Fotograf neukázal průkaz, skončil na hodinu a půl v poutech

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2015 19:10
Novinář z Aktuálně.cz chtěl policisty upozornit na narušitele ohlášeného happeningu proti Vladimíru Putinovi na Staroměstském náměstí.
Podívejte se na videozáznam. | Video: Eliška Bártová

Praha - Při sobotním happeningu na Staroměstském náměstí v Praze proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho politice zadrželi policisté fotografa online deníku Aktuálně.cz Ludvíka Hradilka. Novinář přitom přišel policisty upozornit na narušitele ohlášené demonstrace.

Policisté fotografa vyzvali, aby se legitimoval. To novinář odmítl. "Protože neuposlechl příkazu, natlačili ho policisté na zeď Staroměstské radnice, počkali na příjezd policejního auta a pak jej odvezli do Bartolomějské," popisuje incident svědkyně.

Hradilek byl na akci pracovně, redakce jej tam vyslala za účelem fotoreportáže. Novinář chtěl po policistech znát důvod, proč jej chtěli legitimovat. Ti se údajně odkázali na zákon, přesný důvod mu však nesdělili. Policisté jej proto "zajistili pro ověření totožnosti" a odvezli na služebnu, kde strávil dvě hodiny.

Hrozí pokuta 50 tisíc

Zde mu policisté nasadili na hodinu a půl pouta, provedli osobní prohlídku a sepsali protokol. "Jsem překvapen neprofesionalitou policie. Neumí se chovat," uvedl Hradilek po propuštění.

Policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že přivolaná policejní hlídka odvezla novináře na služebnu pro podezření z přestupkového jednání. Po ověření informací a totožnosti se však podezření nepotvrdilo.

"Hrozí mi pokuta 50 tisíc korun za neuposlechnutí policie," říká Hradilek. (Na videozáznam dokumentující přístup policisty se můžete podívat zde).

S knírkem jako Hitler

Jedněmi z pořadatelů akce Vzkaz pro Putina byli aktivisté z iniciativy Chceme demokratickou Ukrajinu. "S pozváním Vladimira Putina do Prahy ostře nesouhlasíme a rozhodli jsme se tento svůj distanc vyjádřit poklidným happeningem," řekl Martin Uhlíř z iniciativy.

Akce se zúčastnilo několik desítek lidí. Ti si rozdělili žluté a modré karty v barvách ukrajinské vlajky a vytvořili písmena "NO", tedy anglicky "NE". Rozbalili mimo jiné dvanáctimetrový obraz sochy Putina, který měl přimalovaný podobný knírek, jaký nosil Adolf Hitler, a na prsou měl tři medaile. Na nich byla pěticípá hvězda, hákový kříž a srp s kladivem.

Organizátoři chtěli akcí upozornit na zločiny, které údajně Putin páchá se svými vojáky na východě Ukrajiny. Akce byla řádně ohlášena a schválena.

Putina pozval Zeman

Aktivisté protestovali také proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi, který Putina pozval do Prahy na oslavy 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Akce se má v metropoli uskutečnit příští týden, ruská hlava státu ale nedorazí.

Na náměstí však přišla i skupina podporovatelů Putina. Měli naopak české vlajky. Nesli také nápis: "Nebojím se Putina, bojím se servilnosti evropských politiků a zákeřnosti Ukrajinců".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy