Spor o restauraci. Praha 1 odmítla výhodnější nájemní smlouvu. Piráti marně oponovali

Tomáš Klézl Martina Heroldová Tomáš Klézl, Martina Heroldová
Aktualizováno 19. 5. 2020 16:09
Pokladna radnice Prahy 1 bude přicházet o deset milionů ročně, tvrdí bývalý radní David Bodeček (Piráti). Důvodem ztráty má být pronájem nemovitosti na adrese V Kolkovně 8. Rada chce přízemí budovy ponechat stávajícímu nájemci. Ten však ve výběrovém řízení nabídl výrazně méně než konkurenční firma. Přesto rada na výhodnější nabídku nekývla. Vysvětluje to tím, že důvodů má hned několik.
Restaurace v budově na rohu ulic V Kolkovně a Vězeňská, o niž se vede spor o pronájem.
Restaurace v budově na rohu ulic V Kolkovně a Vězeňská, o niž se vede spor o pronájem. | Foto: Google Maps

Na rohu ulic V Kolkovně a Vězeňská, které se nacházejí nedaleko Staroměstského náměstí, funguje už roky restaurace, kterou provozuje společnost Gastro Staré Město. Smlouva jí v prosinci vypršela, ale ráda by v provozu restaurace pokračovala. Místo stávající částky 1,9 milionu korun za rok nabídla radnici částku 5,5 milionu korun za rok, a to na pět let s možností uplatnění opce na dalších pět let.

Našly se ale hned dvě firmy, které jsou ochotny za tyto prostory platit více peněz. Společnost Prague City Restaurace podala nabídku ve výši 8,5 milionu korun na deset let a dalších pět s opcí. Zcela bezkonkurenční částku je ale ochotna platit firma Gastro Celnice, která po Praze provozuje pod značkou Kolkovna osm restaurací - nabídla 18 milionů na dobu neurčitou a k tomu ještě dvacet procent ze zisku po jeho zdanění.

"Ta nabídka je bezkonkurenční. Tady jde o to, že je tady nabídka o deset milionů korun ročně lepší. A to minimálně," řekl Aktuálně.cz Bodeček.

Tuto nabídku ovšem rada městské části, složená z ODS, iniciativy My co tady žijeme, hnutí ANO a TOP 09, nevyužila. Na konci března upřednostnila stávajícího nájemce Gastro Staré Město, který dostal možnost dorovnat nabídku Prague City Restaurace na 8,5 milionu ročně a zvýšit dobu nájmu ve smlouvě na 15 let.

"Rada městské části Praha 1 neakceptovala nabídku společnosti Gastro Celnice z obav, že by nemusela být městská část Praha 1 úspěšná při případném soudním sporu s původním nájemcem ohledně odmítnutí opčního práva," odůvodňuje své rozhodnutí rada.

Problém s opcí

Radní mají obavy z možných soudních tahanic se stávajícím nájemcem, který má dle nájemní smlouvy v případě plnění konkrétních bodů právo na její prodloužení. Jak ale upozornil Bodeček, minulá rada městské části v září konstatovala, že Gastro Staré Město tyto podmínky vzniku práva na jednostranné prodloužení smlouvy nesplnilo. Několikrát se totiž firma opozdila s platbou nájemného.

V lednu se ale změnilo vedení radnice - Praha 1 sobě, Piráti a Zelená pro jedničku odešli do opozice a změnil se také postoj vůči předchozímu rozhodnutí vůči Gastro Staré Město. To současná rada považuje za přísné a nyní se rozhodla neriskovat a společnosti smlouvu prodloužit.

Podle starosty Petra Hejmy (My co tady žijeme/STAN) se firma s platbou opozdila pouze několikrát, a to o pár dní. "Na základě toho by mohl soud přisoudit právo uplatnit tu opci, a to ještě za těch původních podmínek. Navíc by ten soudní spor mohl trvat několik let a městská část by mohla přijít o 8,6 milionu ročně," řekl Aktuálně.cz.

Současný nájemce firma Gastro Staré Město tvrdí, že rozhodnutí předešlé rady bylo v rozporu s dobrými mravy. Podle právní analýzy, kterou si Bodeček nechal vypracovat u mimopražské advokátní společnosti, ale tento argument neplatí.

"Za situace, kdy bylo podmínkou automatické opce plnění dle nájemní smlouvy řádně a včas, tak minimálně klauzule 'včas' opakovaně dodržována nebyla. Argument, který byl vznesen, že v případě neprodloužení nájmu by mohla společnost Gastro Staré Město argumentovat dobrými mravy, je zcela lichý," stojí v analýze.

Pirát zvolený za Prahu 1 David Bodeček, bývalý radní pro majetek a bytovou politiku
Pirát zvolený za Prahu 1 David Bodeček, bývalý radní pro majetek a bytovou politiku | Foto: Piráti

Nájemce je v červených číslech, může zkrachovat, říká Bodeček

Neakceptování finančně výrazně výhodnější nabídky ovšem podle Bodečka není jediným krokem vedle, kterého se rada při svém jednání dopustila. Uvádí například, že rozhodla bez doporučení poradních orgánů a také si nenechala k věci vypracovat žádné právní stanovisko.

Bodeček tvrdí, že je sice sám zastáncem uchovávání stávajících nájemců, v případě Gastro Staré Město ale podle něj rada nezohlednila několik základních problémů. Společnost na tom podle něj vůbec není dobře a vykazuje záporný kapitál přes dva miliony korun.

"Rada se vůbec nevypořádala s tím, že ten současný nájemce je v červených číslech. Když se teď rozhodne, že zkrachuje, tak my si z toho nic nevezmeme," řekl Bodeček. "Pokud mělo Gastro Staré Město problém včas platit 1,9 milionu, tak máme velkou pochybnost, zda by dokázalo platit nájem více než čtyřikrát vyšší," říká Bodeček.

Starosta ale tvrdí, že se Gastro Staré Město už svých dluhů zbavilo. "Taky jsme se tím zabývali a oni nám poslali potvrzení, že to základní jmění dorovnali, takže tuto nesrovnalost napravili. Podali vysvětlení, pro nás je ta firma zdravá," řekl.

Starosta Petr Hejma
Starosta Petr Hejma | Foto: Jakub Plíhal

Změna majitele by ale podle Bodečka měla pro místní obyvatele ještě jednu výhodu. Gastro Celnice by restauraci na místě zachovalo, ale na rozdíl od konkurence by zkrátilo provozní dobu - místo od 6:00 do 24:00 by měla její restaurace otevřeno od 11:00 do 22:00. "Ta Kolkovna by tam zůstala a ještě by to pro místní bylo lepší," tvrdí Bodeček.

Rada má však více důvodů, proč finančně nejlepší nabídku odmítla. Obává se, že "nabídka společnosti Gastro Celnice by mohla být nadhodnocena a ekonomicky neudržitelná a učiněná jen s cílem odstranit konkurenta". "Nabídka byla nápadně vyšší, na druhou stranu byla ale tak vysoká, že bylo nereálné, aby mohl provozovatel takovéhoto podniku toto nájemné v tomto místě platit," uvedl Hejma. "Mi to přijde naprosto nelogické. Proč by si někdo pronajímal nebytový prostor, aby tam prodělával?" dodal.

Bodeček však nesouhlasí. "V tom záměru zájemce uvádí, že ta cena je sice velká, ale že by provoz dotoval z jiných Kolkoven," uvedl.

Nabídku navíc komplikoval také fakt, že byla podána na dobu neurčitou a firma by tak od ní mohla kdykoli odstoupit. To podle starosty podpořilo obavu, že nabídka je součástí byznysových her a snahy odstranit konkurenci.

"Kdybychom chtěli spekulovat o tom, že chtěli zlikvidovat svého společníka, tak se přihlásí s mnohonásobně vyšší nabídkou, donutí to městskou část podepsat tak, že za dva měsíce to vypoví, a tím pádem zlikvidují bývalého nájemce a mají vypořádáno," řekl Hejma s tím, že představitelé obou firem byli v minulosti společníky. 

Smlouva je i tak velmi výhodná, tvrdí starosta

Bodeček namítá, že rada měla reagovat nabídkou firmě změnit dobu pronájmu v navrhované smlouvě z neurčité na určitou, stejně jako umožnila společnosti Gastro Staré Město dorovnat nabídku Prague City Restaurace.

Starosta Hejma si ovšem za rozhodnutím rady stojí. Podle něj je i nabídka firmy Gastro Staré Město pro městskou část velmi výhodná. "Už teď by se mělo nájemné vyšplhat o nějakých 7 milionů korun ročně výše, což je částka, která je i teď nadstandardní," řekl. Hejma si navíc nechal zpracovat tržní posudek, podle kterého činí obvyklá cena za nájem v dané oblasti asi tři miliony korun na rok.

Vyšší nabídka je podezřelá, uzavřelo věc zastupitelstvo

V úterý se sporem o pronájem zabývalo zastupitelstvo Prahy 1. Návrh Pirátů zrušit dosavadní kroky a vypsat nové řízení nebyl přijat. Hlasovalo pro něj 12 zastupitelů, potřeba bylo 13 hlasů.

Podle Jana Votočka (TOP 09) rozhodla zejména komunikace s oběma uchazeči po začátku koronavirové krize. Zatímco majitel společnosti Gastro Staré město podle něj svou nabídku potvrdil, majitel Gastra Celnice uvedl, že by si přál o ceně ještě vyjednávat. "Tím se potvrdilo, že ta nabídka byla přestřelená a nedůvěryhodná. Toto zamlčení faktů ve mně vzbuzuje dojem, že je pan Bodeček finančně zainteresován ve firmě Gastro Celnice," obvinil zastupitele Votoček, aniž by předložil důkazy.

Bodeček nařčení jednoznačně popřel a naopak uvedl, že podle něj je podezřelé, že Gastro Staré město nabídku potvrdilo i za tehdejších podmínek, kdy nebylo jasné, jak dlouho bude trvat koronavirus a provozovna bude muset být zavřená.

Zastupitel Karel Grabein Procházka (ANO) ale ještě dodal, že klíčový byl také požadavek Gastra Celnice, aby smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou - rada se podle něj obávala, že by provozovatel mohl smlouvu kdykoli vypovědět.

"Nerozumím tomu, proč nebyl přijat náš jednoznačně nejvyšší návrh," uvedl přítomný majitel Gastra Celnice František Waldhauser. "Jsme společnost se jměním 60 milionů korun a ziskem 15 milionů korun ročně, proti nám stojí uchazeč, který je dlouhodobě ve ztrátě a ačkoliv jsme složili depozit 6 milionů korun, byla naše nabídka vyhodnocena jako nedůvěryhodná," dodal.

"Je evidentní, že se stal velký problém. Zvlášť v dnešní době, kdy nevíme, jak na tom budeme ekonomicky," dodal Bodeček. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 6 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy