Rekordně investujeme, pohnuli jsme s pražským okruhem, chválí se po 100 dnech koalice

ČTK ČTK
25. 2. 2019 15:35
Uzavření dohody na urychlení výkupu pozemků pro stavbu Pražského okruhu mezi D1 a D11, vyjednání odškodnění pro postižené pádem trojské lávky či vypovězení nájmu problematickým směnárnám jsou hlavní úspěchy nové pražské koalice v prvních 100 dnech ve funkci. Za úspěch považují také zvýšení investic, navýšení rizikových příplatků strážníkům a zřízení nočního starosty. Podle opozičních ODS a ANO za sebou vedení města mnoho konkrétních výsledků své práce nemá.
Hřib, Čižinský a Pospíšil
Hřib, Čižinský a Pospíšil | Foto: Aktuálně.cz

"Tou nejdůležitější věcí je, že tato rada plní sliby, které byly řečeny před volbami. Pokud jsme mluvili o tom, že se málo investuje, tak tato rada zvýšila investiční rozpočet na rekordní výši 19,4 miliardy korun a zároveň jsme krotili provozní výdaje," řekl primátor Zdeněk Hřib (piráti).

Náměstek primátora Adam Scheiherr (Praha sobě) uvedl jako úspěch memorandum zabývající se výkupem pozemků. S ministerstvem dopravy se městu podařilo domluvit, že Praha a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které okruh postaví, budou pozemky vykupovat společně, navíc před tím, než ŘSD získá stavební povolení. Původně mělo pozemky vykupovat město, a následně je přeprodat ŘSD. "Na tom bychom tratili několik miliard," řekl radní.

Podle Scheinherra se rovněž podařilo zprovoznit most v Bubenské ulici nedaleko stanice metra C Vltavská, který musel být loni v říjnu kvůli havarijnímu stavu uzavřen. Nyní po něm jezdí auta o hmotnosti do 3,5 tuny.

Při předloňském pádu lávky mezi Trojou a Císařským ostrovem byli zraněni čtyři lidé. Současné vedení Prahy se domluvilo s pojišťovnou a lidem začalo být vypláceno odškodnění ještě před koncem policejního vyšetřování. "Oběti mnoho měsíců čekaly na reakci Technické správy komunikací (TSK) nebo magistrátu. Dokonce ta situace byla loni v listopadu taková, že hrozilo podání žalob," řekla radní Hana Marvanová (za STAN).

Konec směnáren se špatnou pověstí

Praha v uplynulých týdnech také rozhodla o výpovědi z nájmu pro některé směnárny, které sídlily v prostorách patřících městu. Důvody byly podle radního Jana Chabra (TOP 09) nízký nájem a špatná pověst směnáren.

Město rovněž zrušilo kvóty v městském bytovém fondu pro soudce a státní zástupce, vstoupilo do organizace studentské mobility Xarxa podporující cesty studentů středních škol do zahraničí a učinilo první krok k vytvoření mezinárodního hubu pro rozvoj umělé inteligence. Zřízen byl noční starosta, který řeší problémy spojené s nočním životem v centru.

Strážníkům Praha navýšila rizikový příplatek z 6000 na 7500 korun. "Byli bychom rádi, kdyby se nám jej podařilo zvýšit až na 9000 korun, na to ale potřebujeme souhlas paní ministryně (práce a sociálních věcí Jany) Maláčové (ČSSD)," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Opozice: Parkování neřeší

Práci rady kritizovala opozice. "Radě jde velmi dobře marketingová prezentace, tiskové konference, ale zatím nějaké skutečné skutky, které by opravdu pomohly Pražanům, nevidíme," řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

V konání rady jí prý chybí například řešení problémů s parkováním. Předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher označil většinu témat, která řeší rada, jako "témata novinových titulků".

Podle ODS a ANO koalice také vytvořila dosud nejvyšší počet placených funkcí. "Nenaplnily se sliby, že nebudou trafiky. Je však tady nejvyšší počet uvolněných funkcí a dochází ke kumulování funkcí," řekl Nacher.

Koalici také vytkl, že lídři Prahy sobě Jan Čižinský a Spojených sil Jiří Pospíšil nejsou členy rady. Zároveň ale ocenil vypovězení směnáren nebo vyřešení odškodnění zraněných z Troji.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy