Pražská zoo se omluvila akademickému malíři Cihlářovi za neoprávněné užívání jeho děl

ČTK ČTK
11. 1. 2016 12:38
Pražská zoologická zahrada se v pondělí omluvila autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala jeho tvorbě. O omluvě rozhodl v září Vrchní soud v Praze. Sporná díla zoo už dříve odstranila. S rozhodnutím soudu se ale neztotožňuje. Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony.
Pražská zoo. (Ilustrační foto)
Pražská zoo. (Ilustrační foto) | Foto: Pavel Baroch

Praha - Pražská zoologická zahrada se v pondělí omluvila autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala výtvarníkově tvorbě. O omluvě rozhodl v září Vrchní soud v Praze. Zoo ji musí na tři měsíce vyvěsit na svém webu. Sporná díla zoo už dříve odstranila. S rozhodnutím soudu se ale neztotožňuje.

"Zoologická zahrada hl. m. Prahy v letech 2007 až 2009 neoprávněně užívala výtvarnou koncepci navozující dojem, že je vytvořena panem Michalem Cihlářem, ač se ve skutečnosti jednalo pouze o nápodobu jeho stylu. Zoologická zahrada hl. m. Prahy se za toto nekalosoutěžní jednání grafikovi Ak. mal. Michalu Cihlářovi omlouvá," píše zoo v omluvě. Zahrada se původně omluvit odmítala, protože podle ní Cihlářovi nevznikla žádná újma.

Cihlář spolupracoval s pražskou zoo devět let. V roce 2006 se s ní ve zlém rozešel a následně na ni podal několik žalob. Zahrada si po jeho odchodu vybrala jako nového tvůrce Veselého.

Podle Cihláře tím chtěla vytvořit dojem, že se v zoo nadále používají jeho díla. Díla výtvarníka Veselého kritizovali kvůli podobnosti s Cihlářovými i někteří odborníci. Zoo ale výtvarníka hájila tím, že používá perokresbu, zatímco Cihlář linoryt.

"Zoo Praha uvádí, že uvažuje o podání dovolání k Nejvyššímu soudu ČR, protože se s rozsudkem odvolacího soudu neztotožňuje," upřesnila mluvčí zoo Jana Myslivečková. Upozornila na to, že rozsudek se týká jen jedné ze tří žalob, které Cihlář na zoo podal.

Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony, které upozorňovaly řidiče, kudy se dostanou do zoo.

Za dobu trvání soudního sporu však vzal Cihlář většinu žaloby zpět. Vyšlo totiž najevo, že v zoo nadále visí už jen cedule, které zakazují fotografování s bleskem, obrázek hlavy tygra nad pavilonem šelem a vyobrazení čápa, jak kráčí rákosím. I tato díla zoo odstranila, a to po loňském rozsudku pražského městského soudu, proti němuž podala odvolání k soudu vrchnímu.

V jiném sporu zoo naopak uspěla. Odvolací pražský vrchní soud v prosinci zamítl Cihlářovu žalobu kvůli logu s koněm Převalského. Dříve soud autorovi vyhověl, případ se řešil znovu po ústavní stížnosti. Cihlář tvrdí, že zoo používala logo neoprávněně. Podle soudu sice nemají smlouvy přesné citace podle zákona, jsou ale zřetelné.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy