Pražská policie zatkla bosse ukrajinské mafie v Česku

ČTK ČTK
14. 11. 2014 11:48
Muž, který vystupoval pod falešnou identitou, byl již dříve odsouzen k pětiletému vězení. Uprchl však do východní Evropy. Policie jej dopadla v nemocnici, kam doprovázel přítelkyni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Policie v Praze minulý pátek zatkla jednoho z nejvýše postavených členů ukrajinské mafie působící na českém území. V tuzemsku byl před více než čtyřmi lety odsouzen k pětiletému vězení. 

Ze země ale uprchl na východ Evropy, policisté ho nyní zadrželi v jedné z pražských nemocnic, kam doprovázel svou přítelkyni na lékařský zákrok, informovala policejní mluvčí Eva Krausová.

Muž je podle ní členem tzv. luhanské brigády. Odsouzen byl za padělání peněz, podvody, nedovolené ozbrojování a nedovolenou výrobu a držení návykových látek.

Na muže, který se podle mluvčí skrýval hlavně na území Ukrajiny a Ruska, soud vydal evropský a mezinárodní zatýkací rozkaz. Zatkli ho kriminalisté ze sedmého oddělení čtvrtého policejního obvodu, kteří se specializují na pátrání po hledaných. Dopadení se prý odehrálo tak rychle, že boss vůbec nestihl reagovat.

Používal falešné doklady

Policisté u něho našli zavírací nůž a chirurgický skalpel v upraveném pouzdře z lepenky. "Takto upravené skalpely používají rusky hovořící organizované skupiny k páchání trestné činnosti," uvedl kriminalista pracující na případu.

Odsouzený muž začínal podle mluvčí v mafii jako "řadový voják", ale postupně se vypracoval až na bosse vystupujícího pod falešnou identitou. Používal osobní doklady jako cestovní pas nebo řidičský průkaz opatřené jeho fotografií a datem narození, avšak jméno už bylo cizí.

Kriminalisté disponovali informacemi o tom, že je ozbrojený střelnou zbraní a má velké zkušenosti v bojových sportech, především v boxu. Zatčený muž byl převezen do pankrácké věznice.

Kriminalisté ho navíc podezřívají z trestného činu padělání veřejné listiny a maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu hrozí další tři roky vězení.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy