Pražští starostové se bouří proti vedení města, chtějí víc peněz

ČTK ČTK
16. 10. 2015 16:23
Starostové nesouhlasí s návrhem magistrátu, který chce na chod jednotlivých pražských městských částí rozdělit 3,7 miliardy. Částka na jednoho obyvatele by se měla zvýšit ze stávajících 2500 korun na minimálně 2900 korun. Náměstkyně zodpovědná za finance Eva Kislingerová (ANO) výtky odmítá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražští starostové nesouhlasí s plánem hlavního města, které chce v příštím roce na chod úřadů rozdělit mezi městské části 3,7 miliardy korun. Podle starostů je to málo. Částka na jednoho obyvatele by se měla zvýšit ze stávajících 2500 korun na minimálně 2900 korun, řekl předseda svazu starostů, starosta městské části Praha-Lysolaje Petr Hlubuček (STAN).

Své stanovisko v pátek starostové přednesli na jednání s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Vyjádření primátorky ČTK zjišťuje. Náměstkyně zodpovědná za finance Eva Kislingerová (ANO) výtky odmítla.

Praha chce v příštím roce rozdělit mezi radnice o čtyři procenta více, než letos. "S návrhem zásadně nesouhlasíme, shodla se na tom většina starostů," řekl Hlubuček. Podle něj je systém nespravedlivý a rozdělené peníze nestačí radnicím na pokrytí nákladů na běžný chod úřadu, škol nebo na úklid ulic a údržbu zeleně. "Praha dostane od státu na každého obyvatele 32 000 korun, radnicím dá ale jen 2500 korun," uvedl. "Radní jsou odtrženi od reality, nechápou, jak městské části fungují," doplnil. "Rozhodně se nenaplnila vstřícnost a sliby, které ANO a ČSSD deklarovaly před volbami," řekl Hlubuček na adresu pražské koalice.

"Tuto argumentaci považuji za naprosto účelovou a v mnoha ohledech demagogickou," reagovala Kislingerová. "Ti, kteří takto napadají vedení města, totiž zapomínají dodat, že ze svých rozpočtů nijak nepřispívají na financování třeba městské hromadné dopravy, svozu a zpracování odpadů, fungování městské policie," uvedla náměstkyně. Podle ní i investice hlavního města směřují především do městských částí, mimo jiné do výstavby vodovodů, kanalizací, komunikací a škol.

Po zvýšení částky na jednoho obyvatele volají radnice delší dobu. Tvrdí, že se stále zvyšují náklady na administrativní chod úřadu. Vedení Prahy proto od letošního ledna tuto částku zvýšilo z 2400 na 2500 korun. V magistrátním návrhu, který tento týden i přes odpor koaliční Trojkoalice schválila rada, má příští rok dotace na jednoho obyvatele vzrůst na 2600 korun.

Příspěvky, které slouží k pokrytí nákladů na chod radnic, jsou součástí rozpočtu hlavního města. Rozdělení peněz mezi 57 radnic musí ještě schválit zastupitelstvo. Rozpočet by měli zastupitelé projednat v prosinci.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy