Pražská MHD žasne: Až třetina jízdenek je falešná

ČTK ČTK
14. 7. 2011 19:43
Na padělky se přišlo, když si lidé vyměňovali staré jízdenky za nové

Praha - Až třetina jízdenek na pražskou hromadnou dopravu je falešná. Českému rozhlasu - Radiožurnálu to ve čtvrtek řekl znalec v oboru kriminalistiky, výroby papíru a polygrafie Vladimír Sitta.

Mluvčí pražské policie Jana Rösslerová potvrdila, že se policisté případem zabývají. Bližší informace nechtěla z taktických důvodů sdělovat.

Falešné jízdenky se objevily poté, co si lidé přišli vyměnit staré jízdenky za nové. Od 1. července totiž dopravní podnik zdražil jednorázové jízdné.

Podle Radiožurnálu se falešné jízdenky pravděpodobně prodávaly v novinových stáncích a jsou velmi kvalitní.

Kvalitní padělky, říká znalec

"Na rovinu musím říct, že úroveň těch padělků je skutečně velmi vysoká. Mnoho těch ochranných prvků bylo velmi zdařile napodobeno. Troufnu si tvrdit, že běžný člověk, pokud neví, co tam má hledat a na co se má zaměřit, nemá téměř v běžném provozu šanci padělek rozeznat od originálu," řekl Sitta, který pomáhá pražskému dopravnímu podniku (DPP) jízdenky odhalit.

"Třetina z šestadvacetikorunových jízdenek byla padělaných. To je moje osobní zkušenost," dodal. Padělky v takovéto kvalitě se podle Sitty nevyplatí vyrábět v malém množství. Předpokládá proto, že mezi lidmi jich bude hodně.

"Vždycky, když se mění jízdenky, se nějaké padělky objeví, stejně to bylo i při poslední změně," sdělila mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

DPP podle ní tiskne jízdenky v tiskárně cenin, a pak je poskytuje několika distributorům. Jeden z nich je například firma Relay, která nevyužité jízdenky vracela dnes. Podle Vysoudilové ale bylo mezi nimi jen zanedbatelné procento falešných.

Dodala, že policie případ neřeší s dopravním podnikem, ale s distributory nebo s jednotlivými prodejci.

 

Právě se děje

Další zprávy