Problémy s opencard chce Praha řešit přes vyšetřovanou firmu

Eliška Nová
11. 3. 2015 15:35
Magistrát začal vyjednávat o zavedení elektronických kuponů, které nabízí společnost Erika, vyšetřovaná policií v kauze SMS jízdenek dopravního podniku.
Foto: Martina Křížová

Praha - Nekonečné problémy s pražskou opencard hodlá koalice primátorky Adriany Krnáčové (ANO) částečně vyřešit projektem elektronických kuponů, který Praha rozjíždí s firmou Erika. Háček je v tom, že zavedení jízdenkové aplikace pro chytré telefony má být obsaženo v dodatku smlouvy Prahy s Erikou, kterou vyšetřuje policie.

Opencard má částečně nahradit elektronická jízdenka, která by fungovala přes aplikaci Sejf pro chytré mobilní telefony. To, že Praha vyjednává právě s firmou Erika, potvrdily HN dva zdroje z magistrátu a nakonec i primátorka. "Podle mých informací z dopravního podniku jsou jednání naprosto v souladu s právním rámcem a podle posudku je možné rozšířit stávající služby, které společnost Erika poskytuje," řekla Hospodářským novinám Krnáčová.

O tom, že dohoda je na spadnutí, svědčí i fakt, že primátorka v rozhovoru pro deník E15 řekla, že aplikaci je možné spustit už do dvou týdnů.

"Dopravní podnik zatím se společností Erika stále jedná, a to na základě žádosti města. Erika má k platbě pomocí této aplikace licenční práva, v dodatku by se mělo jednat pouze o rozšíření aktuálně poskytovaných služeb," řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

S firmou Erika (původně Crowsnest) má od roku 2008 podepsanou smlouvu pražský dopravní podnik. Společnost pro něj zajišťuje jednorázové SMS jízdenky. Protože šlo o pilotní projekt, firma získala zakázku bez výběrového řízení. Právní analýza zadaná exprimátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) ukázala, že pro dopravní podnik je smlouva značně nevýhodná. Za SMS jízdenku odváděla největší městská firma v Česku Erice 25 procent z ceny. Ve smlouvě byl navíc dodatek, že po deseti letech se kontrakt prodlouží o dalších deset let, pokud to bude požadovat jen jedna strana.

Policie v současnosti vyšetřuje několik kauz dopravního podniku. Mezi nimi je i smlouva na SMS jízdenky nebo další kontrakt na tisk jízdenek s firmou Neograph. Ve stejné kauze je vyšetřován i lobbista Ivo Rittig. Mezi obviněnými je také bývalý ředitel DPP Martin Dvořák.

Tendr na míru v Brně

Výběrové řízení na poskytovatele SMS jízdenek vypsal i brněnský dopravní podnik. A to hned několikrát. Na vypsané tendry si totiž vždy stěžovaly další firmy – pokaždé byla jasným favoritem pražská firma Erika.

Jak v roce 2013 upozornily HN, podnikatelům vadilo, že podmínkou účasti v soutěži je desetimilionový obrat po dobu tří let a certifikát ISO o ochraně osobních údajů. Všechny tyto podmínky splňovala jen Erika. Tendr byl navíc vypsaný jen několik dní před tím, než začal platit nový zákon, jenž podobná omezení zakazuje. Zakázku nakonec vyhrála firma Direct Pay, které končí smlouva letos v listopadu.

Nevýhodnou smlouvu pražského dopravního podniku se nakonec podařilo v roce 2013 změnit. Provize pro firmu z každé SMS jízdenky se snížila. Dopravní podnik však neuvedl o kolik – s odůvodněním, že jde o obchodní tajemství. Nově také musí s prodloužením smlouvy souhlasit obě strany.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy