Voda v Dejvicích už je pitná, nejsou v ní viry ani bakterie

Domácí Domácí
Aktualizováno 28. 5. 2015 17:30
Podle Hygienické stanice hlavního města Prahy se objevují stále nové případy nákazy, jejich počet ale klesá.
Voda nepoteče do pátku.
Voda nepoteče do pátku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Voda z pražských Dejvic už je oficiálně zase pitná, všechny výsledky jsou negativní.

Na jednání pražského magistrátu to řekla Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Střevní problémy od víkendu postihly 460 lidí, podobnou epidemii Česko podle Jágrové nezažilo od 70. let. Neoficiálně se ale hovoří až o tisících lidí s nevolností.

Cisterny zůstanou do víkendu

"Řeknu vám úplně aktuální pozitivní zprávu, že všechny výsledky vyšetření, které se prováděly na pitné vodě, jsou negativní," řekla na zastupitelstvu Jágrová.

Voda je pitná od 16:00. Cisterny náhradního zásobování vodou v ulicích zůstanou do víkendu.

Ze zkoumání už dříve vyplynulo, že voda obsahovala bakterie a také tzv. noroviry, které se šíří lidským kontaktem.

Nevolnost tak mohou pocítit i lidé, kteří ji vůbec nepili. Podle stanice se tak objevují stále nové případy nákazy, jejich počet ale mírně klesá.

Noroviry potřebují člověka

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nyní zjišťují, jak se tzv. noroviry do vody dostaly. Zatímco bakterie se mohly udržet ve stagnující vodě ve slepém rameni z roku 1925, které vodohospodáři našli mezi ulicemi Patočkova a Střešovická, noroviry se musely do vody dostat později.

"Noroviry potřebují k životu člověka, ve vodě dokážou přežít maximálně jeden měsíc," upozornila Jágrová.

Norovirové infekce se projevují průjmy, zvracením a zvýšenou teplotou. Onemocnění trvá 12 hodin, maximálně 3 dny.

Příznaky se ovšem mohou projevit za 24 až 48 hodin po nákaze a ta se dál může šířit kontaktem mezi členy rodiny. Podle hygienické stanice je tak nutná nejen izolace nemocného, ale také důkladná hygiena.

Podle příznaků to nebyly koliformní bakterie, ale spíš viry, i když pro to nemám žádné podklady, domnívá se odborník na kvalitu vody ze Státního zdravotního ústavu František Kožíšek.
15:15
Podle příznaků to nebyly koliformní bakterie, ale spíš viry, i když pro to nemám žádné podklady, domnívá se odborník na kvalitu vody ze Státního zdravotního ústavu František Kožíšek. | Video: Martin Veselovský

Voda je znečištěná od pátku

"Je to událost, která se nikdy nestala, pravděpodobně vejde do učebnic hygieny i vodárenství," řekl na jednání pražského magistrátu generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Obyvatelé pražských Dejvic a Bubenče nemohou pít vodu z kohoutku od neděle, voda je ale znečistěná nejméně od pátku.

"V 7 hodin jsme dostali první informace od Ústřední vojenské nemocnice a začali jsme identifikovat pásmo, kde k havárii došlo. Postupně jsme tak získávali adresy nakažených," popsal.

Brzy se podle něj zjistilo, že se jedná o jedno slepé pásmo, které leží blízko kanalizace.

Za všechno může Blanka

Bakterie se do vody v Dejvicích a Bubenči nejspíš dostaly z kanalizace porušené při stavbě, řekl ředitel PVK Petr Mrkos. Na pozemku poblíž nalezeného slepého ramene vodovodu vzniká komplex bytových domů Triangle.

Podle vedoucího provozu PVK Michala Kruka mohla kontaminaci způsobit i nedaleká stavba tunelu Blanka.

Dělníci poškodili podle PVK kanalizaci a z ní se pak odpadní voda dostala do slepého ramene. Následně se při zvýšení tlaku kvůli propláchnutí dostala do hlavního řadu a kontaminovala pitnou vodu. "Netěsnosti v kanalizaci ukázala kamerová zkouška," řekl Kruk. Způsobit je podle něj mohla právě blízká výstavba.

Slepé rameno vodovodu na konci ulice U Laboratoře mezi Patočkovou a Střešovickou nebylo správně zakresleno v mapě, podle jedné ze starých map mělo vést o deset metrů dál. Odbočka pochází z roku 1925, v 60. letech byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy.

PVK musí se zaslepením starého vodovodu, odkud tekla voda znečištěná bakteriemi, čekat den až dva na povolení báňského úřadu. Potrubí nejspíš leží více než šest metrů hluboko.

"Očekáváme, že ho dostaneme během dne až dvou," řekl Kruk. Potrubí pak bude zaslepeno.

"Dejvice budou nyní pod silnou chlorací, budeme hledat, jestli nemůže být podobné slepé rameno i jinde, ale jak říkám, nikdy se taková událost nestala," dodal Mrkos.

PVK nabízí odškodné

Lidé z Dejvic se o víkendu ocitli bez pitné vody, museli pro ni chodit it k cisternám, nebo používat vodu balenou.

Na PVK se obrátily desítky občanů s žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě. Lidé, kteří vyhledali lékařskou péči, dostanou 5000 korun. PVK také nepočítá obyvatelům vodné a stočné.

Radnice Prahy 6 ve středu oznámila, že podá kvůli znečištění trestní oznámení na neznámého pachatele.

V postižené oblasti je asi 180 stravovacích zařízení, asi 15 jich úplně zavřelo provoz. Problém se týká zhruba 32 000 obyvatel Prahy 6.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy