Pražská rada zastavila změny územního plánu pro Bubny, Orco nemělo bourat

ČTK ČTK
15. 9. 2015 16:06
Pražští zastupitelé pozastavili pořizování změny územního plánu pro Bubny. Praha tak chce přivést k jednacímu stolu společnost Orco Property Group, která pozemky v Bubnech vlastní a usiluje tam o zrušení stavební uzávěry. Magistrátu se nelíbí, že Orco v minulém týdnu začala bourat historické budovy dílen, přestože v územním plánu se s nimi počítalo. Mluvčí skupiny Orco minulý týden označila tento postup města za vydírání. Památkovou ochranu dílen před sedmi lety zrušilo ministerstvo kultury. Na dílny je v současné době vydaný platný demoliční výměr.
Nádraží Bubny
Nádraží Bubny | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští radní pozastavili pořizování změny územního plánu pro Bubny. Praha chce s majitelem pozemku jednat o zastavení bourání budov v areálu. Na území je nyní stavební uzávěra, kterou měla zrušit právě změna územního plánu.

Schůzku s vlastníkem pozemků se ale zatím primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) nepodařilo dohodnout. Řekla to na tiskové konferenci po úterním jednání rady.

Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) pozastavení změny avizoval minulý týden poté, co firma začala budovy bourat.

"Pořád ještě doufám, že k setkání dojde. Nemohu udělat nic víc než se panu (Radovanu) Vítkovi pokoušet dovolat, poslat mu SMS a vzkazy přes kolegy," řekla primátorka. Vítek je vlastníkem Orco Property Group, která pozemky v Bubnech vlastní.

Mluvčí skupiny Orco Eva Kučmášová minulý týden Stropnického postup označila za vydírání.

Podle Stropnického by ale právě pozastavení změny mělo dát prostor pro jednání s investorem. "Kdybychom ukončili pořizování změny, tak se všechno vrací úplně na začátek. Postup pozastavení jsme zvolili proto, aby byl obtížně právně napadnutelný," řekl. V usnesení rady dostal za úkol s majitelem pozemků jednat.

Ministerstvo zrušilo ochranu před sedmi lety

Bourané budovy dílen byly chráněnou památkou, jejich ochranu ale ministerstvo kultury zrušilo před sedmi lety. Nyní je na ně vydaný platný demoliční výměr a jedinou památkou je budova vodárny.

Město Praha se nemůže proti výměru odvolat, protože dílnami se jako drážní budovou zabýval coby speciální stavební úřad Drážní úřad a odvolací lhůty už jsou promlčené.

Orco Property Group získalo budovy a pozemky v areálu nádraží v roce 2006. Tehdy bylo osm objektů v areálu památkově chráněných, ministerstvo kultury je na seznam zapsalo v roce 2004.

Po opakovaných žádostech vlastníka a na základě jím dodaných odborných i právních posudků v roce 2008 ministerstvo zrušilo ochranu nejprve pěti a za pár měsíců dalších dvou objektů.

Rozvojové území Bubny-Zátory, které leží mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice, je jedním z 15 velkých rozvojových území hlavního města, pro která platí stavební uzávěra. Orco plánuje na 27 hektarech postavit novou čtvrť. Developerem projektu je firma CPI.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy