Šéf DPP musí skončit, žádá ODS kvůli zakázce na servis metra za miliardy bez soutěže

ČTK ČTK
23. 1. 2020 13:14
Členové ODS v pražském zastupitelstvu požadují odvolání ředitele dopravního podniku Petra Witowského. Důvodem je zakázka na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou podnik zadal prostřednictvím tzv. jednacího řízení bez uveřejnění, tedy bez veřejné soutěže, firmě Škoda Transportation. Vyvození zodpovědnosti požaduje i ANO.
Petr Witowski, ředitel pražského dopravního podniku
Petr Witowski, ředitel pražského dopravního podniku | Foto: Radek Vebr

Zástupci opozičních stran kritizovali fakt, že podnik zakázku zadal bez jakéhokoliv projednání s orgány města, které je stoprocentním vlastníkem podniku. "Dokonce jsme o tom ani nevěděli, a nejen my jako opozice, ale ani rada hlavního města," řekl zastupitel a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Upozornil i na to, že o zakázce nevěděla ani dozorčí rada podniku.

Zástupci ODS hovořili o zakázce na patnáct let za 22 miliard, dopravní podnik už dříve uvedl, že je za 14,6 miliardy korun. To Witowski novinářům potvrdil. Podle dopravního podniku bylo rozhodnutí o zakázce dáno tím, že Škoda Transportation jakožto výrobce souprav metra vlastní práva na jejich dokumentaci a reálně tak servis žádná jiná firma zajišťovat ani nemůže.

Na místě je podle Svobody odvolání Witowského. "Takto nemůže ředitel podniku jednat," řekl. Postup vedení podniku kritizovali i zástupci ANO, požadavek na odvolání ředitele však zatím nepotvrdili. "Ještě o tom budeme na klubu jednat, ale pokud by měl být odvolán ředitel Witowski, tak úplně stejnou míru zodpovědnosti nese pan náměstek (Adam) Scheinherr," řekl zastupitel hnutí Radomír Nepil.

Legitimní a jediný možný postup, hájí se Witowski

V reakci na kritiku Witowski řekl, že rezignovat rozhodně nehodlá a že představenstvo postupovalo podle zákona. "Nařčení z netransparentnosti odmítám," řekl.

Jednací řízení bez uveřejnění je podle něj zcela legitimní způsob řešení veřejné zakázky a tento typ obchodních smluv je plně v kompetenci představenstva podniku. Dozorčí rada bude o kroku informována na jednání příští týden, řekl dále. Podnik si podle něj nechal zpracovat několik analýz, ze kterých vyšlo, že zvolený postup byl jediný možný.

Náměstek primátora pro dopravu a předseda dozorčí rady dopravního podniku Adam Scheinherr (Praha sobě) uvedl, že ředitele odvolávat nehodlá. DPP podle něj v roce 2009 propustil 300 zaměstnanců, kteří se starali o servis metra. Po nástupu do funkce zadal prověření možnosti zajištění servisu interně, řekl. "Ze všech podkladů, které máme, tato varianta vyšla jako velice riziková a nákladná," vysvětlil.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k tomu dodal, že situace tzv. vendor lock-inů, tedy závislosti na jednom dodavateli, je dědictvím minulých politických reprezentací. "Bohužel vendor lock-iny tady zavedla ODS," řekl. "Tyhle vaše šméčka, které jste tady dělali v minulých letech, budeme velmi intenzivně řešit," dodal směrem k zastupitelům ODS.

Pochyby i v samotné koalici

Zástupci opozice navrhli otázku zařadit na program čtvrtečního jednání zastupitelstva. Přesné znění možného usnesení zatím není známé, má však hovořit o vyvození zodpovědnosti za schválení zakázky. Zařazení bodu na program podpořily všechny zastupitelské kluby. Kromě opozice zařazení bodu v diskusi podpořili také radní Hana Marvanová (za STAN) a předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). "Nechci být v koalici, kde budou pochyby o zakázkách v řádech miliard korun," řekl.

Dopravní podnik provozuje na třech linkách metra 61 stanic. Roční provoz metra vyjde na několik miliard korun. Je tak největší městskou firmou a zaměstnává skoro 11 000 lidí. Praha ho dotuje více než 13 miliardami korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy