Maršmeloun lidé v Praze nechtějí, podali šest odvolání

ČTK ČTK
19. 8. 2015 13:22
Lidem vadí, že se budova nehodí do těsného sousedství Anežského kláštera v historickém centru Prahy.
Dům U Milosrdných, přezdívanému maršmeloun
Dům U Milosrdných, přezdívanému maršmeloun | Foto: DVTV

Praha - Proti stavebnímu povolení pro dům U Milosrdných, přezdívanému maršmeloun, bylo podáno celkem šest odvolání. Lidem vadí, že se budova nehodí do těsného sousedství Anežského kláštera v historickém centru Prahy. Úřady zatím přezkoumávají vydané územní rozhodnutí, které je nutnou podmínkou stavebního povolení.

Stavební obor Prahy 1 vydal stavební povolení v polovině června. Pokud přezkum dopadne zrušením územního rozhodnutí, vydané stavební povolení bude neplatné.

"Základním předpokladem pro vydání stavebního povolení je existence platného a účinného územního rozhodnutí," píše se v odvolání občanského sdružení U Milosrdných.

Investor se proti přezkumu odvolal

Proti přezkumnému řízení se k ministerstvu pro místní rozvoj odvolal investor Praga Progetti e investimenti. Vydané rozhodnutí přezkoumává také památková komise ministerstva kultury.

Projekt, kterému lidé kvůli navrhované barvě fasády přezdívají maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce. V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí.

Sdružením a obyvatelům blízkých domů vadí, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak. Kritizují i nevhodnost stavby pro historické centrum Prahy a bezprostřední sousedství Anežského kláštera.

Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů.

Nový projekt firmy Praga Progetti e Investimenti s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili a na tomto základě bylo vydáno stavební povolení.

Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívku po růžovobílé cukrovince.

 

Právě se děje

Další zprávy