Pražští zelení: Koalici by mělo řešit mimořádné zastupitelstvo. Míchání s programem není dobré

ČTK ČTK
30. 3. 2016 14:09
ANO, ČSSD a Trojkoalice se pokouší obnovit rozpadlou koalici. Podle předsedy pražských zelených Ondřeje Mirovského by se však tato vyjednávání neměla projednávat na řádných schůzích zastupitelstva, ale na mimořádném jednání. Největší spor v obnově koalice je nominace předsedy SZ Matěje Stropnického, kterého zelení chtějí znovu za primátorčina náměstka. V radě ho již nějakou dobu odmítají ANO a ČSSD, v úterý se připojily STAN a KDU-ČSL (zbývající členové Trojkoalice).
Ondřej Mirovský.
Ondřej Mirovský. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Situaci kolem rozpadlé pražské koalice a případnou dovolbu nekompletní rady by zastupitelé měli řešit na mimořádném jednání. "Není dobré spojovat diskusi o koalici s řádným programem zastupitelstva," řekl v rozhovoru předseda pražských zelených Ondřej Mirovský. Řádná schůze zastupitelstva se koná ve čtvrtek.

ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) se pokouší obnovit původní koalici, která se rozpadla před necelým půlrokem. Spor se ale vede ohledně nominace předsedy SZ Matěje Stropnického, kterého zelení chtějí znovu za primátorčina náměstka. V radě ho již nějakou dobu odmítají ANO a ČSSD, v úterý se připojily STAN a KDU-ČSL. Zásadní rozhodnutí týkající se koalice by se podle některých politiků mohlo odehrát na čtvrtečním zasedání zastupitelstva. Po úterní koaliční schůzce to řekl třeba místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Zelení, kteří řeší, koho do rady nominovat, by ale debatu rádi odsunuli. "Myslím si, že bychom tím získali víc času koaliční smlouvu lépe připravit," řekl Mirovský. Jde podle něj především o "ochranné mechanismy" týkající se případného odvolávání členů rady.

Loni v říjnu se koalice v čele s ANO rozpadla právě kvůli tomu, že členové koalice hlasovali pro odvolání vlastních kolegů. Klub Trojkoalice se kvůli aktuální situaci sejde ve čtvrtek před začátkem zastupitelstva. Samotní zelení nemají v plénu sílu mimořádné jednání prosadit.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. V úterý se klub ČSSD rozšířil o bývalou zastupitelku za TOP 09 Moniku Krobovou Hášovou. Případná obnovená koalice by tak měla 34 hlasů.

Není možné, aby Trojkoalice, která přišla o svého nejvýraznějšího člověka, si řekla, že se nic neděje, tvrdí komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo. Pražská koalice je podle něj fakticky mrtvá | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy