Radnice bránila referendu, najednou hlásí další

Domácí Kateřina Vítková Domácí, Kateřina Vítková
17. 11. 2012 21:00
Starosta Prahy 7 se chce radit s občanů. Když šlo o miliardovou radnici, odmítal to
Starosta Prahy 7 Marek Ječmének
Starosta Prahy 7 Marek Ječmének | Foto: www.praha.eu

Praha - O referendu, zda vystavět radnici Prahy 7 za téměř miliardu korun, nechtěl starosta Marek Ječmének ani slyšet a musel ho nařídit až soud. Teď se chce občanů ptát i na novou lávku či zahloubení ulice. Podle opozice má jít o náhradní varianty pro "utracení peněz", když neprošla nová radnice.

Druhé referendum chce připojit k referendu o nové radnici, které městská část zprvu zamítla a nakonec ho přelomovým rozsudkem vyhlásil Nejvyšší správní soud (NSS). Informoval o tom zmocněnec přípravného výboru Referenda v Praze 7 za nepředraženou radnici Jan Čižinský.

Ve druhém případném referendu by občané odpovídali na dotazy ohledně polikliniky, nové lávky mezi Prahou 7 a Karlínem, zahloubení Bubenské ulice do tunelu a ohledně územního plánu rozvojového území Bubny - Zátory.

Sám Čižinský Aktuálně.cz řekl, že proti dalšímu zamýšlenému referendu jako takovému přípravný výbor samozřejmě není, on sám se však trochu pozastavuje nad jejich kontextem. "Trošku za tím cítím snahu, když se neutratí peníze na radnici, utratit je zase jinde," uvedl Čižinský.

Vyjádření Ječménka k případnému druhému referendu se Aktuálně.cz zatím nepodařilo získat, a to i přes opakované telefonáty na radnici.

Přelomový rozsudek

O nových prostorách pro radnici se diskutuje už měsíce. V tom současném na nábřeží Kapitána Jaroše totiž městské části v roce 2015 končí nájem. Opozičním radním se nicméně některé návrhy zdály předražené. Zastupitelé referendum během hlasování zamítli. Část opozice viděla největí potíže právě v osobě starosty Ječménka.

Přípravný výbor pro konání místního referenda za nepředraženou radnici si následně stěžoval soudu. Kasační stížnosti nakonec vyhověl NSS a referendum sám vyhlásil.

Argentinská hvězda. Takto měla vypadat budova nové radnice:

Termín referenda o kritériích pro výběr nové radnice NSS vyhlásil na 11. a 12. ledna 2013. Účast by mohl podpořit fakt, že hlasování se tak bude krýt s termínem prvního kola prezidentských voleb. Volební komise budou zároveň zastávat i roli komisí pro referendum.

"Konání referenda tak bude levnější než výdaje Městské části Praha 7 na právníka, který měl referendu zabránit," komentoval dohodu Čižinský. Odmítání původního referenda o podobě nového sídla Prahy 7 radní zdůvodňovali nevhodně navrženými otázkami referenda. Podle jejich odborných posudků byly otázky zavádějící.

A další veleprojekt v Praze 7 - Galerie Stromovka:

Městský soud v Praze s nimi souhlasil, NSS už ale ne. Obyvatelé Prahy 7 tak budou odpovídat minimálně na čtyři otázky. Ta nejdůležitější se zabývá cenou radnice, která by podle výboru neměla přesáhnout hranici 500 milionů korun. Pokud starostův záměr vyjde, referenda budou hned dvě a otázek víc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy