Pražská čistírna obnoví provoz po havárii na konci května

ČTK ČTK
20. 4. 2015 17:24
Havárii čistírny způsobilo na začátku dubna znečištění vody z kanalizace. Vedení města podá na trestní oznámení na neznámého pachatele.
Čistička odpadních vod na Císařském ostrově.
Čistička odpadních vod na Císařském ostrově. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražská Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově by se měla po havárii vrátit do běžného režimu na přelomu května a června, sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

Havárii na začátku dubna způsobilo silné znečištění odpadní vody, která do čistírny natékala z kanalizace. PVK jsou provozovateli čistírny. Vedení města podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Čistírna se do běžného režimu vrátí v řádu týdnů. V tuto chvíli pracujeme s termínem přelom května a června," uvedl Mrázek.

Obnovení provozu závisí na počasí

Termín návratu do běžného režimu je závislý na počasí a na tom, zda se znečištěná voda objeví znovu, či nikoliv.

"Ideální počasí je déšť v kombinaci s vysokými teplotami. Déšť kvůli vyššímu přítoku na čistírnu, a vysoké teploty kvůli ideálním podmínkám pro množení baktérií," vysvětlil Mrázek.

K nelegálnímu vypouštění vysoce znečištěné odpadní vody docházelo od poloviny února do asi 10. března, a to vždy o víkendech nebo v nočních hodinách.

"Od té doby až do dnešního dne jsme žádný nátok takového množství a v takové koncentraci nezaznamenali," dodal mluvčí. Průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do čistírny byly nejvyšší za posledních šest let. Samotné Pražany havárie nijak neohrozila.

ÚČOV byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována. V roce 2017 byla měla být spuštěna nová vodní linka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy