Pražská zoo se omluvila akademickému malíři Cihlářovi za neoprávněné užívání jeho děl

ČTK ČTK
11. 1. 2016 12:38
Pražská zoologická zahrada se v pondělí omluvila autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala jeho tvorbě. O omluvě rozhodl v září Vrchní soud v Praze. Sporná díla zoo už dříve odstranila. S rozhodnutím soudu se ale neztotožňuje. Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony.
Pražská zoo. (Ilustrační foto)
Pražská zoo. (Ilustrační foto) | Foto: Pavel Baroch

Praha - Pražská zoologická zahrada se v pondělí omluvila autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala výtvarníkově tvorbě. O omluvě rozhodl v září Vrchní soud v Praze. Zoo ji musí na tři měsíce vyvěsit na svém webu. Sporná díla zoo už dříve odstranila. S rozhodnutím soudu se ale neztotožňuje.

"Zoologická zahrada hl. m. Prahy v letech 2007 až 2009 neoprávněně užívala výtvarnou koncepci navozující dojem, že je vytvořena panem Michalem Cihlářem, ač se ve skutečnosti jednalo pouze o nápodobu jeho stylu. Zoologická zahrada hl. m. Prahy se za toto nekalosoutěžní jednání grafikovi Ak. mal. Michalu Cihlářovi omlouvá," píše zoo v omluvě. Zahrada se původně omluvit odmítala, protože podle ní Cihlářovi nevznikla žádná újma.

Cihlář spolupracoval s pražskou zoo devět let. V roce 2006 se s ní ve zlém rozešel a následně na ni podal několik žalob. Zahrada si po jeho odchodu vybrala jako nového tvůrce Veselého.

Podle Cihláře tím chtěla vytvořit dojem, že se v zoo nadále používají jeho díla. Díla výtvarníka Veselého kritizovali kvůli podobnosti s Cihlářovými i někteří odborníci. Zoo ale výtvarníka hájila tím, že používá perokresbu, zatímco Cihlář linoryt.

"Zoo Praha uvádí, že uvažuje o podání dovolání k Nejvyššímu soudu ČR, protože se s rozsudkem odvolacího soudu neztotožňuje," upřesnila mluvčí zoo Jana Myslivečková. Upozornila na to, že rozsudek se týká jen jedné ze tří žalob, které Cihlář na zoo podal.

Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony, které upozorňovaly řidiče, kudy se dostanou do zoo.

Za dobu trvání soudního sporu však vzal Cihlář většinu žaloby zpět. Vyšlo totiž najevo, že v zoo nadále visí už jen cedule, které zakazují fotografování s bleskem, obrázek hlavy tygra nad pavilonem šelem a vyobrazení čápa, jak kráčí rákosím. I tato díla zoo odstranila, a to po loňském rozsudku pražského městského soudu, proti němuž podala odvolání k soudu vrchnímu.

V jiném sporu zoo naopak uspěla. Odvolací pražský vrchní soud v prosinci zamítl Cihlářovu žalobu kvůli logu s koněm Převalského. Dříve soud autorovi vyhověl, případ se řešil znovu po ústavní stížnosti. Cihlář tvrdí, že zoo používala logo neoprávněně. Podle soudu sice nemají smlouvy přesné citace podle zákona, jsou ale zřetelné.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy