Radnice bránila referendu, najednou hlásí další

Domácí Kateřina Vítková Domácí, Kateřina Vítková
17. 11. 2012 21:00
Starosta Prahy 7 se chce radit s občanů. Když šlo o miliardovou radnici, odmítal to
Starosta Prahy 7 Marek Ječmének
Starosta Prahy 7 Marek Ječmének | Foto: www.praha.eu

Praha - O referendu, zda vystavět radnici Prahy 7 za téměř miliardu korun, nechtěl starosta Marek Ječmének ani slyšet a musel ho nařídit až soud. Teď se chce občanů ptát i na novou lávku či zahloubení ulice. Podle opozice má jít o náhradní varianty pro "utracení peněz", když neprošla nová radnice.

Druhé referendum chce připojit k referendu o nové radnici, které městská část zprvu zamítla a nakonec ho přelomovým rozsudkem vyhlásil Nejvyšší správní soud (NSS). Informoval o tom zmocněnec přípravného výboru Referenda v Praze 7 za nepředraženou radnici Jan Čižinský.

Ve druhém případném referendu by občané odpovídali na dotazy ohledně polikliniky, nové lávky mezi Prahou 7 a Karlínem, zahloubení Bubenské ulice do tunelu a ohledně územního plánu rozvojového území Bubny - Zátory.

Sám Čižinský Aktuálně.cz řekl, že proti dalšímu zamýšlenému referendu jako takovému přípravný výbor samozřejmě není, on sám se však trochu pozastavuje nad jejich kontextem. "Trošku za tím cítím snahu, když se neutratí peníze na radnici, utratit je zase jinde," uvedl Čižinský.

Vyjádření Ječménka k případnému druhému referendu se Aktuálně.cz zatím nepodařilo získat, a to i přes opakované telefonáty na radnici.

Přelomový rozsudek

O nových prostorách pro radnici se diskutuje už měsíce. V tom současném na nábřeží Kapitána Jaroše totiž městské části v roce 2015 končí nájem. Opozičním radním se nicméně některé návrhy zdály předražené. Zastupitelé referendum během hlasování zamítli. Část opozice viděla největí potíže právě v osobě starosty Ječménka.

Přípravný výbor pro konání místního referenda za nepředraženou radnici si následně stěžoval soudu. Kasační stížnosti nakonec vyhověl NSS a referendum sám vyhlásil.

Argentinská hvězda. Takto měla vypadat budova nové radnice:

Termín referenda o kritériích pro výběr nové radnice NSS vyhlásil na 11. a 12. ledna 2013. Účast by mohl podpořit fakt, že hlasování se tak bude krýt s termínem prvního kola prezidentských voleb. Volební komise budou zároveň zastávat i roli komisí pro referendum.

"Konání referenda tak bude levnější než výdaje Městské části Praha 7 na právníka, který měl referendu zabránit," komentoval dohodu Čižinský. Odmítání původního referenda o podobě nového sídla Prahy 7 radní zdůvodňovali nevhodně navrženými otázkami referenda. Podle jejich odborných posudků byly otázky zavádějící.

A další veleprojekt v Praze 7 - Galerie Stromovka:

Městský soud v Praze s nimi souhlasil, NSS už ale ne. Obyvatelé Prahy 7 tak budou odpovídat minimálně na čtyři otázky. Ta nejdůležitější se zabývá cenou radnice, která by podle výboru neměla přesáhnout hranici 500 milionů korun. Pokud starostův záměr vyjde, referenda budou hned dvě a otázek víc.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy