Praha schválila na mimořádné schůzi rozpočet. Schodek 15 miliard dorovná státními příspěvky

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2015 21:25
Pražští radní ve středu večer na mimořádné schůzi schválili rozpočet hlavního města na příští rok. Návrh měl být schválen již v úterý, radní jej ale stáhli z programu kvůli nedůvěře v podporu ze strany Trojkoalice. Později oznámili, že se připravuje rozpočtové provizorium, kterému se tak ve středu vyhnuli. Středeční projednávání rozpočtu podmínila primátorka Adriana Krnáčová tím, že se nutná většina 33 zastupitelů zaručí, že budou hlasovat pro návrh ve znění, které schválí rada. Podporu jich vyjádřilo 34. V návrhu Praha počítá s příjmy 43,6 miliardy korun a výdaji 58,7 miliardy, rozdíl město dorovná ze státních příspěvků.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Pražští zastupitelé ve středu na mimořádné schůzi schválili návrh rozpočtu na příští rok. Praha se tak vyhne rozpočtovému provizoriu, které jí hrozilo. Novinářům to řekli členové rady.

Podporu rozpočtu ve znění odsouhlaseném radou slíbilo 34 z celkem 65 zastupitelů. Právě tím primátorka Adriana Krnáčová (ANO) podmiňovala středeční schválení v radě. V návrhu Praha počítá s příjmy 43,6 miliardy korun a výdaji 58,7 miliardy, rozdíl město dorovná ze státních příspěvků.

Slib, že podpoří návrh rozpočtu bez pozměňovacích návrhů, podepsali pod společným dokumentem všichni zastupitelé za rozpadlou koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a navíc jedna nezávislá zastupitelka.

"Rada návrh rozpočtu odsouhlasila a 17. prosince ho tak budeme moci schválit na zastupitelstvu. My jsme rozpočet prostě nechtěli dávat všanc k tomu, co se stalo na některých jednáních zastupitelstva v minulosti, a aby tento dokument dopadl tak jako některé dokumenty," řekla primátorka Adriana Krnáčová.

Rozpočet měl být v radě projednán již v úterý. Na popud ANO a ČSSD byl z programu jednání vyřazen - obě strany to zdůvodnily nedůvěrou v to, že Trojkoalice bude hlasovat pro rozpočet bez pozměňovacích návrhů. Trojkoalice toto podezření hned v úterý odmítla.

O jednoho zastupitele víc

Kvůli sporům v rozpadlé koalici primátorka svolala ve středu ráno předsedy zastupitelských klubů a hledala u nich podporu. Podporu rozpočtu nakonec podepsalo 34 zastupitelů, tedy o jednoho víc, než je pro schválení nutné.

Kromě 17 členů ANO, osmi sociálních demokratů a osmi členů Trojkoalice svůj podpis připojila nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová (bezp., dříve TOP 09). Podporu pak přislíbili i opoziční komunisté a Piráti, kteří si ale kladli několik podmínek. Ani jedna z těchto stran pod dohodou podepsána není.

"Když pro rozpočet zvednou ruce i Piráti a komunisté, pak to znamená, že jsme odvedli dobrou práci a návrh je připraven dobře," řekla primátorka.

Radní ve středu schválení rozpočtu zdůvodnili mimo jiné i tím, že v případě nepřijetí by se do rozpočtového provizoria dostaly kromě Prahy i samotné její městské části. Problém by město mělo rovněž s čerpáním evropských dotací.

"Tato ad hoc koalice je vytvořena kvůli tomu, abychom neblokovali fungování městských částí, aby naše školy, sociální zařízení nebo dopravní podnik mohly fungovat. Proto jsme se dohodli, že toto má vyšší cenu než nějaké naše spory," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Zástupci stran vyloučili, že by na zasedání zastupitelstva mohli nakonec hlasovat jinak. "Jestliže jsme spolu strávili rok a rozpočet je zpracován tak, že všichni, kdo v té radě byli, jsou přesvědčení, že je postaven správně, tak jako Trojkoalice nemáme jediný důvod, proč bychom rozpočet nepodpořili," řekl radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Na investice je v návrhu rozpočtu vyčleněno 12,7 miliardy, tedy zhruba stejně jako letos.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy