reklama
 
 

Pražané zjistí, kolik opravdu platí za veřejné zakázky

28. 10. 2012
Praha vylepší "rodný list tendrů", zveřejní seznam faktur

Praha - Pražský magistrát na začátku listopadu spustí druhou fázi projektu Rodný list zakázek. Veřejnost se díky němu přehledně na jednom místě dozví vše o magistrátních tendrech včetně přesných částek, které firmy od magistrátu dostaly.

Rodný list zakázek, jeden z důležitých bodů v protikorupční strategii magistrátu, částečně funguje od začátku tohoto roku. Lidé mohou zjistit typ a rozsah zakázky, jak probíhalo výběrové řízení včetně složení výběrové komise a také znění smlouvy se všemi dodatky.

Nyní přibude lepší propojení s některými databázemi, podrobnější informace o řízení a hlavně seznam všech vyplacených faktur. Podle radní Aleksandry Udženiji (ODS) bude rodný list přehlednější a bude se v něm lépe vyhledávat.

"Rodný list by měl širokou veřejnost, ale i soukromé subjekty ucházející se o městské zakázky, bez dalších nákladů na nová pracovní místa, detailně informovat o tom, jak probíhá soutěž, kdo byl vybrán a kolik bylo ve finále zaplaceno za jednotlivé zakázky," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

"Rovněž je nezbytné, aby rodný list zakázek v návaznosti na rozklikávací rozpočet uveřejňoval, jak předpokládaný rozsah finančních prostředků, tak reálně utracené finanční prostředky," uvádí se ve zprávě magistrátu.

Dalším krokem by mělo být zapojení městských organizací. "Chceme, aby se zde objevovaly nejenom veřejné zakázky hlavního města, ale rovněž zakázky městských akciových společností. Připojil se už například dopravní podnik," uvedla Udženija.

"Je nutno stanovit prioritní organizace, u nichž je žádoucí, aby informace publikovaly, a vytvořit jednotnou internetovou adresu, kde by tyto organizace zakázky uveřejňovaly," říká zpráva. Příprava na tuto fázi by měla začít ještě letos.

Vizuální rozpočet

Občanům má při hledání výdajů města pomoci i další novinka - vizuální rozpočet. V přehledné grafice lze rychle dohledat, kolik peněz Praha dává na základní školy nebo na kolik přijde městská policie. Podrobnější informace pak najdou v již zavedeném rozklikávacím rozpočtu.

"Vizuální rozpočet však neslouží pouze k prezentaci výdajů magistrátu, ale rovněž jako rozcestník k webovým stránkám magistrátu a jeho příspěvkových organizací," uvádí magistrát.

autor: Lucie Stuchlíková | 28. 10. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama