Po Praze na kole. Počet cyklistů vzrostl o čtvrtinu

ČTK ČTK
14. 7. 2015 15:44
Do pražských ulic loni vjely skoro čtyři miliony cyklistů. Nejoblíbenější je pravobřežní vltavská trasa z Troji na Zbraslav.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Počet lidí, kteří se v Praze přepravují na kole, vloni vzrostl o čtvrtinu. Automatické sčítače zaznamenaly více než 3,8 milionu cyklistů. Nejvíc jich jezdí v červnu.

Mezi nejvytíženější cyklostezky v metropoli jednoznačně patří pravobřežní vltavská trasa, která vede z Troji na Zbraslav.

V Modřanech po ní vloni projelo skoro 500 tisíc lidí. Na nábřeží nedaleko vyšehradského tunelu napočítal automat přes 340 tisíc cyklistů, jižně od Trojského zámku projelo více než 400 tisíc sportovců.

Na bicykl lidé nejčastěji usedají na jaře a v létě. Mezi nejoblíbenější měsíce patří kromě června i prázdninová doba, tedy červenec a srpen. Naopak nejméně se na kole jezdí v prosinci a v lednu.

Automatické cyklosčítače umožňují získávat data celoročně 24 hodin denně. Přináší přehled o cyklistickém provozu v různých ročních obdobích i v jednotlivých dnech. První přístroje technici instalovali na podzim roku 2009. Letos jich je na různých místech 25.

Magistrát do cyklotras investuje 50 milionů

V Praze je 430 kilometrů značených cyklotras. V letošním roce má magistrát na rozvoj cyklistické dopravy připraveno v rozpočtu asi 50 milionů korun.

Pražští záchranáři informovali, že jejich posádky od začátku letošní sezony ošetřily 221 zraněných cyklistů. V meziročním srovnání jde o sedmiprocentní nárůst.

"Zdravotní stav deseti z nich byl v okamžiku předání do nemocnice život ohrožující, tři cyklisté zemřeli na místě události," uvedla mluvčí Jiřina Ernestová.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nováček první fotbalové ligy Pardubice senzačně vypadl hned v 1. kole domácího poháru MOL Cupu na hřišti divizního Kolína po penaltovém rozstřelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy