Razie na matějské. Celníci a ČOI zabavují padělané hračky

Adéla Skoupá
Aktualizováno 16. 4. 2015 18:44
Inspektoři kontrolují zboží s motivy postaviček ze známých filmů a seriálů. U střelnice narazili na "tuhý odpor" majitelů.
Matějská pouť.
Matějská pouť. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Mezi kolotoče, střelnice a stánky se suvenýry na proslulé matějské pouti v Praze přišli ve čtvrtek kontroloři z České obchodní inspekce (ČOI) a celní správy. Razie se týká hlavně padělků zboží.

Dorazilo osm inspektorů z ČOI a jedenáct celníků. Kontroloři se rozdělili, obchodní inspekce jde do konkrétního stánku, kde se údajně prodávají padělané hračky.

"Jde třeba o postavičky z Doby ledové nebo seriálu Simpsonovi. Podnět přišel od majitelů ochranných známek, je jich několik desítek," informoval před kontrolou mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 Celníci zase zamířili ke střelnicím, kde je mezi cenami údajně také zboží odporující autorskému zákonu. U jedné střelnice, kde se dají vystřílet například plyšáci Angry Birds nebo Furby, se pak odehrálo malé drama. Majitelka s partnerem nejprve nechtěli kontrolory pustit dovnitř a spílali jim, že jim kazí obchody.

"Je to nespravedlivé, tyhle věci tady nabízí kdekdo, ale mě určitě někdo udal proto, že jediná v Česku mám střelu za pět korun," rozčilovala se žena. Inspektorům nicméně tvrdila, že její zboží je pravé a že je nakoupila ve značkových hračkářstvích.

U další střelnice se jiná prodejkyně přetahovala s právničkou, která ověřuje pravost značek, o ovečku Shaun.

Kontrola padělaného zboží se protáhla do večerních hodin. "Momentálně jsme u pěti stánků zabavili několik desítek hraček. Pokud by to byly originály, jejich celková hodnota by přesáhla 100 tisíc korun," vysvětluje mluvčí inspektorů Jiří Fröhlich.

Na padělané hračky si inspekce posvítila vůbec poprvé. Celnící zůstávají na matějské do večera také, i oni zabavili zboží u dalších pěti stánků.

Matějská pouť je pro obchodníky každoročně skvělou příležitostí k výdělku, protože tam míří tisíce návštěvníků. Ta letošní začala v sobotu 28. února a skončí tuto neděli. Lidi tam letos láká na 120 atrakcí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy