Radní: Výstaviště nesmí prodělávat, chceme obrat 250 milionů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 1. 2015 19:35
Pražské Výstaviště od 1. ledna převzala městská firma. Musí si na sebe vydělat, říká v rozhovoru radní pro kulturu Jan Wolf.
Jan Wolf
Jan Wolf | Foto: ČTK

Praha – Jan Wolf (KDU-ČSL) zdědil na pražském magistrátu noční můru všech radních pro kulturu posledních let – holešovické Výstaviště. Do chátrajícího areálu se roky neinvestovalo a ani po šesti letech se nepodařilo obnovit požárem poničený Průmyslový palác.

Praha navíc v lednu po letech, kdy areál provozovala soukromá společnost Incheba, převzala správu do vlastních rukou. Městská firma musí vydělat dost na to, aby zaplatila stamilionové náklady na provoz rozsáhlého areálu.

"Dle našich zpráv měla Incheba ročně obrat 250 milionů. Tak by bylo špatné, kdybychom to nezvládli udělat my,“ věří nový pražský radní. Plány však Praze znovu komplikuje Incheba – bývalé vedení města jí výměnou za dřívější ukončení předchozí smlouvy zaručilo, že může v Průmyslovém paláci vystavovat třetinu roku za pouhých 10 milionů korun.

Výstaviště Holešovice

Následky požáru levého křídla Průmyslového paláce
  • Praha koupila areál Výstaviště v roce 2000 od společnosti Incheba. Firma nadále areál provozovala a platila Praze nájemné. Podmínky smlouvy se několikrát měnily.
  • Po požáru v roce 2008, kdy lehlo popelem levé křídlo Průmyslového paláce, dostala firma smlouvu do roku 2016 s pětiletou opcí a nájmem 60 milionů korun ročně.
  • V roce 2012 radní dobu trvání smlouvy zkrátili na konec roku 2014. Firma však platila nájem ve výši pouhých 21 milionů a navíc dostala smlouvu na období 2014 až 2018, kdy smí vystavovat v Průmyslovém paláci 125 dní v roce za zhruba 10 milionů korun.

Aktuálně.cz: Městská akciová společnost Rozvojové projekty Praha v lednu převzala správu areálu Výstaviště. Kolik jsou zhruba roční náklady na jeho provoz?

Jan Wolf: Odhadujeme to na 200 milionů korun. Ale jsou tam nehorázné vstupy energií. Už jsme se rozhodli, že změníme dodavatele energií a pořídíme tři čerpadla do země. Část nákladů jde také na úklid a zabezpečení, chceme přesoutěžit i tyto smlouvy. Takže náklady se sníží. Ale ty peníze bychom pak rádi vydělali. Nerad bych, aby za mnou přišla dozorčí rada Rozvojových projektů, že mají deficit.

A.cz: Bývalé vedení uzavřelo s Inchebou smlouvu, která jí na čtyři roky zaručuje ty nejlepší termíny za 8,3 milionu bez DPH ročně. Co na to říkáte?

Chápu, že to byla asi součást vyrovnání s Inchebou za to, že odstoupí. Není to úplně špatně vymyšleno - vyměnit nájem do roku 2030 za smlouvu na 4 roky na 125 dní v roce dává smysl. Ale nejlepší řešení to také není. Budeme se snažit domluvit se s Inchebou třeba na zvýšení nájmu nebo posunutí jejich veletrhů. Výtěžnost v těch měsících, kdy to mají pronajaté, je pro nás stěžejní, v tu dobu bychom mohli vydělat více peněz.

A.cz: Tak si to spočítejme: náklady jsou 200 milionů, Incheba za nejlepší termíny zaplatí i s DPH něco kolem 10 milionů…

Takže budeme muset vygenerovat dalších 190 nebo 200 milionů.

A.cz: To je hodně peněz. Je to reálné?

Já to řeknu jinak. Dle našich zpráv měla Incheba ročně obrat 250 milionů. Tak by bylo špatné, kdybychom to nezvládli udělat my. Ano, bude to oslabeno o těch 125 nejlukrativnějších dní v paláci, ale jsou tam další věci, na kterých se dá vydělat, třeba Matějská. Bude to na novém managementu, aby dokázali kasu naplnit. V dozorčí radě není žádný politik, nominovali jsme tam samé odborníky.

A.cz: V takové situaci hodlá město investovat do stavby křídla Průmyslového paláce 600 milionů korun. Má to vůbec cenu? Vynáší v dnešní době vůbec veletrhy a kongresy?

Je to dobrá úvaha, ale na druhou stranu my svůj majetek musíme zhodnocovat. Naším zájmem je, aby se v levém křídle daly dělat výstavy a kongresy, ale i řada dalších akcí.

A.cz: To se nedá dělat v pravém křídle?

Vzhledem k tomu, že je to tam ve stavu, v jakém je, a firmy hledají zajímavá prostředí, tak to moc lákavé není. V pravém křídle nejdou dělat náročnější instalace, není tam například nájezd pro zásobování.

A.cz: Na celkovou rekonstrukci Výstaviště máte v rozpočtu 1,5 miliardy. Kam dál ty peníze půjdou?

Není to jednorázová investice, je to rozpočet třeba na deset let. Ale už v tomhle období s tím chceme pohnout, aby Pražan viděl pozitivní změny. Zaprvé bych rád otevřel Výstaviště. Není důvod, aby bylo celé zamřížované – je tam ochranka a vstupné se už roky nevybírá na nic kromě Matějské. Chci otevřené vstupy na Výstaviště ze Stromovky. Lidé jdou procházkou širokou alejí a najednou 3 metry vysoký plot. To je nesmysl a je to nevýhodné i pro Výstaviště, kde by mohly být restaurace a podobně.

A.cz: Do kterých budov chcete kromě Průmyslového paláce přednostně investovat?

Zaměstnanci Rozvojových projektů teď právě analyzují, v jakém stavu jsme ty objekty převzali, dělají se revize. Je tady už i návrh na demolici objektu Spirály, která je v hrozném stavu. Je zavřená od povodní, 12 let to nikoho nezajímalo a jen hyzdí celý prostor.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy