Ředitel Národní knihovny zastavil tendr na depozitář

ČTK ČTK
22. 2. 2011 10:08
Tomáš Böhm tvrdí, že rozpočet chystané stavby byl nadhodnocený
Vizualizace plánovaného skladu Národní knihovny v Hostivaři.
Vizualizace plánovaného skladu Národní knihovny v Hostivaři. | Foto: Atrea

Praha - Dostavba depozitáře pro Národní knihovnu v pražské Hostivaři se odkládá.

Výběrové řízení zastavil nový ředitel Tomáš Böhm kvůli chybné zadávací dokumentaci. Podle něj byla nekvalitní.

Projekt stavby, kde mají být uskladněny více než dva miliony knih z unikátního fondu, se tak odsouvá nejméně na půl roku.

"Dokumentace by neumožnila objektivní stanovení ceny. Ceny, které bychom od uchazečů získali, by neodpovídaly realitě," vysvětlil ředitel Lidovým novinám.

Problémy s digitalizací?

Podle vedení knihovny byl tendr, který byl nastaven ještě za předchozího šéfa Pavla Hazuky na výši 420 milionů korun, hned v počátku nadhodnocen. Böhm se obával, že by mohlo docházet k nenárokovaným operacím.

Na dostavbu depozitáře bude podle šéfa NK stačit 300 milionů korun, které by měla knihovna dostat z evropských fondů. Musí být ale hotov do roku 2014.

Zpoždění navíc zkomplikuje plánovanou digitalizaci 26 milionů stránek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy