Pražská zoo se omluvila akademickému malíři Cihlářovi za neoprávněné užívání jeho děl

ČTK ČTK
11. 1. 2016 12:38
Pražská zoologická zahrada se v pondělí omluvila autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala jeho tvorbě. O omluvě rozhodl v září Vrchní soud v Praze. Sporná díla zoo už dříve odstranila. S rozhodnutím soudu se ale neztotožňuje. Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony.
Pražská zoo. (Ilustrační foto)
Pražská zoo. (Ilustrační foto) | Foto: Pavel Baroch

Praha - Pražská zoologická zahrada se v pondělí omluvila autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala výtvarníkově tvorbě. O omluvě rozhodl v září Vrchní soud v Praze. Zoo ji musí na tři měsíce vyvěsit na svém webu. Sporná díla zoo už dříve odstranila. S rozhodnutím soudu se ale neztotožňuje.

"Zoologická zahrada hl. m. Prahy v letech 2007 až 2009 neoprávněně užívala výtvarnou koncepci navozující dojem, že je vytvořena panem Michalem Cihlářem, ač se ve skutečnosti jednalo pouze o nápodobu jeho stylu. Zoologická zahrada hl. m. Prahy se za toto nekalosoutěžní jednání grafikovi Ak. mal. Michalu Cihlářovi omlouvá," píše zoo v omluvě. Zahrada se původně omluvit odmítala, protože podle ní Cihlářovi nevznikla žádná újma.

Cihlář spolupracoval s pražskou zoo devět let. V roce 2006 se s ní ve zlém rozešel a následně na ni podal několik žalob. Zahrada si po jeho odchodu vybrala jako nového tvůrce Veselého.

Podle Cihláře tím chtěla vytvořit dojem, že se v zoo nadále používají jeho díla. Díla výtvarníka Veselého kritizovali kvůli podobnosti s Cihlářovými i někteří odborníci. Zoo ale výtvarníka hájila tím, že používá perokresbu, zatímco Cihlář linoryt.

"Zoo Praha uvádí, že uvažuje o podání dovolání k Nejvyššímu soudu ČR, protože se s rozsudkem odvolacího soudu neztotožňuje," upřesnila mluvčí zoo Jana Myslivečková. Upozornila na to, že rozsudek se týká jen jedné ze tří žalob, které Cihlář na zoo podal.

Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony, které upozorňovaly řidiče, kudy se dostanou do zoo.

Za dobu trvání soudního sporu však vzal Cihlář většinu žaloby zpět. Vyšlo totiž najevo, že v zoo nadále visí už jen cedule, které zakazují fotografování s bleskem, obrázek hlavy tygra nad pavilonem šelem a vyobrazení čápa, jak kráčí rákosím. I tato díla zoo odstranila, a to po loňském rozsudku pražského městského soudu, proti němuž podala odvolání k soudu vrchnímu.

V jiném sporu zoo naopak uspěla. Odvolací pražský vrchní soud v prosinci zamítl Cihlářovu žalobu kvůli logu s koněm Převalského. Dříve soud autorovi vyhověl, případ se řešil znovu po ústavní stížnosti. Cihlář tvrdí, že zoo používala logo neoprávněně. Podle soudu sice nemají smlouvy přesné citace podle zákona, jsou ale zřetelné.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy