Poutníkem mezi sklady a dálnicemi

Poutníkem mezi sklady a dálnicemi
20 barokních kaplí, které poutní cestu mezi Loretou a Hájkem lemovaly, bylo vystavěno v letech 1720-1726. Do dnešních dnů se jich zachovalo 11. Jak vypadá pouť pražskou periferií v současnosti? Zastavení první - Dlabačov, Praha 6:
Skoro čtvrt tisíciletí od výstavby kaplí coby zastávek na poutní cestě se na Dlabačově vybudovaly zastávky pro nový druh poutí -  na všesokolské slety a později na spartakiádu. I z nich jsou jen opuštěné pomníky.
O kus dál se - zabrán v meditaci ležmo a vyčerpán kapitalismem - na pár let pozastavil nedobrovolný františkán 21. století. Putujme dál.
Druhá kaple v ulici Za Strahovem už nestojí. A Jan Nepomucký přesídlil za vysoký plot na soukromý pozemek. Ale o tom ani muk.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
9. 8. 2011 6:00

Praha - Mariánská poutní cesta od pražské Lorety k františkánskému klášteru v Hájku u Hostivic byla založena před více než 280 lety.

Co se z ní dnes dochovalo a kudy by musel projít dnešní poutník, aby očistil svou duši?

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy