Reklama v centru Prahy nehrozí, tvrdí ministryně i památkáři

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
22. 12. 2014 19:04
Obavy z reklam v centru hlavního města se objevily poté, co ministerstvo zrušilo nové stavební předpisy z dílny exprimátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Ty výrazně omezovaly výstavbu nových billboardů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Pražské památkové rezervaci kvůli zrušení stavebních předpisů zamoření billboardy nehrozí, uklidňuje ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

Za pravdu jí dávají i magistrátní památkáři, kteří mají díky zákonu o státní památkové péči možnost historické centrum před reklamou uchránit. Oblasti dále od centra se ale billboardů jen tak nezbaví.

Obavy z reklam v centru hlavního města se objevily poté, co ministerstvo zrušilo nové stavební předpisy z dílny exprimátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Ty výrazně omezovaly výstavbu nových billboardů po celé Praze. Hudeček varoval, že billboardové společnosti nyní budou mít volnou ruku i v centru.

"Pokud jde o argument, že se nyní budou všude v centru Prahy stavět billboardy, lze uvést snad jen to, že jde o holý nesmysl. To, kde a jak smí v centru, tj. v historické části Prahy, stát billboard, řeší vždy na prvním místě odbor památkové péče magistrátu hlavního města," komentovala to na sociálních sítích ministryně Šlechtová.

To potvrzují i památkáři, kteří ke každé stavbě vydávají závazné stanovisko, kterým se musí stavební úřady řídit. "Postupujeme na základě zákonu o státní památkové péči. Billboardy v památkové rezervaci jsme nepovolovali v době platnosti starých ani nových stavebních předpisů," sdělila deníku Aktuálně.cz za odbor památkové péče Ivana Síbrtová.

Ochránit historické centrum se podaří také podle náměstka pro územní plánování Matěje Stropnického (Trojkoalice). "Domnívám se, že se nám to podaří i ve čtvrtích se slabší památkovou ochranou, jako je například Žižkov. Ale čím dále od centra jsme, tím menší jsou možnosti památkářů. V okrajových částech Prahy to bude s otazníkem," uvedl Stropnický.

Společnosti už žádají o nová povolení

Na první lednové radě chce náměstek předložit analýzu možností hlavního města, jak se před rozšířením billboardů chránit do doby, než se problém stavebních předpisů vyřeší. Exprimátor Hudeček minulý týden upozornil na to, že billboardové společnosti už začaly s podáváním žádostí. Například stavební úřad Prahy 9 eviduje několik návrhů na povolení reklamních ploch až do roku 2025.

Pravidla pro stavbu a provozování venkovní reklamy jsou jen jednou z věcí, které stavební předpisy řeší, vyvolaly však největší kontroverzi. Billboardové společnosti, jejichž byznys předpisy výrazně omezují, spustily před komunálními volbami obří kampaň proti tehdejšímu primátorovi.

Ministerstvo pozastavilo platnost stavebních předpisů, protože do nich magistrát nezapracoval některé připomínky. Nejzávažnější z nich je chybějící notifikace Evropské unie, o které bývalé vedení města tvrdí, že není potřebná.

Nové vedení magistrátu teď zvažuje dvě varianty, jak se s problémem vypořádat. Pokud půjdou předpisy rychle přepsat, zapracuje do konce ledna ministerské připomínky. V opačném případě zvažuje soudní spor.

"Pokud to splnitelné nebude, což považuji za pravděpodobnější, tak je tu varianta obrátit se na soud,“ uvedl Stropnický. K tomu by došlo především v případě, že ministerstvo bude trvat na notifikaci, která trvá několik měsíců. Magistrát však zatím konkrétní zdůvodnění od ministerstva neobdržel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy