Pražská MHD se vrátí k papírovým kuponům, schválila rada

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2015 15:30
Papírové kupony by měly začít platit od března. Opencard zůstane.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Papírové kupony na pražskou MHD se v březnu vrátí. Rada města na svém úterním zasedání schválila souběžnou platnost karty opencard a papírových kuponů. Informaci přinesla Česká televize. Kupony mají být vydávány v případě, že Praze dojdou licence k opencard.

Rada zároveň nechá vypracovat analýzu, co s projektem karty dál. Praha má kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti s opencard dlouhodobé problémy. Město také schválilo lhůtu, po které může odblokovat a znovu využít licence k nevyužívaným opencard. Dopravní podnik (DPP) podle mluvčího Jiřího Štábla nebude mít s vydáváním kuponů problémy.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) minulý týden uvedla, že město se případným zavedením papírových kuponů chce vyhnout situaci, že by muselo pod časovým tlakem kupovat licence nové. Město jich má nyní nakoupeno 1,27 milionu, avšak již vyčerpalo 1 265 271 licencí.

O zavedení kuponů byl podle dokumentu již informován dopravní podnik (DPP) a regionální organizátor dopravy Ropid. Mají připravit technologickou podporu a informační kampaň. Materiál připouští, že pokud by to DPP a Ropid zvládly rychleji, mohou být kupony tištěny dříve než v březnu.

Vedení vrací Prahu zpět o deset let

DPP nebude mít se zavedením kuponů podle mluvčího Štábla problémy. "Vydávání papírových kuponů funguje bezproblémově v současnosti pro studenty a také pro pásmový provoz pražské integrované dopravy. Pro DPP tedy dnešní rozhodnutí rady nepředstavuje výraznější komplikace," uvedl.

Zástupci podniku, Ropidu a města podle Štábla projednají konkrétní úkoly a harmonogram dalšího postupu. Dotisk kuponů vyjde podnik ročně na 2,4 milionu korun.

Mluvčí firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní opencard, Martin Opatrný ale už v pátek řekl, že garantovat případný souběh obou systémů bez dohody s EMS není možné.

Praha rovněž zkrátila lhůtu, po které může odblokovat a znovu využít licence ke ztraceným či odcizeným opencard - nevyužívaných karet je nyní asi 70 tisíc. Městu docházejí licence a takto by se vyhnula nákupu nových. Lhůta se zkrátí ze tří na dva měsíce. Město také zruší automatické prodlužování platnosti karet o dva roky.

Návrat ke kuponům kritizují opoziční zastupitelé. "Současné vedení vrací Prahu o deset let zpět. Nechápu, jak je možné, že nová rada nemá kompetentního radního, který by se IT a opencard věnoval prioritně, a místo toho ji nechává v gesci opozičním zastupitelům z České pirátské strany, kteří jsou odborníky na IT asi proto, že rádi stahují ilegálně filmy," uvedl předseda pražské ODS a zastupitel Filip Humplík.

Situaci kolem projektu opencard, který Prahu vyšel na minimálně 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka po říjnových volbách tvrdila, že řešení situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředložila.

V úterý Krnáčová řekla, že si město nechá zpracovat analýzu, jak postupovat. Ve hře je prý několik variant - nic nedělat, odkoupit opencard, předat ji EMS nebo jít vlastní cestou. "Ještě máme pátou variantu, se kterou seznámím dopisem EMS. Nyní k ní ale samozřejmě nic neprozradím," uvedla.

Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 26 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy