Lidé zablokovali Spořilovskou ulici na protest proti kamionům. Chtějí dostavbu Pražského okruhu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 9. 2016 20:49
Demonstranti z občanských sdružení Stop Kamionům – Iniciativa za dostavbu Pražského okruhu a SOS Spořilov zablokovali na půl hodiny frekventovanou Spořilovskou ulici. Snaží se upozornit na stále odkládanou dostavbu Pražského okruhu. Kvůli chybějící části jezdí kamiony přes sídliště Spořilov, kde jsou tak obyvatelé vystaveni hluku, vibracím a zhoršenému životnímu prostředí.
Protest iniciativ Stop Kamionům – Iniciativa za dostavbu Pražského okruhu a SOS Spořilov.
Protest iniciativ Stop Kamionům – Iniciativa za dostavbu Pražského okruhu a SOS Spořilov. | Foto: ČTK

Praha – Zástupci občanských sdružení Stop Kamionům – Iniciativa za dostavbu Pražského okruhu a SOS Spořilov ve středu společně s obyvateli Prahy 4 asi na půl hodiny zablokovali protestním pochodem vytíženou Spořilovskou ulici v Praze 4. Důvodem je snaha upozornit na chybějící část Pražského okruhu mezi D1 a D11 a zhoršené životní podmínky na Spořilově. Akce se zúčastnilo několik desítek lidí a obešla se bez incidentů. Na bezpečnost dohlížela policie, která postupně zcela zastavila dopravu.

Pochod začal u nájezdu ze Senohrabské ulice a protestující ušli asi 800 metrů dlouhý úsek až k nájezdu z ulice Na Chodovci. "Formu akce jsme zvolili proto, abychom důrazně upozornili na chybějící část Pražského okruhu," řekl organizátor a zastupitel Prahy 11 Petr Sýkora (JMD). Po skončení pochodu uvedl, že pokud nebude mít dostatečný dopad, jsou aktéři připraveni ho uspořádat znovu.

Právě kvůli chybějícímu úseku musejí kamiony jezdit přes Spořilov. "Ze Spořilovské je přes šest let součást Pražského okruhu. Trpíme tady hlukem, vibracemi a zhoršenou kvalitou ovzduší. Denně musí přes mosty nad kamiony chodit naše děti do školy," řekla Jana Růžičková z SOS Spořilov. Špatné ovzduší má podle ní vliv na zdraví místních.

Na bezpečnost dohlížela policie, která nejdříve uzavřela pravý jízdní pruh, následně pak i levý. Policejní velitel před zahájením pochodu upozornil Sýkoru na to, že policisté vstup na vozovku nedoporučují. Rovněž mu řekl, že jako svolavatel může čelit přestupkovému řízení, neboť chodci na silnici pro motorová vozidla, kterou Spořilovská je, nesmí. Při akci se vytvořily krátké fronty aut v ulici Na Chodovci, kde jeden z řidičů vyběhl protestujícím kvůli blokování dopravy vynadat.

Akce se zúčastnila řada členů jak zastupitelstva hlavního města, tak Prahy 4. "Je ostuda, že Praha ještě nemá dostavěn okruh. Vnitřní dluh na komunikacích je velký, možná by stálo zato zvážit, zda neudělat jakýsi 'Marshallův' plán a ten vnitřní dluh umořit," řekl pražský radní a zastupitel Prahy 4 Radek Lacko (ANO). Místní přišel podpořit také bývalý náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) nebo bývalý radní pro kulturu a zastupitel Prahy Lukáš Kaucký (ČSSD).

Dostavbu okruhu podpořil také starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice), který se akce nezúčastnil, neboť musel vést jednání zastupitelů Prahy 4. "Jednoznačně podporujeme, a již jsme tuto podporu schválili, výstavbu okruhu v jihovýchodní části," řekl ČTK Štěpánek.

Iniciativa Za rozumný okruh Prahy protest podpořila a označila za oprávněný. Podle nich je však problém i v navrhovaném řešení okruhu přes Běchovice, Černý Most a Horní Počernice. "Je to vytloukání klínu jiným klínem, ještě mohutnějším," uvedla tisková mluvčí iniciativy Petra Šubrtová. Problém Spořilova tak podle ní jen přejde na obyvatele dalších čtvrtí. Organizace tak usiluje o vyvedení dopravy ze všech obytných částí Prahy.

Sdružení Stop Kamionům letos v polovině srpnu uspořádalo asi dvouminutovou blokádu v ulici Přátelství v pražské Uhříněvsi. Také touto akcí chtělo upozornit na problém nedostavěného úseku Pražského okruhu.

 

Právě se děje

Další zprávy