Pražské metro po dvou letech už zase staví na Národní třídě

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2014 16:05
Stanice Národní třída patří k nejfrekventovanějším. První cestující zde vystoupili v půl třetí.
Nová stanice Národní třída
Nová stanice Národní třída | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V Praze se po dvou letech otevřela zrekonstruovaná stanice metra B Národní třída, která patří mezi nefrekventovanější. První cestující ze stanice vyjedou ve 14:30.

Průchod nově vznikajícím nákupním centrem Quadrio nad stanicí metra zatím otevřen není. Budova za více než tři miliardy bude dokončena až v závěru roku.

Kompletní oprava stanice stála město 671 milionů korun. V částce je započtena výstavba vestibulu, oprava eskalátorů a stanice i vybudování bezbariérového výtahu.

Na výstup z výtahu do Lazarské ulice navazuje opravená tramvajová trať a zastávka, kde mohou pohodlně nastoupit a vystoupit lidé na vozíčku nebo rodiny s kočárky. Tramvaje tudy začnou jezdit v sobotu časně ráno.

Hudeček za čistší toalety

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) při slavnostním otevření řekl, že se zasadí o čistější toalety v metru. Chce, aby byly všechny linky pokryty mobilním signálem a cestující se v nich mohli připojit na wi-fi. Všechny stanice by měly mít informace nejenom v českém, ale i anglickém jazyce. Přibývat by mělo i bezbariérových stanic a zastávek.

V průběhu rekonstrukce stanice dělníci vyměnili obklady, technologie a technologické zázemí. Nový je nerezový odvodňovací systém, který je umístěn za obklady. Ve stanici je umístěn nový automat na lístky, ve kterém mohou cestující platit platební kartou, mincemi i bankovkami.

Na stěně podél jezdících schodů budou nainstalovány reklamní digitální panely, které dokážou vytvářet neobvyklé vizuální efekty.

Kvůli uzavření metra v minulosti protestovali především lidé z okolí, z přestavby se tak stalo i politické téma. V příštím roce se otevře nový úsek trasy metra A do Motola.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy