reklama
 
 

Pražská MHD se vrátí k papírovým kuponům, schválila rada

Aktualizováno 27. 1. 2015 15:30
Papírové kupony by měly začít platit od března. Opencard zůstane.

Praha - Papírové kupony na pražskou MHD se v březnu vrátí. Rada města na svém úterním zasedání schválila souběžnou platnost karty opencard a papírových kuponů. Informaci přinesla Česká televize. Kupony mají být vydávány v případě, že Praze dojdou licence k opencard.

Rada zároveň nechá vypracovat analýzu, co s projektem karty dál. Praha má kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti s opencard dlouhodobé problémy. Město také schválilo lhůtu, po které může odblokovat a znovu využít licence k nevyužívaným opencard. Dopravní podnik (DPP) podle mluvčího Jiřího Štábla nebude mít s vydáváním kuponů problémy.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) minulý týden uvedla, že město se případným zavedením papírových kuponů chce vyhnout situaci, že by muselo pod časovým tlakem kupovat licence nové. Město jich má nyní nakoupeno 1,27 milionu, avšak již vyčerpalo 1 265 271 licencí.

O zavedení kuponů byl podle dokumentu již informován dopravní podnik (DPP) a regionální organizátor dopravy Ropid. Mají připravit technologickou podporu a informační kampaň. Materiál připouští, že pokud by to DPP a Ropid zvládly rychleji, mohou být kupony tištěny dříve než v březnu.

Vedení vrací Prahu zpět o deset let

DPP nebude mít se zavedením kuponů podle mluvčího Štábla problémy. "Vydávání papírových kuponů funguje bezproblémově v současnosti pro studenty a také pro pásmový provoz pražské integrované dopravy. Pro DPP tedy dnešní rozhodnutí rady nepředstavuje výraznější komplikace," uvedl.

Zástupci podniku, Ropidu a města podle Štábla projednají konkrétní úkoly a harmonogram dalšího postupu. Dotisk kuponů vyjde podnik ročně na 2,4 milionu korun.

Mluvčí firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní opencard, Martin Opatrný ale už v pátek řekl, že garantovat případný souběh obou systémů bez dohody s EMS není možné.

Praha rovněž zkrátila lhůtu, po které může odblokovat a znovu využít licence ke ztraceným či odcizeným opencard - nevyužívaných karet je nyní asi 70 tisíc. Městu docházejí licence a takto by se vyhnula nákupu nových. Lhůta se zkrátí ze tří na dva měsíce. Město také zruší automatické prodlužování platnosti karet o dva roky.

Návrat ke kuponům kritizují opoziční zastupitelé. "Současné vedení vrací Prahu o deset let zpět. Nechápu, jak je možné, že nová rada nemá kompetentního radního, který by se IT a opencard věnoval prioritně, a místo toho ji nechává v gesci opozičním zastupitelům z České pirátské strany, kteří jsou odborníky na IT asi proto, že rádi stahují ilegálně filmy," uvedl předseda pražské ODS a zastupitel Filip Humplík.

Situaci kolem projektu opencard, který Prahu vyšel na minimálně 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka po říjnových volbách tvrdila, že řešení situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředložila.

V úterý Krnáčová řekla, že si město nechá zpracovat analýzu, jak postupovat. Ve hře je prý několik variant - nic nedělat, odkoupit opencard, předat ji EMS nebo jít vlastní cestou. "Ještě máme pátou variantu, se kterou seznámím dopisem EMS. Nyní k ní ale samozřejmě nic neprozradím," uvedla.

Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.

autoři: Domácí, ČTK | 27. 1. 2015 10:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama