Další odmítnutý pacient v Praze, do sporu se míchá Hudeček

Jan Hejl
30. 6. 2014 14:15
Nemocnice se dál hádají se záchranáři. Špitály tvrdí, že ředitel záchranky je napadá kvůli předvolební kampani. Je to dobrý šéf, zastal se ředitele primátor.
Záchranáři tvrdí, že nemocnice nepřijímají pacienty. Ilustrační foto.
Záchranáři tvrdí, že nemocnice nepřijímají pacienty. Ilustrační foto. | Foto: ZZS Moravskoslezský kraj

Praha - Problémy s přijímáním pacientů do pražských nemocnic pokračují. Tvrdí to ředitel záchranné služby v hlavním městě Zdeněk Schwarz.

Nemocnice Na Bulovce v neděli nepřijala agresivního zraněného pacienta. "Záchranná služba jej dvě hodiny umisťovala. Byla blokovaná posádka záchranky včetně příslušníků policie," uvedl Schwarz na speciální tiskové konferenci, kterou během pondělka svolal.

Mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek však nařčení záchranky odmítá a tvrdí, že jejich nemonice pacienty přijímá. "Podle zákona je přijmout musíme. Bulovka je nemocnice s největší spádovou oblastí. V současnosti se bráníme nepravdivým odviněním z minulého týdne. Všechno prošetříme a uvedeme na pravou míru," řekl Šalek pro deník Aktuálně.cz.

Pokračují tak mediální přestřelky mezi záchranáři a nemocnicemi alias mezi magistrátem a ministerstvem zdravotnictví.

Situace se vyhrotila minulý týden, kdy měla záchranka potíže s přijetím čtyř lidí. Když vše zveřejnila, šéfové pražských nemocnic se bránili otevřeným dopisem, ve kterém Schwarze obvinili, že straší Pražany a zneužívá svou funkci pro předvolební kampaň. Schwarz totiž bude na podzim obhajovat funkci senátora.

Hudeček podporuje Schwarze

Ředitelé nemocnic tvrdí, že ředitel záchranky Schwarz nemluví pravdu a vyzvali ho v otevřeném dopisu k rezignaci.

Schwarze se však zastal jeho nadřízený - pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09. Magistrát je totiž zřizovatelem záchranné služby.

"Pan ředitel má mou podporu. Nic na tom nemění, že se někdo ozve, že by měl být odvolán. Rozhoduje o tom rada a toto téma nebylo nikdy na pořadu jednání. Záchranná služba funguje perfektně," řekl Hudeček.

Podle Zdeňka Schwarze je odmítání pacientů v nemocnicích dlouhodobý problém. "Trvá to už deset let. Situace by se neměla politizovat, ale řešit," sdělil.

 

Právě se děje

Další zprávy