Radnice pronajala střechy škol na 30 let solárníkům. Nevydělá skoro nic, zaplatí i sundání panelů

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
17. 2. 2016 0:00
Městská část Praha 15 pronajímá už několik let střechy školek a škol soukromé akciové společnosti Novacento. Na střechách jsou umístěny solární panely, městská část ale pronájmem téměř nic nevydělává. Smlouva je pro ni nevýhodná, navíc pokud by bylo kvůli opravám budov nutné panely dočasně odstranit, náklady by musela rovněž platit radnice. Závazek má město podepsaný do roku 2035, současné vedení ho zdědilo po svých předchůdcích. Ve společnosti Novacento donedávna působil i bývalý advokát Ivo Rittiga Marek Stubley.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CZEHPO

Praha - Solární panely na třinácti střechách pražských školek a základních škol už několik let vyrábějí elektřinu soukromé akciové společnosti Novacento. V té donedávna působil i bývalý advokát Ivo Rittiga Marek Stubley. Za pronájem střech dostává městská část Praha 15 zanedbatelné peníze, firma na druhou stranu počítá s výdělkem téměř 38 milionů korun. Získat by je měla během 30 let, na něž má střechy pronajaté.

Novacento má smlouvu podepsanou do roku 2035 a městské části za pronájem zaplatí dohromady necelé čtyři miliony korun. Poté může uplatnit pětiletou opci a nájem prodloužit.

Na začátku byla myšlenka, že město střechy půjčí a alespoň něco na tom vydělá. Současné vedení radnice ale nájemní smlouvu, kterou zdědilo po předchůdcích, kvůli nevýhodným podmínkám kritizuje. Navíc upozorňuje, že na ni v budoucnu doplatí. 

"Pronájem nám nevydělá téměř nic," řekl Aktuálně.cz zástupce starosty Prahy 15 Václav Bílek (hnutí ANO). A dodal, že cokoliv se na střechách bude dít, musí povolit firma Novacento. "Můžeme tam vstoupit, ale nesmíme s ničím hýbat. Předchozí vedení se také zavázalo, že městská část ponese všechny náklady na manipulaci se solárními panely," vysvětluje Bílek. 

Náklady na opravu zaplatí radnice

Bývalý radní za ODS Michal Fischer, který byl jedním z těch, kdo smlouvu schvalovali, si ale na podrobnosti kontraktu nevzpomíná. "Nejsem schopný vám na vaše otázky odpovědět. Je to už šest let," říká.

Jeho nástupcům vadí také riziko, že by městská část měla firmě hradit ušlý zisk po dobu, kdy budou kvůli opravám budov solární panely ze střech odstraněné. To ale předseda představenstva Novacenta Ladislav Plinta odmítá. "Za montáž a demontáž náhradu chtít budeme, peníze za ušlý zisk ale rozhodně ne," tvrdí Plinta.

Podle Martina Omáčky (hnutí ANO), který je předsedou finančního výboru v Praze 15, je smlouva nevýhodná a městskou část příliš omezuje. "Modlíme se, aby se na střechách budov s panely nic nestalo," vysvětluje. Tvrdí, že je pouze otázkou času, než bude nutné panely kvůli opravám budov dočasně odstranit – a to na náklady radnice. 

"Za poslední dva roky jsme měli dvě havárie na střechách našich škol. Naštěstí to nebyly budovy se soláry, ale i tam to pravděpodobně brzy přijde,“ dodal Omáčka. Většina budov pochází ze 70. a 80. let, chybí jim zateplení a město do budoucna počítá s jejich rekonstrukcí.

Ve smlouvě figuruje i Rittigův advokát

O pronájem původně požádala už v roce 2009 firma Czech Solar Energy jménem Stanislava Hlaváčka. Ten nyní působí právě v Novacentu, které střechy získalo ve výběrovém řízení od února 2010. "Jedna z firem v tendru nabízela za pronájem víc. Uspěla ale firma Novacento, která městské části navíc dodala i vlastní smlouvu," řekl zástupce starosty. 

Jeho slova Plinta popírá a vysvětluje, že si na nic takového nevzpomíná. "Vyhráli jsme proto, že jsme jako jediní měli uzavřenou smlouvu s Pražskou energetikou, která nám potvrdila, že nás připojí do sítě," vysvětlil Plinta. 

Předsedou dozorčí rady Novacenta byl při podpisu smlouvy advokát Marek Stubley, kterého policie stíhá v kauze praní špinavých peněz v pražském dopravním podniku. Ke svému působení ve firmě se ale teď vyjadřovat nechce. Přes svou asistentku pouze vzkázal, že ve firmě už nepůsobí a v současné době je na cestách.

Co se stane s panely, až smlouva v roce 2035 vyprší, není jisté. Novacento připouští, že je může nakonec přenechat městu. "Dokážu si to představit," říká Plinta. V té době už ale panely budou na hranici životnosti. "My je pak budeme na vlastní náklady likvidovat. Nepokryjí to ani peníze, které na nich za ty roky vyděláme," uvedl zástupce starosty Bílek. Pokud budou při vypršení smlouvy panely téměř nefunkční, plánuje je firma odmontovat. Střechy by v takovém případě vracela městu prázdné.

 

Právě se děje

před 4 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Obvinění 16 lidí z krácení daně za 2,5 miliardy souvisí s kauzou podnikatele Zadeha

Případ obvinění z krácení daně z přidané hodnoty se škodou 2,5 miliardy korun, o kterém v úterý informovala policie, souvisí s vleklou daňovou kauzou, kde je hlavním obžalovaným podnikatel íránského původu Shahram Zadeh. Národní centrála proti organizovanému zločinu v úterý uvedla, že policie obvinila 16 lidí z toho, že krácením DPH způsobili státu škodu ve výši zhruba 2,5 miliardy korun.

Zadeha a dalších 13 lidí obžaloba viní z daňových úniků s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal na jaře 2016 a stále neskončilo dokazování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy