Strážníci vykázali sáňkaře a lyžaře z Petřína. Je to nesmysl, říká primátor Hřib

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 2. 2021 16:45
Pražští strážníci v úterý vykázali z Petřína lidi, kteří zde sáňkovali, jezdili na bobech či lyžovali. Městská vyhláška to zakazuje v zeleni, která je součástí parků či zahrad. Pokuty strážníci nerozdávali a vše řešili domluvou. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že vyhánění dětí ze svahu je nesmysl. Radní Petr Hlubuček (STAN) později oznámil, že lyžovat je dál možné na určených místech.
Foto: Jakub Plíhal

"Dnes dopoledne na Petříně v místech, kde je to zakázáno, bobovalo asi 40 dětí v doprovodu sedmi dospělých osob. Hlídka je na porušení vyhlášky pouze upozornila, stejně jako další přítomné lyžaře a snowboardisty. Žádné sankce v podobě pokut nebyly ze strany strážníků doposud uděleny," uvedla mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Chováním ve veřejné zeleni v Praze se zabývá vyhláška města, jež uvádí, že v zeleni, která je součástí zahrad a parků, je mimo jiné zakázáno lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardu. "Místa jsou přesně vymezena. Neznamená to tedy, že je tato činnost zakázána všude," dodala Seifertová.

Za porušení vyhlášky může dát strážník na místě pokutu do 10 000 korun. Podle mluvčí ale strážníci posuzují každý případ individuálně podle jeho závažnosti. Dětem do 15 let pokuta nehrozí.

Petřín a Petřínské sady strážníci kontrolují pravidelně. "Během posledních dnů jsme zde neřešili žádné protiprávní jednání represí, ale pouze upozorněním. Také jsme nepřijali ani žádná oznámení v souvislosti s touto činností v uvedené oblasti," uvedla mluvčí.

Policisté kontrolují hlavně MHD

V době nouzového stavu se pražská městská policie zaměřuje na dodržování vládních opatření proti šíření covidu především v MHD a souvisejících prostorách. "Včerejší nepřesné vyjádření jednoho z členů vlády bohužel vedlo k tomu, že nyní oblasti Petřína strážníci věnují zvýšenou pozornost, což logicky odebírá část jejich kapacity pro řešení jiných protiprávních jednání na území této centrální městské části," dodala mluvčí.

Pražský primátor Zdeněk Hřib činnost strážníků kritizoval a řekl, že Praha změní vyhlášku, jež sáňkování a lyžování na Petříně zakazuje. Zabrání, aby se odtud lidé vyháněli, jak se stalo dnes, uvedl primátor Hřib.

"Vyhánění dětí ze svahu je nesmysl. Ukázalo se, že existuje jakási 20 let stará městská vyhláška, která zakazuje lyžování nebo sáňkování na určitých místech našeho města, a to například v některých částech Petřína. Ale vůbec nechápu, jak to tenkrát mohl v této podobě někdo schválit. Musíme se na to podívat," napsal.

"Na Petříně přibude místní označení, které stanoví, kde je možné sáňkovat a kde možné sáňkovat, kvůli ochraně zeleně, není," oznámil radní Petr Hlubuček (STAN). Později přidal i mapu s vyznačenými místy, na kterých je i dále povoleno na vlastní nebezpečí sáňkovat.

V Praze letos v lednu vzrostl ve srovnání s prosincem počet případů porušení vládních nařízení proti šíření koronaviru. Hlídky pražské městské policie jich v lednu řešily 8680, zatímco v prosinci 2020 to bylo asi o tisícovku méně. Strážníci na místě uložili 559 pokut za 173 600 korun a 307 případů předali do správního řízení.

Video: Lyžař v plavkách filmového Borata zaskočil lidi na pražském Petříně

Lyžař v plavkách filmového Borata zaskočil lidi na pražském Petříně. | Video: Twitter/Pokornja
 

Právě se děje

před 2 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 47 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy