Fotograf neukázal průkaz, skončil na hodinu a půl v poutech

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2015 19:10
Novinář z Aktuálně.cz chtěl policisty upozornit na narušitele ohlášeného happeningu proti Vladimíru Putinovi na Staroměstském náměstí.
Podívejte se na videozáznam. | Video: Eliška Bártová

Praha - Při sobotním happeningu na Staroměstském náměstí v Praze proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho politice zadrželi policisté fotografa online deníku Aktuálně.cz Ludvíka Hradilka. Novinář přitom přišel policisty upozornit na narušitele ohlášené demonstrace.

Policisté fotografa vyzvali, aby se legitimoval. To novinář odmítl. "Protože neuposlechl příkazu, natlačili ho policisté na zeď Staroměstské radnice, počkali na příjezd policejního auta a pak jej odvezli do Bartolomějské," popisuje incident svědkyně.

Hradilek byl na akci pracovně, redakce jej tam vyslala za účelem fotoreportáže. Novinář chtěl po policistech znát důvod, proč jej chtěli legitimovat. Ti se údajně odkázali na zákon, přesný důvod mu však nesdělili. Policisté jej proto "zajistili pro ověření totožnosti" a odvezli na služebnu, kde strávil dvě hodiny.

Hrozí pokuta 50 tisíc

Zde mu policisté nasadili na hodinu a půl pouta, provedli osobní prohlídku a sepsali protokol. "Jsem překvapen neprofesionalitou policie. Neumí se chovat," uvedl Hradilek po propuštění.

Policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že přivolaná policejní hlídka odvezla novináře na služebnu pro podezření z přestupkového jednání. Po ověření informací a totožnosti se však podezření nepotvrdilo.

"Hrozí mi pokuta 50 tisíc korun za neuposlechnutí policie," říká Hradilek. (Na videozáznam dokumentující přístup policisty se můžete podívat zde).

S knírkem jako Hitler

Jedněmi z pořadatelů akce Vzkaz pro Putina byli aktivisté z iniciativy Chceme demokratickou Ukrajinu. "S pozváním Vladimira Putina do Prahy ostře nesouhlasíme a rozhodli jsme se tento svůj distanc vyjádřit poklidným happeningem," řekl Martin Uhlíř z iniciativy.

Akce se zúčastnilo několik desítek lidí. Ti si rozdělili žluté a modré karty v barvách ukrajinské vlajky a vytvořili písmena "NO", tedy anglicky "NE". Rozbalili mimo jiné dvanáctimetrový obraz sochy Putina, který měl přimalovaný podobný knírek, jaký nosil Adolf Hitler, a na prsou měl tři medaile. Na nich byla pěticípá hvězda, hákový kříž a srp s kladivem.

Organizátoři chtěli akcí upozornit na zločiny, které údajně Putin páchá se svými vojáky na východě Ukrajiny. Akce byla řádně ohlášena a schválena.

Putina pozval Zeman

Aktivisté protestovali také proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi, který Putina pozval do Prahy na oslavy 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Akce se má v metropoli uskutečnit příští týden, ruská hlava státu ale nedorazí.

Na náměstí však přišla i skupina podporovatelů Putina. Měli naopak české vlajky. Nesli také nápis: "Nebojím se Putina, bojím se servilnosti evropských politiků a zákeřnosti Ukrajinců".

 

Právě se děje

před 52 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy