Dohoda v Praze: Stropnický do rady nepůjde, město koupí Kliniku a daň z nemovitosti se nezmění

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 13:21
Vyjednavači nové pražské koalice se dohodli na programu a schválili také pět bodů, které požadoval předseda zelených Matěj Stropnický výměnou za to, že nebude usilovat o místo v radě města, na které má nárok. "Dnes jsme se domluvili na všech bodech, které byly předloženy Trojkoalicí," řekl Wolf. Zástupci Trojkoalice nakonec stáhli svůj požadavek zvýšit daň z nemovitosti. Vadilo to zástupcům ANO.
Primátorka Adriana Krnáčová
Primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští zastupitelé budou ve čtvrtek 28. dubna volit chybějící čtyři radní. Do rady by měli přibýt po jednom zástupci ANO a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a dva radní ČSSD.

Po pátečním koaličním jednání to řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Rada má nyní sedm z 11 členů. Trojkoalice také upustila od požadavku zvýšit daň z nemovitosti, který vadil zastupitelům z ANO.

"Dnes jsme se domluvili na všech bodech, které byly předloženy Trojkoalicí," řekl Wolf. Zástupci Trojkoalice nakonec stáhli svůj požadavek zvýšit daň z nemovitosti. Vadilo to zástupcům ANO. "Pro nás je to dobrý výsledek, dlouho jsme o tom debatovali a hledali jsme konsenzus. Já to hodnotím jako dobrý výsledek," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Mezi požadavky Trojkoalice byla kromě zvýšení daně z nemovitosti například budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika nebo určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

Ročně až 700 milionů na sociální bydlení

Podle radní Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice) jde v tuto chvíli o to, najít způsob, jak by město dávalo peníze do fondu sociálního bydlení. "Bavili jsme se o tom, že se budou hledat peníze z vnitřních zdrojů magistrátu. Matěji Stropnickému nešlo o zvýšení daně, ale aby se nějak naplňoval fond, on chtěl jen zajistit udržitelné plnění fondu a aby bylo možné takové byty stavět kontinuálně. Teď jde jenom o to, najít mechanismus, jak to vyřešit," řekla Plamínková.

Předseda zelených Matěj Stropnický redakci vysvětlil, že sociální bydlení bude nyní financováno z pronájmu pozemků. "Výnos z toho, co město vybere za pronájmy pozemků nebo nebytových prostor, případně z jejich prodejů, půjde na sociální bydlení,“ řekl redakci předseda zelených Matěj Stropnický.

ANO nabídlo Stropnickému jednorázový příspěvek na sociální bydlení ve stovkách milionů. Předseda zelených nabídku ale odmítl s tím, že chce systémové řešení.

Podle zastupitele Patrika Nachera za ANO je do budoucna důležité dát sociálnímu bydlení nějaký pravidla a určit, kdo a za jakých podmínek má na toto bydlení právo. "Nyní je ve fondu 1.7 miliardy korun. Do konce roku tam poteče dalších 300 milionů z prodejů. Jinak ročně do fondu přijde díky samotné hospodářské činnosti města 600 až 700 milionů," vysvětlil Nacher, který s řešením přišel.

Nové obsazení rady

Jaroslav Faltýnek (ANO) po vyjednávání sdělil, že už byli seznámeni s personálními požadavky koaličních partnerů. "My do rady navrhujeme nového člena Karla Grabeina Procházku. Měl by se stát radním pro majetek. Zbytek je na partnerech,“ vysvětlil Aktuálně.cz Faltýnek.

Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) má dostat výbor pro dopravu. Místo něj půjde do rady města s největší pravděpodobností Petra Kolínská. Za ČSSD má být do rady znovu zvolena zastupitelka a bývalá radní Irena Ropková a mluví se i o místostarostovi Prahy 1 Danielu Hodkovi.

Po šesti měsících se tak konečně zdá, že Praha bude mít znovu vládu a úplnou a plně schopnou radu.

Strany by měly mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy