Pražané musí přeladit TV, vysílač prochází údržbou

ČTK ČTK
16. 3. 2011 8:48
Radiokomunikace odpojily žižkovský vysílač do tří hodin odpoledne
Technici během výluky změří anténní systémy, provedou údržbu energetiky a vysílací technologie.
Technici během výluky změří anténní systémy, provedou údržbu energetiky a vysílací technologie. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vysílač na pražském Žižkově, který šíří digitální televizní signál, je od 6 hodin do tří odpoledne kvůli údržbě mimo provoz.

"Diváci mohou po dobu výluky přijímat signál z mimopražských vysílačů," sdělil operátor společnosti České Radiokomunikace, provozovatele rozhlasových a vysílacích služeb.

České Radiokomunikace zkontrolují v rámci této výluky vysílací věž, změří anténní systémy, provedou údržbu energetiky a vysílací technologie. Podobnou výlukou žižkovský vysílač prošel také loni v březnu.

Televizní signál mohou diváci přijímat z vysílačů Praha-Cukrák, Votice-Mezivrata a v některých případech i z Bukové hory.

Digitální televizní vysílání bylo spuštěno v systému na území Prahy v roce 2000, z vysílače na Žižkově skončilo zemské analogové vysílání ČT1, Novy a Primy na konci dubna 2009.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy