Pražská policie zatkla bosse ukrajinské mafie v Česku

ČTK ČTK
14. 11. 2014 11:48
Muž, který vystupoval pod falešnou identitou, byl již dříve odsouzen k pětiletému vězení. Uprchl však do východní Evropy. Policie jej dopadla v nemocnici, kam doprovázel přítelkyni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Policie v Praze minulý pátek zatkla jednoho z nejvýše postavených členů ukrajinské mafie působící na českém území. V tuzemsku byl před více než čtyřmi lety odsouzen k pětiletému vězení. 

Ze země ale uprchl na východ Evropy, policisté ho nyní zadrželi v jedné z pražských nemocnic, kam doprovázel svou přítelkyni na lékařský zákrok, informovala policejní mluvčí Eva Krausová.

Muž je podle ní členem tzv. luhanské brigády. Odsouzen byl za padělání peněz, podvody, nedovolené ozbrojování a nedovolenou výrobu a držení návykových látek.

Na muže, který se podle mluvčí skrýval hlavně na území Ukrajiny a Ruska, soud vydal evropský a mezinárodní zatýkací rozkaz. Zatkli ho kriminalisté ze sedmého oddělení čtvrtého policejního obvodu, kteří se specializují na pátrání po hledaných. Dopadení se prý odehrálo tak rychle, že boss vůbec nestihl reagovat.

Používal falešné doklady

Policisté u něho našli zavírací nůž a chirurgický skalpel v upraveném pouzdře z lepenky. "Takto upravené skalpely používají rusky hovořící organizované skupiny k páchání trestné činnosti," uvedl kriminalista pracující na případu.

Odsouzený muž začínal podle mluvčí v mafii jako "řadový voják", ale postupně se vypracoval až na bosse vystupujícího pod falešnou identitou. Používal osobní doklady jako cestovní pas nebo řidičský průkaz opatřené jeho fotografií a datem narození, avšak jméno už bylo cizí.

Kriminalisté disponovali informacemi o tom, že je ozbrojený střelnou zbraní a má velké zkušenosti v bojových sportech, především v boxu. Zatčený muž byl převezen do pankrácké věznice.

Kriminalisté ho navíc podezřívají z trestného činu padělání veřejné listiny a maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu hrozí další tři roky vězení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy