Pražská koalice se znovu otřásla. "Piráti situaci zbytečně eskalují," říká Čižinský

Další koaliční krizi zažehnalo v pátek na pražském magistrátu vedení metropole. Tentokrát spor vypukl kvůli tomu, že představenstvo městské firmy Pražská plynárenská holding schválilo vyplacení tantiém ve výši 21 milionů korun pro vedení firmy i dozorčí radu. A to i přesto, že odměny pro "politické trafikanty" zapovídá koaliční smlouva. Její porušení vadí zejména primátorovi Zdeňku Hřibovi (piráti), který mluví o tunelování městských firem.
Předsedové pražské vládnoucí koalice - Zdeněk Hřib (piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě).
Předsedové pražské vládnoucí koalice - Zdeněk Hřib (piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě). | Foto: ČTK

Po konci koaličního jednání, které se oproti původním plánům protáhlo o víc jak dvě hodiny, nečišelo ze zástupců vládnoucích stran mnoho optimismu. Shodli se však, že koalice stále drží. Tedy alespoň prozatím.

"Pro nás je prioritní, aby se nedávaly odměny členům dozorčích rad městských firem, proto jsme o tom jednali," řekl po jednání primátor. "Koalice, myslím, ohrožená není," dodal Hřib, který výsledek hlasování v dozorčí Pražské plynárenské označil za hrubé porušení koaliční smlouvy.

Koaliční partner Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) s takovým hodnocením ale nesouhlasí. "Z našeho pohledu jde o nedorozumění, ne o porušení koaliční smlouvy," říká radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Zároveň odmítl, že by o budoucnosti koalice bylo už rozhodnuto. Upozornil, že primátor chce celou záležitost dořešit až v polovině července na dalším jednání.

300 tisíc pro každého z dozorčí rady

Problém, který znovu rozvířil nevraživost mezi piráty, Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu, přineslo pondělní jednání představenstva Pražské plynárenské holding. V něm už dnes sedí politici současné koalice a ti odhlasovali odměny 18,4 milionu pro bývalé členy čtyřčlenného představenstva a 2,7 milionu pro členy předchozí dozorčí rady. 

Právě odměny pro bývalou dozorčí radu popudily primátora nejvíce. Mezi obdarovanými jsou totiž i reprezentanti předchozího vedení metropole, včetně několika politiků - například členové hnutí ANO, jako je Michal Hašek, Radomír Nepil či Marcela Plesníková, nebo bývalý poslanec sociální demokracie Štěpán Stupčuk. Všichni si přijdou na 300 tisíc korun. Hřib k tomu uvedl, že piráti "nesouhlasí s tunelováním městských firem ve prospěch politických trafikantů".

Už ve středu ze zahraniční cesty poslal zprávu oběma předsedům zbývajících koaličních stran, ve které si stěžoval, že jejich zástupci v představenstvu společnosti byli upozorněni, že jde o porušení koaliční smlouvy. 

Byl to přitom pirátský člen představenstva Jaromír Beránek, kdo odměny v této výši pro dozorčí rady navrhl. Podle Hřiba se ale snažil pouze zarazit ještě vyšší odměny, které navrhoval předseda představenstva Martin Dlouhý.

"Náš zástupce nehlasoval ani pro tyto snížené tantiémy, protože koaliční smlouva hovoří v tomto bodě zcela jasně," dodal Hřib v dopise předsedům stran. Podle původního návrhu měl každý člen dozorčí rady dostat dokonce více než jeden milion korun.

Důvod, proč se vůbec nějaké tantiémy rozdělovaly, je v tom, že předseda představenstva Dlouhý nechtěl koaliční ustanovení o zákazu vyplácení tantiém uplatňovat retroaktivně, tedy i na období, kdy ještě nová koaliční smlouva neplatila.

18,4 milionu pro představenstvo

Pro doplnění: spor se vedl pouze o odměny členů dozorčí rady, nikoliv o mnohem vyšší tantiémy čtyř členů bývalého představenstva. "Hlavní město si nechalo vypracovat posudek České spořitelny advisory a. s., z toho víceméně vyplývá, že ta odměna je v rámci energetických společností spíše průměrná až podprůměrná, než-li nadprůměrná," uvedl radní Jan Chabr.

Podle lídra Prahy sobě Jana Čižinského šlo ve výsledku o kompromisní řešení, na kterém se shodli v představenstvu zástupci všech tří stran. Podivoval se proto nad tím, proč piráti zaujali tak útočnou pozici. "Nerozumím tomu, proč to tolik eskaluje," řekl Čižinský.   

Jednání skončilo tím, že radní Chabr předloží v polovině července radě města ke schválení materiál, který má zcela změnit způsob odměňování členů představenstva akciové společnosti Pražská plynárenská. 

K situaci se vyjádřil Radomír Nepil z hnutí ANO, jeden z členů dozorčí rady, pro kterého představenstvo schválilo odměnu ve výši tří set tisíc korun. "Nemám problém, aby se zrušily tantiémy pro dozorčí radu a ty, které jsou už schváleny, věnuji na dobročinné účely, jako jsem to dělal v minulosti. Udělám tak dobrý skutek a zároveň pan primátor bude moci řešit skutečné problémy města jako například katastrofální stav dopravy, který je nyní v Praze," říká.

Další konflikt v řadě

Pražskou koalici v posledních měsících provází řada sporů. Prvním byl konflikt ohledně zjištění počtu pražských prázdných bytů za pomoci odečtů z elektroměru. Proti návrhu pirátů se postavily Spojené síly pro Prahu v čele s Jiřím Pospíšilem. Piráti nakonec ustoupili a Praha takto informace o bytech získávat nebude.

Další rozepře způsobila snaha pirátů zcela zastavit probíhající privatizaci bytů tak, aby městu zůstalo co nejvíce nemovitostí pro potřebné profese, seniory a sociálně potřebné. I zde nakonec piráti ustoupili a privatizace bude částečně pokračovat v těch případech, kde už je na odprodej bytů s nájemníky připravená smlouva.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy