Pražští zastupitelé zakázali herny, povolena zůstanou jen kasina

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2015 23:57
Pražští zastupitelé dnes schválili novelu vyhlášky o hazardu, která zakazuje všechny herny v hlavním městě. Návrh předložený primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) původně počítal pouze s omezením počtu heren o necelou stovku na 215 provozoven. Zastupitelé její předlohu prostřednictvím pozměňovacích návrhů zásadně upravili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - Pražští zastupitelé dnes schválili novelu vyhlášky o hazardu, která zakazuje všechny herny v hlavním městě. Zrušeno tak bude 212 heren, zůstat bude moci jen 101 provozoven označených jako kasina.

Zastupitelé odhlasovali také úplný zákaz hazardu včetně kasin v Praze 4. Návrh předložený primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) původně počítal pouze s omezením počtu heren o necelou stovku na 215 provozoven. Zastupitelé její předlohu prostřednictvím pozměňovacích návrhů zásadně upravili.

Novela bude platit od 1. ledna příštího roku, poté už nebudou vydávány a prodlužovány hernám licence. Rušení provozoven má být postupné. Záležet bude na tom, jak rychle zvládnou úředníci rušení heren zpracovat, budou totiž muset řešit mnoho jednotlivých případů. Podle odhadu některých zastupitelů by mohly herny fakticky z ulic začít mizet zhruba za rok.

"Provoz hazardu je spojen s řadou sociologických a patologických jevů. Několikrát jsme probírali návrhy městských částí a snažili jsme se jim vyjít vstříc," řekla na úvod jednání o hazardu Krnáčová. Její návrh ale počítal pouze se snížením počtu heren, nikoliv s jejich kompletním zrušením. To kritizovali nejen opoziční, ale donedávna i koaliční zastupitelé. "Toto není návrh omezení hazardu, ale výsměch," řekl k návrhu Krnáčové předseda pražské ODS Filip Humplík. Návrh na kompletní zrušení heren pak přednesl v rámci několikahodinové diskuse opoziční zastupitel Lukáš Manhart (TOP 09).

"Jsem rád, že se podařilo najít širší shodu v zastupitelstvu nad ambicióznější redukcí heren a také mnohem rychlejší. Překvapením hlasování je také nulová tolerance pro Prahu 4, která se tak nově řadí k Praze 5 a 7," uvedl místostarosta Prahy 7 a zastupitel Ondřej Mirovský (SZ).

Primátorku neodvolali

Zastupitelé vedle zrušení heren rovněž rozhodli o zákazu hazardu na celém území Prahy 4, nebudou tam moci být ani kasina. Tady mělo být podle původního Manhartova pozměňovacího návrhu zachováno 21 kasin, zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD) ale prosadil na jednání úplný zákaz hazardu.

Schválení materiálu předcházela několikahodinová diskuse. Při ní zastupitelé nejen vznášeli protinávrhy, ale zároveň kritizovali primátorku Krnáčovou. Opoziční zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09) řekl, že pokud nebude schválena jí předložená verze, měla by rezignovat. Předseda pražské ODS Filip Humplík pak její odvolání navrhl. Zastupitelé návrh neschválili.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724 kusů. To tehdy vedlo k nárůstu počtu tzv. videoloterijních terminálů, které město zakázat nemohlo. Počet heren se snižoval i v následujících letech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy