Pražští radní sníží ceny parkování. Podnikatelé zaplatí méně za první auto, rezidenti za druhé

ČTK ČTK
18. 7. 2017 15:25
Radnice v Praze sníží ceny parkování v zónách placeného stání. Zlevní roční poplatek pro podnikatele a pro rezidenty budou poplatky na druhé auto o 5 tisíc nižší. Lidé se zdravotním postižení a lidé nad 65 let zaplatí shodně 360 korun za rok. "První měsíce provozu zón ukázaly některé problémy, které lze napravit. Jsem proto rád, že byl přijat můj návrh na zlevnění těch položek ceníku, které byly zbytečně vysoké," vysvětil náměstek primátorky Petr Dolínek.
Parkování v zónách placeného stání
Parkování v zónách placeného stání | Foto: ČTK

Praha - Pražští radní sníží ceny parkování v zónách placeného stání, zlevní tak roční poplatky pro podnikatele za první auto a poplatky za druhé auto rezidentů o pět tisíc korun. Lidé se zdravotní postižením budou platit stejný roční poplatek jako lidé starší 65 let, tedy 360 korun. Na tiskové konferenci po jednání rady města o tom informoval náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek. Nové ceníky budou v platnosti od 24. srpna tohoto roku.

Změny město připravilo po vyhodnocení fungování zón placeného stání. "První měsíce provozu zón ukázaly některé problémy, které lze napravit. Jsem proto rád, že byl přijat můj návrh na zlevnění těch položek ceníku, které byly zbytečně vysoké. Sníží se tak finanční zátěž pro velké množství Pražanů i živnostníků. V neposlední řadě pak ulevujeme zdravotně postiženým," uvedl Dolínek.

Změny se dotknou zejména podnikatelů (fyzických i právnických osob) sídlících v městské části, kde od konce srpna zaplatí ročně za parkování místo 12 tisíc korun jen sedm. Stejné snížení čeká i lidí trvale žijící v městské části, kteří na sebe mají registrované druhé vozidlo. Držitelé průkazu ZTP či ZTP-P budou platit za první vozidlo stejný poplatek za roční parkování jako lidé starší 65 let, tedy 360 korun.

Zóny platí v Praze od roku 1996 nejprve pouze v části Prahy 1, později se rozšířily na celou Prahu 1, 2, 7 a většinu Prahy 3. Samy si je provozují radnice na Praze 13, 16 a 22. Zóny placeného stání byly loni v srpnu rozšířeny v Praze 5 a 6 a v říjnu o Prahu 8.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 33 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy