Voda v Dejvicích už je pitná, nejsou v ní viry ani bakterie

Domácí Domácí
Aktualizováno 28. 5. 2015 17:30
Podle Hygienické stanice hlavního města Prahy se objevují stále nové případy nákazy, jejich počet ale klesá.
Voda nepoteče do pátku.
Voda nepoteče do pátku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Voda z pražských Dejvic už je oficiálně zase pitná, všechny výsledky jsou negativní.

Na jednání pražského magistrátu to řekla Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Střevní problémy od víkendu postihly 460 lidí, podobnou epidemii Česko podle Jágrové nezažilo od 70. let. Neoficiálně se ale hovoří až o tisících lidí s nevolností.

Cisterny zůstanou do víkendu

"Řeknu vám úplně aktuální pozitivní zprávu, že všechny výsledky vyšetření, které se prováděly na pitné vodě, jsou negativní," řekla na zastupitelstvu Jágrová.

Voda je pitná od 16:00. Cisterny náhradního zásobování vodou v ulicích zůstanou do víkendu.

Ze zkoumání už dříve vyplynulo, že voda obsahovala bakterie a také tzv. noroviry, které se šíří lidským kontaktem.

Nevolnost tak mohou pocítit i lidé, kteří ji vůbec nepili. Podle stanice se tak objevují stále nové případy nákazy, jejich počet ale mírně klesá.

Noroviry potřebují člověka

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nyní zjišťují, jak se tzv. noroviry do vody dostaly. Zatímco bakterie se mohly udržet ve stagnující vodě ve slepém rameni z roku 1925, které vodohospodáři našli mezi ulicemi Patočkova a Střešovická, noroviry se musely do vody dostat později.

"Noroviry potřebují k životu člověka, ve vodě dokážou přežít maximálně jeden měsíc," upozornila Jágrová.

Norovirové infekce se projevují průjmy, zvracením a zvýšenou teplotou. Onemocnění trvá 12 hodin, maximálně 3 dny.

Příznaky se ovšem mohou projevit za 24 až 48 hodin po nákaze a ta se dál může šířit kontaktem mezi členy rodiny. Podle hygienické stanice je tak nutná nejen izolace nemocného, ale také důkladná hygiena.

Podle příznaků to nebyly koliformní bakterie, ale spíš viry, i když pro to nemám žádné podklady, domnívá se odborník na kvalitu vody ze Státního zdravotního ústavu František Kožíšek.
15:15
Podle příznaků to nebyly koliformní bakterie, ale spíš viry, i když pro to nemám žádné podklady, domnívá se odborník na kvalitu vody ze Státního zdravotního ústavu František Kožíšek. | Video: Martin Veselovský

Voda je znečištěná od pátku

"Je to událost, která se nikdy nestala, pravděpodobně vejde do učebnic hygieny i vodárenství," řekl na jednání pražského magistrátu generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Obyvatelé pražských Dejvic a Bubenče nemohou pít vodu z kohoutku od neděle, voda je ale znečistěná nejméně od pátku.

"V 7 hodin jsme dostali první informace od Ústřední vojenské nemocnice a začali jsme identifikovat pásmo, kde k havárii došlo. Postupně jsme tak získávali adresy nakažených," popsal.

Brzy se podle něj zjistilo, že se jedná o jedno slepé pásmo, které leží blízko kanalizace.

Za všechno může Blanka

Bakterie se do vody v Dejvicích a Bubenči nejspíš dostaly z kanalizace porušené při stavbě, řekl ředitel PVK Petr Mrkos. Na pozemku poblíž nalezeného slepého ramene vodovodu vzniká komplex bytových domů Triangle.

Podle vedoucího provozu PVK Michala Kruka mohla kontaminaci způsobit i nedaleká stavba tunelu Blanka.

Dělníci poškodili podle PVK kanalizaci a z ní se pak odpadní voda dostala do slepého ramene. Následně se při zvýšení tlaku kvůli propláchnutí dostala do hlavního řadu a kontaminovala pitnou vodu. "Netěsnosti v kanalizaci ukázala kamerová zkouška," řekl Kruk. Způsobit je podle něj mohla právě blízká výstavba.

Slepé rameno vodovodu na konci ulice U Laboratoře mezi Patočkovou a Střešovickou nebylo správně zakresleno v mapě, podle jedné ze starých map mělo vést o deset metrů dál. Odbočka pochází z roku 1925, v 60. letech byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy.

PVK musí se zaslepením starého vodovodu, odkud tekla voda znečištěná bakteriemi, čekat den až dva na povolení báňského úřadu. Potrubí nejspíš leží více než šest metrů hluboko.

"Očekáváme, že ho dostaneme během dne až dvou," řekl Kruk. Potrubí pak bude zaslepeno.

"Dejvice budou nyní pod silnou chlorací, budeme hledat, jestli nemůže být podobné slepé rameno i jinde, ale jak říkám, nikdy se taková událost nestala," dodal Mrkos.

PVK nabízí odškodné

Lidé z Dejvic se o víkendu ocitli bez pitné vody, museli pro ni chodit it k cisternám, nebo používat vodu balenou.

Na PVK se obrátily desítky občanů s žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě. Lidé, kteří vyhledali lékařskou péči, dostanou 5000 korun. PVK také nepočítá obyvatelům vodné a stočné.

Radnice Prahy 6 ve středu oznámila, že podá kvůli znečištění trestní oznámení na neznámého pachatele.

V postižené oblasti je asi 180 stravovacích zařízení, asi 15 jich úplně zavřelo provoz. Problém se týká zhruba 32 000 obyvatel Prahy 6.

 

Právě se děje

Další zprávy