízení zahájeném na návrh Sdružení GEOSAN - STRABAG," uvedla Marešová.

Hospodářské noviny v únoru také uvedly, že ÚOHS má na stole podnět od společnosti Hochtief, na jehož základě zkoumá, zda firmy Metrostav, Průmstav, IMOS, Skanska a Strabag v přihláškách neuvedly špatné reference.

Firmám hrozí pokuta a zároveň zákaz účastnit se veřejných tendrů na tři roky.

Nové expozice i bezbariérový vstup

Projekt rekonstrukce Národního muzea počítá vedle nových expozic i s odpočinkovými místy a prostory pro práci se školními výpravami. Budova bude bezbariérová.

Z vestibulu sejdou návštěvníci do vybudovaného zázemí v suterénu, tvořeného šatnami a sociálním zařízením.

V přízemí jim bude k dispozici v levém zastřešeném nádvoří muzejní kavárna, obchod a dětský koutek. Zastřešená dvorana po pravé straně nabídne stálou expozici se zavěšenými velkorozměrovými exponáty.

V přízemí budou krátkodobé výstavy v pěti výstavních sálech a obnovené přednáškové sály.

Přibude interaktivní centrum

Pantheon v prvním patře bude i nadále připomínat významné muže a ženy české vědy, společenského života a umění.

Ve zbývajících sálech naleznou návštěvníci první část nové stálé expozice a ve druhém patře interaktivní centrum pro studenty a mládež. Na závěr prohlídky vystoupají do kopule, odkud uvidí panorama historického centra Prahy a Pražského hradu.

Výtahy do druhého suterénu je zavedou ke spojovací chodbě s novou budovou, kde naleznou další stálé expozice, výstavy a prostory ke koncertům.

 

Právě se děje

Další zprávy