Pražská zoo se omluvila akademickému malíři Cihlářovi za neoprávněné užívání jeho děl

ČTK ČTK
11. 1. 2016 12:38
Pražská zoologická zahrada se v pondělí omluvila autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala jeho tvorbě. O omluvě rozhodl v září Vrchní soud v Praze. Sporná díla zoo už dříve odstranila. S rozhodnutím soudu se ale neztotožňuje. Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony.
Pražská zoo. (Ilustrační foto)
Pražská zoo. (Ilustrační foto) | Foto: Pavel Baroch

Praha - Pražská zoologická zahrada se v pondělí omluvila autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala výtvarníkově tvorbě. O omluvě rozhodl v září Vrchní soud v Praze. Zoo ji musí na tři měsíce vyvěsit na svém webu. Sporná díla zoo už dříve odstranila. S rozhodnutím soudu se ale neztotožňuje.

"Zoologická zahrada hl. m. Prahy v letech 2007 až 2009 neoprávněně užívala výtvarnou koncepci navozující dojem, že je vytvořena panem Michalem Cihlářem, ač se ve skutečnosti jednalo pouze o nápodobu jeho stylu. Zoologická zahrada hl. m. Prahy se za toto nekalosoutěžní jednání grafikovi Ak. mal. Michalu Cihlářovi omlouvá," píše zoo v omluvě. Zahrada se původně omluvit odmítala, protože podle ní Cihlářovi nevznikla žádná újma.

Cihlář spolupracoval s pražskou zoo devět let. V roce 2006 se s ní ve zlém rozešel a následně na ni podal několik žalob. Zahrada si po jeho odchodu vybrala jako nového tvůrce Veselého.

Podle Cihláře tím chtěla vytvořit dojem, že se v zoo nadále používají jeho díla. Díla výtvarníka Veselého kritizovali kvůli podobnosti s Cihlářovými i někteří odborníci. Zoo ale výtvarníka hájila tím, že používá perokresbu, zatímco Cihlář linoryt.

"Zoo Praha uvádí, že uvažuje o podání dovolání k Nejvyššímu soudu ČR, protože se s rozsudkem odvolacího soudu neztotožňuje," upřesnila mluvčí zoo Jana Myslivečková. Upozornila na to, že rozsudek se týká jen jedné ze tří žalob, které Cihlář na zoo podal.

Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony, které upozorňovaly řidiče, kudy se dostanou do zoo.

Za dobu trvání soudního sporu však vzal Cihlář většinu žaloby zpět. Vyšlo totiž najevo, že v zoo nadále visí už jen cedule, které zakazují fotografování s bleskem, obrázek hlavy tygra nad pavilonem šelem a vyobrazení čápa, jak kráčí rákosím. I tato díla zoo odstranila, a to po loňském rozsudku pražského městského soudu, proti němuž podala odvolání k soudu vrchnímu.

V jiném sporu zoo naopak uspěla. Odvolací pražský vrchní soud v prosinci zamítl Cihlářovu žalobu kvůli logu s koněm Převalského. Dříve soud autorovi vyhověl, případ se řešil znovu po ústavní stížnosti. Cihlář tvrdí, že zoo používala logo neoprávněně. Podle soudu sice nemají smlouvy přesné citace podle zákona, jsou ale zřetelné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy