Pražský primátor Hudeček půjde kvůli Blance k výslechu

ČTK ČTK
3. 1. 2014 17:38
Kriminalisté od loňského září prověřují financování stavby.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražského primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) čeká výslech na policii kvůli výstavbě tunelu Blanka. Vypovídat by měl ve čtvrtek 9. ledna.

Výslech se týká rozhodnutí rady hlavního města z prosince 2012, kdy radní rozhodli o takzvané kategorizaci stavby.

V polovině září loňského roku se objevily informace, že okolnosti týkající se financování Blanky prověřují kriminalisté, kteří se zabývají podezřením ze spáchání dvou trestných činů.

Prověřování se týká usnesení městské rady z prosince 2012, v němž radní schválili takzvanou kategorizaci faktur, jíž se chtěli vypořádat s dluhy, které má Praha vůči stavbařům.

Hudeček již dříve uvedl, že podle jeho názoru policie kriminalizuje rozhodnutí městské rady a za policejní aktivitou vidí primátor skupiny spojené s bývalým vedením Prahy.

Hudeček a bývalí radní za TOP 09 a ODS v čele s exprimátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) byli u výslechu již loni kvůli kauze Opencard. Policie je obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Stavba tunelu Blanka je od začátku prosince zastavena, stavební firma Metrostav se totiž obrátila na rozhodčí soud kvůli neproplacenému dluhu města ve výši 2,1 miliardy korun. V současné době se pracuje pouze na technologické části stavby. První stání mezi Prahou a Metrostavem by mělo být příští týden.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy