Hádka o stěnu u magistrály za 165 milionů. Chodci dělají víc hluku než letadlo? divil se Stropnický

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 6. 2016 13:14
Zastupitelstvem prošel návrh na vybudování protihlukové stěny kolem magistrály na Kačerově. Necelý kilometr dlouhá a osm metrů vysoká stěna vyjde na 165 milionů korun bez daně. Podle starosty Prahy 4 a občanů, kteří v blízkosti magistrály bydlí, ale protihluková stěna nic nevyřeší. Podle nich by bylo daleko účinnější znovu snížit v úseku rychlost z 80 na 50 kilometrů v hodině.
Návrh protihlukové stěny.
Návrh protihlukové stěny. | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha - Na pražském magistrátu se v koalici znovu objevily problémy. Na vině je plánovaná protihluková stěna kolem magistrály na Kačerově na Praze 4, o které se hodinu zastupitelé hádali napříč stranami. Nakonec se zastupitelé shodli, že protihluková stěna se postaví.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) prosazuje, aby se na jedné straně pražské magistrály postavila 840 metrů dlouhá osmimetrová protihluková stěna za 165 milionů korun bez daně. Na druhé straně přitom už před rokem nainstalovali protihlukovou stěnu, která stojí v odstavném pruhu magistrály.

Nová protihluková stěna podle starosty Prahy 4 Petra Štěpánka (Trojkoalice) ničemu nepomůže. Snížení hluku se má podle něj dosáhnout tichým asfaltem a opětovným snížením rychlosti z 80 na 50.

Proti stěnám přišli na magistrát lobbovat i někteří občané, kterých se protihlukové stěny přímo týkají. „Postavením protihlukové stěny na jedné straně nedojde ke snížení hluku. Byla zde zvýšena rychlost, návrat na padesátku je daleko spíše cesta, která může vést ke snížení hluku. Jsou zde jiné alternativy,“ namítal jeden z občanů.

Nová stěna bude posílat hluk přes starou stěnu

Starosta Štěpánek tvrdí, že kvůli nové zahnuté stěně se navíc zvuk bude odrážet na druhou stranu, překoná nižší rovnou stěnu na druhé straně magistrály, a nevyřeší tak vůbec nic. „Na pravé straně byla v odstavném pruhu vytvořena kolmá bariéra. Ta nová bude posílat hluk přes druhou bariéru,“ domnívá se Štěpánek.

„Ta stěna chrání nižší patra, ale vůbec nic nedělá s těmi vyššími. Neúčinkuje,“ řekl zastupitel z Prahy 4 Daniel Kunc. „Byla zde už vybudována protihluková stěna, ale funguje jako hlukové odraziště. Hygienické normy jsou zde překročené,“ řekl další občan z blízkosti magistrály Tomáš Babušek.

Náměstek primátorky považuje takové obavy za zbytečné. „Protihlukové stěny jsou lehce zahnuté, takže mají odrážet zvuk nahoru, a ne na druhou stranu. Budou tam probíhat kontroly, a pokud se zjistí nedostatky na druhé straně, budeme je řešit,“ řekl Dolínek.

Chystaná stavba se nelíbí ani Matěji Stropnickému (Trojkoalice). "V koaliční smlouvě máme pravý opak: proměnit tuto komunikaci na bulvár se stromy a vyhrazeným pruhem pro veřejnou dopravu. Podle toho, jak tady uvažujete, dělá nejvíc hluku chodec a nejméně letadlo,“ zlobil se Stropnický.

Zástupci ČSSD a ODS ale argumentovali tím, že dokud není dokončen pražský okruh, lidé budou do města jezdit auty a obyvatelé, kteří bydlí kolem magistrály, tak musí být chráněni.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy