Praha schválila stavební předpisy a chystá jejich novelu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 2. 2015 14:21
Novelizace bude obsáhlejší a nahradí odkazy na celorepublikové předpisy. Pokud nebude nutná notifikace, začne novela platit od září.
Primátorka Adriana Krnáčová
Primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští radní v úterý schválili dvě novely stavebních předpisů. Stalo se tak po několika týdnech odkladů. Původní předpisy kvůli výtkám a po bouřlivé veřejné debatě v lednu zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Pravidla, která předchozí primátor Tomáš Hudeček (nezařazený, v klubu TOP 09) označil jako revoluční, mají opět platit od dubna. A to v původním znění, jak je připravila minulá rada. Současní radní z předpisů pouze vyjmuli technické parametry pro stavby. Ministerstvu pro místní rozvoj totiž vadilo, že nejsou schváleny Evropskou komisí.

"Důvodem je urychlené navrácení účinnosti předpisů. Text technické novely je upravený tak, aby nevyžadoval notifikaci," řekl v úterý radní Matěj Stropnický.

Praha po dohodě s ministerstvem připraví technickou novelu, která v původních předpisech nahradí problematické pasáže odkazem na všeobecně platné předpisy. Takové řešení loni v prosinci navrhoval náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice), tehdy ale narazil na nesouhlas koaliční ČSSD. Pro technickou novelu nebude třeba notifikace Evropské komise, kterou u zrušených předpisů žádalo ministerstvo. Novela bude platit do doby, než vejdou v účinnost nové předpisy.

Rada zároveň rozhodla, že zahájí komplexní novelizaci stavebních předpisů, která bude obsáhlejší a nahradí odkazy na celorepublikové předpisy. Pokud nebude nutná notifikace, začne novela platit od září. Pokud bude komise notifikaci vyžadovat, bude platit od ledna příštího roku.

Vyhlášku v červenci schválila rada bývalého primátora Tomáše Hudečka (nezařazený, v klubu TOP 09). V lednu ji ale pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj, protože ji neschválila Evropská komise. V Praze tak teď poprvé v historii platí obecná vyhláška platná pro zbytek republiky.
Právě kvůli pražským stavebním předpisům chtěla Trojkoalice (složená z lidovců, zelených a Starostů) vyvolat dohadovací řízení o pokračování celé magistrátní koalice. Trojkoalice se ale podle informací Hospodářských novin minulý týden shodla na tom, že dohadovací řízení nevyvolá, když rada přijme obě novely.

Pražské stavební předpisy se staly součástí mohutné kampaně před komunálními volbami v říjnu. Vyhláška totiž zakazuje výstavbu nových billboardů. To vadí reklamním společnostem. Nejvíc předpisy kritizovala hlavně společnost BigBoard. Jak dříve upozornily HN, až 40 procent zisku BigBoardu jde z pražského trhu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy