Dohoda v Praze: Stropnický do rady nepůjde, město koupí Kliniku a daň z nemovitosti se nezmění

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 13:21
Vyjednavači nové pražské koalice se dohodli na programu a schválili také pět bodů, které požadoval předseda zelených Matěj Stropnický výměnou za to, že nebude usilovat o místo v radě města, na které má nárok. "Dnes jsme se domluvili na všech bodech, které byly předloženy Trojkoalicí," řekl Wolf. Zástupci Trojkoalice nakonec stáhli svůj požadavek zvýšit daň z nemovitosti. Vadilo to zástupcům ANO.
Primátorka Adriana Krnáčová
Primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští zastupitelé budou ve čtvrtek 28. dubna volit chybějící čtyři radní. Do rady by měli přibýt po jednom zástupci ANO a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a dva radní ČSSD.

Po pátečním koaličním jednání to řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Rada má nyní sedm z 11 členů. Trojkoalice také upustila od požadavku zvýšit daň z nemovitosti, který vadil zastupitelům z ANO.

"Dnes jsme se domluvili na všech bodech, které byly předloženy Trojkoalicí," řekl Wolf. Zástupci Trojkoalice nakonec stáhli svůj požadavek zvýšit daň z nemovitosti. Vadilo to zástupcům ANO. "Pro nás je to dobrý výsledek, dlouho jsme o tom debatovali a hledali jsme konsenzus. Já to hodnotím jako dobrý výsledek," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Mezi požadavky Trojkoalice byla kromě zvýšení daně z nemovitosti například budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika nebo určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

Ročně až 700 milionů na sociální bydlení

Podle radní Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice) jde v tuto chvíli o to, najít způsob, jak by město dávalo peníze do fondu sociálního bydlení. "Bavili jsme se o tom, že se budou hledat peníze z vnitřních zdrojů magistrátu. Matěji Stropnickému nešlo o zvýšení daně, ale aby se nějak naplňoval fond, on chtěl jen zajistit udržitelné plnění fondu a aby bylo možné takové byty stavět kontinuálně. Teď jde jenom o to, najít mechanismus, jak to vyřešit," řekla Plamínková.

Předseda zelených Matěj Stropnický redakci vysvětlil, že sociální bydlení bude nyní financováno z pronájmu pozemků. "Výnos z toho, co město vybere za pronájmy pozemků nebo nebytových prostor, případně z jejich prodejů, půjde na sociální bydlení,“ řekl redakci předseda zelených Matěj Stropnický.

ANO nabídlo Stropnickému jednorázový příspěvek na sociální bydlení ve stovkách milionů. Předseda zelených nabídku ale odmítl s tím, že chce systémové řešení.

Podle zastupitele Patrika Nachera za ANO je do budoucna důležité dát sociálnímu bydlení nějaký pravidla a určit, kdo a za jakých podmínek má na toto bydlení právo. "Nyní je ve fondu 1.7 miliardy korun. Do konce roku tam poteče dalších 300 milionů z prodejů. Jinak ročně do fondu přijde díky samotné hospodářské činnosti města 600 až 700 milionů," vysvětlil Nacher, který s řešením přišel.

Nové obsazení rady

Jaroslav Faltýnek (ANO) po vyjednávání sdělil, že už byli seznámeni s personálními požadavky koaličních partnerů. "My do rady navrhujeme nového člena Karla Grabeina Procházku. Měl by se stát radním pro majetek. Zbytek je na partnerech,“ vysvětlil Aktuálně.cz Faltýnek.

Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) má dostat výbor pro dopravu. Místo něj půjde do rady města s největší pravděpodobností Petra Kolínská. Za ČSSD má být do rady znovu zvolena zastupitelka a bývalá radní Irena Ropková a mluví se i o místostarostovi Prahy 1 Danielu Hodkovi.

Po šesti měsících se tak konečně zdá, že Praha bude mít znovu vládu a úplnou a plně schopnou radu.

Strany by měly mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy