Přepadení Blažkovy vily vyprovokovali policejní agenti, tvrdil u soudu vůdce gangu

ČTK ČTK
8. 4. 2016 14:35
Obžalovaný Florio Selmanaj, který plánoval v roce 2014 vyloupení vily někdejšího náměstka primátora Rudolfa Blažka, u soudu řekl, že celou akci vyprovokovali policejní agenti. Těm se podařilo infiltrovat gang. Bez nich by se podle Selmanaje akce nikdy nerozjela. "Stydím se za to, ale ve skutečnosti mě nikdy nenapadlo, že bych to udělal," řekl u soudu Florio Selmanaj. Soud bude pokračovat v pondělí, kdy přijdou na řadu výpovědi svědků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Vyloupení vily bývalého náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka vyprovokovali policejní agenti. Bez nich by se akce nikdy neuskutečnila. Před soudem to v pátek řekl Florio Selmanaj, který byl podle obžaloby hlavním organizátorem přepadení.

Kromě něj v případu figurují čtyři muži, kteří podle obžaloby chtěli bývalého politika střelnou zbraní donutit, aby jim otevřel domácí trezor. Předpokládali, že tam bude nejméně osm milionů eur (přes 220 milionů korun). Hrozí jim za to až 15 let vězení.

Selmanaj podle obžaloby rozdělil role jednotlivým členům gangu, prověřoval politikovu vilu, opatřil plán obydlí a fotografie rodiny. Sehnal také pistole na přepadení a zajistil byt, kam se měli lupiči po činu ukrýt a rozdělit si kořist.

Muž u soudu dál řekl, že se o loupež začal zajímat poté, co dostal tip, na základě něhož mělo jít o jednoduchou záležitost. "Na začátku se mi to líbilo, jak je to jednoduché," uvedl. Postupem času ale podle svých slov začal pochybovat, že by Blažek měl tak velké peníze doma, a snažil se loupež oddálit. Nejprve čin překazilo zatčení jednoho z původních kompliců, poději se Selmanajovi narodilo dítě.

Policie je zatkla před loupeží

Gang podle spisu přepadení naplánoval na 27. listopadu 2014. Muži měli sraz na domluveném místě, kam jeli dvěma auty. Loupež však nestihli. Policisté je zadrželi, když směřovali na místo činu.

Selmanaj ale uvedl, že by k loupeži nevyjeli, kdyby na uskutečnění akce nenaléhali policejní agenti, kteří se mezi tím do gangu dostali. Bez nich by se podle něj akce nikdy nerozjela.

"Stydím se za to, ale ve skutečnosti mě nikdy nenapadlo, že bych to udělal," řekl Selmanaj, který po zatčení strávil čtyři měsíce ve vazbě.

Zbývající čtyři muži měli při přepadení podle obžaloby různé role. Podíleli se na získávání informací nebo věcí pro přepadení. Při loupeži měl jeden mít roli řidiče, další měl zlikvidovat auto, které chtěli použít k úniku, další měl odposlouchávat policejní vysílačky a komplice varovat v případě nebezpečí. Muži se k případu postavili poměrně odlišně. Někteří vinu odmítají, jiní se částečně přiznali.

Soud bude pokračovat v pondělí, kdy přijdou na řadu výpovědi svědků. Jako první by měl svědčit Blažek.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy