Rekordně investujeme, pohnuli jsme s pražským okruhem, chválí se po 100 dnech koalice

ČTK ČTK
25. 2. 2019 15:35
Uzavření dohody na urychlení výkupu pozemků pro stavbu Pražského okruhu mezi D1 a D11, vyjednání odškodnění pro postižené pádem trojské lávky či vypovězení nájmu problematickým směnárnám jsou hlavní úspěchy nové pražské koalice v prvních 100 dnech ve funkci. Za úspěch považují také zvýšení investic, navýšení rizikových příplatků strážníkům a zřízení nočního starosty. Podle opozičních ODS a ANO za sebou vedení města mnoho konkrétních výsledků své práce nemá.
Hřib, Čižinský a Pospíšil
Hřib, Čižinský a Pospíšil | Foto: Aktuálně.cz

"Tou nejdůležitější věcí je, že tato rada plní sliby, které byly řečeny před volbami. Pokud jsme mluvili o tom, že se málo investuje, tak tato rada zvýšila investiční rozpočet na rekordní výši 19,4 miliardy korun a zároveň jsme krotili provozní výdaje," řekl primátor Zdeněk Hřib (piráti).

Náměstek primátora Adam Scheiherr (Praha sobě) uvedl jako úspěch memorandum zabývající se výkupem pozemků. S ministerstvem dopravy se městu podařilo domluvit, že Praha a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které okruh postaví, budou pozemky vykupovat společně, navíc před tím, než ŘSD získá stavební povolení. Původně mělo pozemky vykupovat město, a následně je přeprodat ŘSD. "Na tom bychom tratili několik miliard," řekl radní.

Podle Scheinherra se rovněž podařilo zprovoznit most v Bubenské ulici nedaleko stanice metra C Vltavská, který musel být loni v říjnu kvůli havarijnímu stavu uzavřen. Nyní po něm jezdí auta o hmotnosti do 3,5 tuny.

Při předloňském pádu lávky mezi Trojou a Císařským ostrovem byli zraněni čtyři lidé. Současné vedení Prahy se domluvilo s pojišťovnou a lidem začalo být vypláceno odškodnění ještě před koncem policejního vyšetřování. "Oběti mnoho měsíců čekaly na reakci Technické správy komunikací (TSK) nebo magistrátu. Dokonce ta situace byla loni v listopadu taková, že hrozilo podání žalob," řekla radní Hana Marvanová (za STAN).

Konec směnáren se špatnou pověstí

Praha v uplynulých týdnech také rozhodla o výpovědi z nájmu pro některé směnárny, které sídlily v prostorách patřících městu. Důvody byly podle radního Jana Chabra (TOP 09) nízký nájem a špatná pověst směnáren.

Město rovněž zrušilo kvóty v městském bytovém fondu pro soudce a státní zástupce, vstoupilo do organizace studentské mobility Xarxa podporující cesty studentů středních škol do zahraničí a učinilo první krok k vytvoření mezinárodního hubu pro rozvoj umělé inteligence. Zřízen byl noční starosta, který řeší problémy spojené s nočním životem v centru.

Strážníkům Praha navýšila rizikový příplatek z 6000 na 7500 korun. "Byli bychom rádi, kdyby se nám jej podařilo zvýšit až na 9000 korun, na to ale potřebujeme souhlas paní ministryně (práce a sociálních věcí Jany) Maláčové (ČSSD)," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Opozice: Parkování neřeší

Práci rady kritizovala opozice. "Radě jde velmi dobře marketingová prezentace, tiskové konference, ale zatím nějaké skutečné skutky, které by opravdu pomohly Pražanům, nevidíme," řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

V konání rady jí prý chybí například řešení problémů s parkováním. Předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher označil většinu témat, která řeší rada, jako "témata novinových titulků".

Podle ODS a ANO koalice také vytvořila dosud nejvyšší počet placených funkcí. "Nenaplnily se sliby, že nebudou trafiky. Je však tady nejvyšší počet uvolněných funkcí a dochází ke kumulování funkcí," řekl Nacher.

Koalici také vytkl, že lídři Prahy sobě Jan Čižinský a Spojených sil Jiří Pospíšil nejsou členy rady. Zároveň ale ocenil vypovězení směnáren nebo vyřešení odškodnění zraněných z Troji.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

Další zprávy