Problémy s opencard chce Praha řešit přes vyšetřovanou firmu

Eliška Nová
11. 3. 2015 15:35
Magistrát začal vyjednávat o zavedení elektronických kuponů, které nabízí společnost Erika, vyšetřovaná policií v kauze SMS jízdenek dopravního podniku.
Foto: Martina Křížová

Praha - Nekonečné problémy s pražskou opencard hodlá koalice primátorky Adriany Krnáčové (ANO) částečně vyřešit projektem elektronických kuponů, který Praha rozjíždí s firmou Erika. Háček je v tom, že zavedení jízdenkové aplikace pro chytré telefony má být obsaženo v dodatku smlouvy Prahy s Erikou, kterou vyšetřuje policie.

Opencard má částečně nahradit elektronická jízdenka, která by fungovala přes aplikaci Sejf pro chytré mobilní telefony. To, že Praha vyjednává právě s firmou Erika, potvrdily HN dva zdroje z magistrátu a nakonec i primátorka. "Podle mých informací z dopravního podniku jsou jednání naprosto v souladu s právním rámcem a podle posudku je možné rozšířit stávající služby, které společnost Erika poskytuje," řekla Hospodářským novinám Krnáčová.

O tom, že dohoda je na spadnutí, svědčí i fakt, že primátorka v rozhovoru pro deník E15 řekla, že aplikaci je možné spustit už do dvou týdnů.

"Dopravní podnik zatím se společností Erika stále jedná, a to na základě žádosti města. Erika má k platbě pomocí této aplikace licenční práva, v dodatku by se mělo jednat pouze o rozšíření aktuálně poskytovaných služeb," řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

S firmou Erika (původně Crowsnest) má od roku 2008 podepsanou smlouvu pražský dopravní podnik. Společnost pro něj zajišťuje jednorázové SMS jízdenky. Protože šlo o pilotní projekt, firma získala zakázku bez výběrového řízení. Právní analýza zadaná exprimátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) ukázala, že pro dopravní podnik je smlouva značně nevýhodná. Za SMS jízdenku odváděla největší městská firma v Česku Erice 25 procent z ceny. Ve smlouvě byl navíc dodatek, že po deseti letech se kontrakt prodlouží o dalších deset let, pokud to bude požadovat jen jedna strana.

Policie v současnosti vyšetřuje několik kauz dopravního podniku. Mezi nimi je i smlouva na SMS jízdenky nebo další kontrakt na tisk jízdenek s firmou Neograph. Ve stejné kauze je vyšetřován i lobbista Ivo Rittig. Mezi obviněnými je také bývalý ředitel DPP Martin Dvořák.

Tendr na míru v Brně

Výběrové řízení na poskytovatele SMS jízdenek vypsal i brněnský dopravní podnik. A to hned několikrát. Na vypsané tendry si totiž vždy stěžovaly další firmy – pokaždé byla jasným favoritem pražská firma Erika.

Jak v roce 2013 upozornily HN, podnikatelům vadilo, že podmínkou účasti v soutěži je desetimilionový obrat po dobu tří let a certifikát ISO o ochraně osobních údajů. Všechny tyto podmínky splňovala jen Erika. Tendr byl navíc vypsaný jen několik dní před tím, než začal platit nový zákon, jenž podobná omezení zakazuje. Zakázku nakonec vyhrála firma Direct Pay, které končí smlouva letos v listopadu.

Nevýhodnou smlouvu pražského dopravního podniku se nakonec podařilo v roce 2013 změnit. Provize pro firmu z každé SMS jízdenky se snížila. Dopravní podnik však neuvedl o kolik – s odůvodněním, že jde o obchodní tajemství. Nově také musí s prodloužením smlouvy souhlasit obě strany.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy