Foto: Nad ránem hořela pražská rozhledna Doubravka. Policie nevyloučila úmysl

Foto: Podívejte se, jak požár poškodil rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích
Foto: Radek Vondra, starosta Prahy 14
ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2019 13:10
Požár ve středu ráno poškodil rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle uhasit, jedna ze tří patek rozhledny je ale požárem poškozena. Podle předběžného odhadu způsobil požár přibližně půlmilionovou škodu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Požárem se zabývá i policie. Jednou z vyšetřovacích verzí je úmyslné zapálení, sdělil mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Zprávu o požáru rozhledny dostali hasiči ve středu kolem 05:45. Na místo vyrazili dobrovolní i profesionální hasiči. Kvůli špatně přístupnému terénu se první jednotka dostala na místo zhruba za 13 minut.

"Kolegové zjistili, že hoří jedna ze tří stabilizačních částí rozhledny do výšky asi šesti metrů. Nasadili jeden proud vody a rychle ten požár uhasili," sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Na místo byl povolán statik a hasičský vyšetřovatel, kteří zjišťovali příčinu požáru. Během dopoledního došetření byla vyloučena technická závada. Vyšetřovatelé proto prověřují, zda k požáru došlo nedbalostí nebo úmyslně. Škoda byla předběžně odhadnuta na půl milionu korun, oznámil mluvčí hasičů Martin Kavka. Na přesném vyčíslení pracují specialisté. Požár zatím hasiči evidují jako takzvané neprokázané zavinění neznámé osoby.

Požárem se zabývá i pražská policie. Kriminalisté věc šetří pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. "Prověřujeme jak možnost, že požár někdo založil úmyslně, ale ve hře je i možnost, že to bylo nedbalostí," řekl mluvčí Rybanský.

Radnice Prahy 14 rozhlednu opraví, řekl starosta Radek Vondra (TOP 09)

"Likvidace poškozené části nebude potřeba a půjde opravit. Rozhlednu jsme z plošiny pomocí řemenu raději zpevnili, a to kvůli případnému silnému větru, konstrukce je jinak stabilní," řekl Vondra. S opravou začne radnice v nejbližší době a podle předběžného odhadu bude trvat tři až čtyři měsíce.

Radnice předpokládá, že se náklady mohou vyšplhat až k milionu korun. "Těžko to nyní ale přesně odhadnout. Doufáme, že budou výrazně nižší. Drahý ale bude zejména technický postup jako nadzvednutí rozhledny," řekl Vondra. Zda a jaké bude radnice podnikat další případné právní kroky, bude záležet na výsledku vyšetřování.

Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 byla zpřístupněna v půlce června 2018. Experimentální, 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž z akátového dřeva navrhl architekt Martin Rajniš. Rozhledna vznikla z iniciativy radnice Prahy 14, která je jejím vlastníkem. Kromě akátového dřeva rozhlednu tvoří modřínové dřevo a ocelové prvky.

Rozhledna Doubravka stojí v Praze 14 v přírodním parku Čihadla. Experimentální vyhlídkovou věž navrhl architekt Martin Rajniš. | Video: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy