Vláda si připomene svátek boje za demokracii na Národní třídě. Prezident setkáním s odpůrci islámu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Marcela Trávníčková
16. 11. 2015 13:55
Politici si připomenou události 17. listopadu let 1939 a 1989 na různých místech Prahy. Zúčastní se pietního shromáždění k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce nebo si připomenou 26. výročí sametové revoluce na Národní třídě. Prezident Miloš Zeman se však z pietní akce už před pár dny omluvil a v úterý se objeví pouze na Albertově, kde pravděpodobně promluví k lidem při shromáždění hnutí Úsvit – Národní koalice nebo Bloku proti islámu, kteří se tam sejdou krátce po obědě.
Prezident Miloš Zeman při loňském vystoupení na Albertově.
Prezident Miloš Zeman při loňském vystoupení na Albertově. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Čelní představitelé České republiky si připomenou 17. listopadu události let 1939 a 1989 na různých místech Prahy. Premiér Bohuslav Sobotka, řada ministrů i pražská primátorka se zúčastní pietního shromáždění k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce.

Prezident Miloš Zeman se však z pietní akce už před pár dny omluvil a v úterý se objeví pouze na Albertově, kde pravděpodobně promluví ke shromáždění hnutí Úsvit – Národní koalice nebo Bloku proti islámu, kteří se tam sejdou krátce po obědě.

V ranních hodinách se premiér a další čelní představitelé státu také sejdou na Národní třídě, aby si připomněli 26. výročí sametové revoluce. "Jsou to místa, kde dění v přelomových letech probíhalo asi nejintenzivněji, tradiční místa, kde se vzpomínka odehrává. Pan premiér tam chodí trvale dlouhá léta," řekl Aktuálně.cz mluvčí premiéra Martin Ayrer.

V podvečer se navíc předávají Ceny Jana Opletala, kterých se zúčastní ministryně školství Kateřina Valachová, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier nebo ministr financí Andrej Babiš a pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Prezident republiky Miloš Zeman se v úterý stejně jako minulý rok na Národní třídu nechystá. Události 17. listopadu si připomene pouze na pražském Albertově, kde se sejdou představitelé hnutí Úsvit – Národní koalice nebo Bloku proti islámu. Martin Konvička, předseda protiislámského hnutí, nedávno pronesl, že ruší demonstraci na Hradčanském náměstí proti nelegální imigraci a proti islamizaci Evropy a přidá se ke shromáždění na Albertově, kde pravděpodobně pronese i projev.

Zeman vystoupí na Albertově

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už několikrát zopakoval, že pokud budou na Albertově občané, mile rád k nim Miloš Zeman promluví.

"Pan prezident si zítra připomene 17. listopad na pražském Albertově krátce po druhé hodině odpoledne a bude to jediná událost, kterou má pan prezident v souvislosti s listopadovými událostmi v plánu," řekl redakci Ovčáček a potvrdil, že prezident projev pravděpodobně pronese a mluvit bude, jak je jeho zvykem, spatra.

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima nepovažuje prezidentův úmysl promluvit k protiislámskému shromáždění za příliš vhodný. "Pokud na Albertově bude hnutí pana kolegy Konvičky, tak to považuji za ne úplně vhodné. Když tam bude mluvit například ke Straně práv občanů, je to v pořádku. Ale vystupovat nebo identifikovat se s hnutím, které je i našimi orgány označované jako extremistické, pak to vhodné není. Vždy je otázkou vkusu, s kým chce být kdo identifikován," řekl Aktuálně.cz Zima.

V pondělí dopoledne se prezidentův mluvčí ke shromáždění na Albertově vyjádřil i na sociálních sítích, kde nezapomněl připomenout loňský rok a vajíčkový útok na prezidenta. Ovčáček také odmítl kritiku, že Zeman bude mluvit k davu plného extremistů.

"Skuteční extremisté se nesejdou na Albertově. Skuteční extremisté, kteří ohrožují bezpečí nás všech svou bezbřehou vstřícností k nelegálním migrantům spojenou s nenávistí a pohrdáním vlastním národem, se sejdou na jiných místech v Praze," napsal mluvčí prezidenta republiky, který je velkým kritikem islámu a uprchlíků.

Premiér Bohuslav Sobotka se společně s ministrem kultury Danielem Hermanem večer zúčastní také předání cen Paměti národa. Komentovat prezidentův úterní program mluvčí premiéra odmítl.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy